Sokak Röportajları 1

Sokak Röportajları 1

Sokak Röportajları 1

01.04.2013 - Misafir Köşesi
Sokak Röportajları 1

Hüseyin Sultanoğlu konuşturdu...

Sokak röportajları kapsamında halka " 'Dışarda gürül gürül akan bir dünya...' diyor şair ama sen kitap okuyorsun neden"" diye sorduk. Sorumuza vakit harcayıp cevap verdikleri için kendilerine müteşekkiriz buyurun cevaplar:

Şaban Abak
Sorunuzun kurgulanışından anladığım kadarıyla hayatında hiç kitap okumamış kimseleri okumaya ikna etmeye çalışıyoruz. Bence bu gereksiz bir çabadır. Çünkü kitap okuma alışkanlığı çocukluk ve ilk gençlikte edinilir ve bir yaşama biçimidir. Soyut düşünme kabiliyeti olmayan insanlarsa, özünde bir soyutlama olan "yazı" ile ve "yazılı dünya" ile iletişim kuramıyorlar, zorlamanın anlamı da gereği de yok. Geriye kalan ve okuyarak insanlığın bilgi ve kültür mirasını devralabilenler sayıca binde bir bile olsa insanlık için yeterlidir. Zaten bütün dünyada bütün toplumların sevk ve idaresini yapan, toplumun hayatını sürdürmesi için gereken bilimi, kültürü, sanatı üreten yönetici sınıflar, binde bir'e tekabül ediyormuş. Önceleri herkesi okutmak, hayatın bütün anlam ve zenginliğini fark etmesi için herkesin eğitimli hatta aydın olması için çabalamak gerektiğini zannederdim. Oysa toplum halindeki yaşantı, beraberinde doğal bir işbölümünü de getiriyor. Okumak da ilgi, imkân ve kabiliyetler tarafından doğal yoldan bölüştürülmüş iş alanlarından biri. Dünyaya gelen her insan aynı işi yapacak donanımla gelmiyor ki herkes okuyup aydın olsun, âlim olsun. Bunu beklemek haksızlık olur.
"Kitap okuyanlar" sınıfı olarak konuşuyorsak o başka. O zaman söyleyecek çok şey var.


Emre Ergin
Şair bunu söylemese, dışarıda gürül gürül bir dünya aktığını fark edemeyecek bir insanım. Ayrıntılar dikkatimi çok kolay dağıtır benim. Bana gereksiz ayrıntılardan sıyrılmış bir dünya sunulmalı ve ben onu tüketmeliyim. Okuduklarım gerçeği anlatmasa da böyle olmalı bu, dünyanın durmadan kendiyle çelişmesinden müteessir olduğumdan, hassas ruhların onu cümleler halinde düzenlemeleri yahut çelişkisiz yenilerini üretmeleri bana ilaç gibi geliyor. Başka türlü camdan dışarı bakarak akan mısralar görmemiz, ancak o şairlerden biri olmamızla mümkün olurdu.


Ferhat Özbadem
Dışarıdaki hayat bir yanılsama, asıl hayat ise kitabın içinde olduğundan. Hayatı yaşamak canlı olma alameti iken, kitap okumak insan olma alameti olduğundan... Hayat gürültü ile devam ederken, kitap bilgiler ile asıl gürültüyü ifade ettiğinden; illa da okumak.

Muhammed Burak Gültekin
Çünkü dünya ilk günden beri gürül gürül akıyor. Kitaplar bu akıntıyı nasıl yönlendireceğimizi bu akan sudan nasıl elektrik elde edeceğimizi öğretiyor.

Emine Koç
belki yalnızlığıma dost arıyorumdur kitapta. Kalabalıklar içinde bile yalnız hissedersin kendini içindeki kopan fırtınaları kimseye diyemezsin bir kitap alır bir köşede okumaya başlarsın kendini baş kahraman yapıp oynatırsın hayallerini... Bunu değişmem hiçbir şeye

Muhammed Gazi Delimehmetoğlu
Neden" Başka bir şair diyor ki bir şeyi ya da bir kişiyi neden sevdiğinin sorusuna cevap veremiyorsan cidden seviyorsundur. Kitap okumakta böyle bir şey işte neden sevdiğimizi bilmeyiz ama severiz.


Zeynep Pamak
Dışarı da bulamadığım şeyleri kitapta buluyorum kendimi kitabın içinde hissediyorum çünkü...


Elif Zehra
Koca okulda, kaç insanız ve kimse birbiriyle muhabbet etmiyor, ben ise bir köşede kitap okur
çocuklarımla ilgilenirim...Bugün bir öğretmen arkadaşla okuldan aynı saatte çıktık ben bakardım da o benim yüzüme bile bakmadı öylesine yürüdü. Ben de ondan hızlı yürüdüm aynı servise denk geldim. Ben kitap okudum o da kitap okudu sonra niye birbirimizle konuşmadık ki biz diye düşündük. Onunla kavga mı ettim hayır, bir şey istedi de vermedim mi hayır peki bu küskünlük neden" Hiç birimiz mutlu değiliz, hiç birimizin beklentileri karşılanmıyor bu dünyada işte bu sebepten kaçıyoruz kitaplara. Kurulan o cümlelerden masum insan figürleri çiziyor mutlu olduğumuzu sanıyoruz.


Emrah Çelik
Dışarıdaki dünyadan daha fazlasını bulmak içindir belki de hocam, tatminsizlik yani...

Kudret Gerçek
Soruda sorduğunuz dizenin derinliğini anlayabilmek için.

Onur Şahin
Kişisel sorunlarım var.


Betül Aydın
Gürül gürül kaybolan bu dünyaya kendi dünyamla meydan okuyorum.

Misafir Köşesi - 01.04.2013

,

2801

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 184 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin