Sinemalarda bu hafta görsel şölen var!

Sinemalarda bu hafta görsel şölen var!

Sinemalarda bu hafta görsel şölen var!

01.11.2014 - Betül Süslen
Sinemalarda bu hafta görsel şölen var!

Sinemaseverler bu hafta adeta görsel şölen yaşayacak. Aşk,dram, aksiyon dolu yerli yabancı 3 film sinemalarda.. Fury, Birleşen Gönüller, Unutursam Fısılda haftasonunu film gibi geçirmek isteyenlerle buluşuyor.

BİRLEŞEN GÖNÜLLER

Bu hafta vizyona giren Birleşen Gönüller adlı Türk filmi, 2003 yılında yayınlanmış olan Niyazi Sanlı imzalı Aşka Son Bakış kitabının gerçeklere dayanan ana hikâyesi esas alınarak ve epey yan hikâye eklenerek sinemaya aktarılmış.

İki ayrı dönemi (1940'lar ve 1990'lar) yansıtan film çekimleri genelde Bulgaristan'da, Lukovit nehir kıyısında, Plovdiv, Jeravna, Beli Bryag Tren İstasyonu, Sofya'daki okullarda yapılmış.

Film teknik açıdan başarılı, 2.Dünya Savaşı sahneleri, Nazi işgaline yer verilen sahneler, çalışma kampı, hem kostüm, hem mekân, hem efektler inandırıcı ve etkileyici...

Çekimleri Türkiye ve Bulgaristan'da gerçekleştirilen film, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir aşk hikâyesini konu ediniyor. Filmin yönetmen koltuğunda Hasan Kıraç bulunurken oyuncu kadrosunda Hande Soral, Serkan Şenalp, Sema Çeyrekbaşı, Atılgan Gümüş ve Fikret Hakan gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusu ise şöyle:

90'lı yıllarda evli ve iki çocuklu Dilek (Yağmur Kaşifoğlu) ve Yunus (Atılgan Gümüş), Yunus'un görevi nedeniyle Kazakistan'a yerleşirler. Yunus orada okulu olmayan bölgeye okul inşa edip öğretmenlik yapacaktır, yaşamın tüm zorluklarına rağmen hayata esprili ve olumlu bakmayı tercih eden, güçlü, hırslı ve inatçı bir adamdır. Dilek ise kocasına aşık ama Kazakistan'a taşınmak konusunda tereddütlü ve mutsuzdur. Bu mutsuzluğuyla kocasına da hiç destek olamamakta, hayatı zorlaştırmaktadır.

70 yaşlarındaki Cennet teyze (Sema Çeyrekbaşı) ise kendi hikayesini anlatarak Dilek'e güç olur. Kuzey Kafkasya Türkü olan Cennet, Nizam (Fikret Hakan) ile evlendiğinin ertesi günü sevdiği adamı savaşa yollamıştır. 2. Dünya savaşının çetin şartları ve Naziler... Hamile olan Cennet ile sevdiği adam Nizam birbirlerine söz verirler, ne olursa olsun Nizam geri dönecektir, ne olursa olsun Cennet onu bekleyecektir.

UNUTURSAM FISILDA

Bu hafta vizyona giren ve ses getirecek olan bir diğer film ise Çağan Irmak'ın yönettiği Unutursam Fısılda...

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak'ın üstlendiği yapımda Hümeyra, Işıl Yücesoy, Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin gibi isimler rol alıyor. Filmin yapımcısı yine TAFF Pictures.

Filmin özeti şöyle:

Sağlık lisesinden yeni mezun olup, kasabanın sağlık ocağında hemşireliğe adım atan Hanife ve aykırı kız kardeşi Hatice, küçük ve kendi halinde, muhafazakâr bir kasabada yaşamaktadırlar. Hanife ne kadar çekingen ve içine kapanıksa, Hatice bir o kadar haylaz, laf dinlemez ve başına buyruktur. Edebiyata meraklı Hanife kimselere göstermeden bir şiir defteri tutarken, Hatice çevresindeki herkesi unutacak kadar şarkı söylemeye tutkundur. Bir gün yeni atanan kaymakamın oğlu Tarık kasaba merkezine gelir ve iki kız kardeşin hayatı o günden sonra tamamen değişir...

FURY

Brad Pitt 'le aksiyona doymak isteyenler için ise Fury bu hafta vizyonda. 1945'leri ve Nazi'yi konu alan bir David Ayer filmi olan Fury ses getireceğe benziyor.

20. yüzyılın en kanlı senelerinden biri olan 1945 yılında geçen ve müfrezenin geçirdiği bir günü ele alan savaş dramının yönetmeni ve senaristi David Ayer. Filmin başrollerini ise Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman paylaşıyor.

Filmin konusu ise şöyle:

1945 yılının Nisan ayında İkinci Dünya Savaşı'nın son ayları. Avrupa Tiyatrosunda müttefikler son kozlarını oynarken, savaş ile yoğrulmuş ordu çavuşu Wardaddy (Brad Pitt), bir Sherman tankını yönetmektedir ve düşman hattı ardında ölümcül bir görev üstlenen beş kişilik bir ekibi vardır. Çok az sayıda ve yeterince silahı olmayan Wardaddy ve adamları, Nazi Almanya'sının kalbini vurmak için kahramanlıkları içerisinde tehlikeye atılmaktadır.

Betül Süslen - 01.11.2014

,

1900

Betül Süslen Hakkında

Betül Süslen
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin