Suavi Kemal Yazgıç ile Kitaplarının Hikâyesi

Suavi Kemal Yazgıç ile Kitaplarının Hikâyesi

Suavi Kemal Yazgıç ile Kitaplarının Hikâyesi

16.04.2015 - Bilal Can
Suavi Kemal Yazgıç ile Kitaplarının Hikâyesi

İlk kitabınızın yazılış öyküsünü bize anlatır mısınız?

“İlk kitabım” diye yazmadım “Sebepsiz Serçe”yi. Kitap olmasını istemiştim elbette. İlk kitabımda yer alan şiirlerin çoğu 1992 ile 2000 arasında kaleme alınmıştı. Daha önce de şiir yazmıştım ama onlar kitaba alınacak kıvamı yakalamamıştı. Şiir planlı, programlı bir “mesaiden” ziyade bir atmosfer, bir iklim işi oldu benim için.

İlk eserinizi ne zaman yazdınız? Neler hissettiniz?

Eser kelimesi biraz ağır kaçıyor benim için. İlkokulda yazmaya başladığım düşünülürse “eser”e ne kadar uzak olduğum daha net anlaşılabilir. Gerçi bugün yazdıklarım da eser sayılmaz. Zira bir metnin eser olduğuna tesir ettiği kişiler karar verir bence. İlk adımların, ilk şiirlerin acemi tedirginliği başkadır elbette. Bir daha yaşanamayacak bir tecrübe.

Yazmasaydınız delirir miydiniz? Yazmak sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yazmasaydım delirmezdim. Yazmak paramparça hayatımı “bir arada” görme isteğinin/hasretinin bir meyvesi bence.

Size göre okumak yazmanın neresindedir? Okumadan yazmak mümkün mü?

Okumak da yazmak da birbirini besler, birbirini büyütür. Okumadan yazabileceğini düşünen çok insan var. Hatta “etkilenmemek” için okumadığını söyleyenleri biliyorum. Ben yazarken de okurken de etkilere olabildiğince açıyorum kendimi. Ben biraz da okumak için yazanlardanım. Yazmasaydım bu kadar okumazdım belki de. Emin değilim.

Bilal Can - 16.04.2015

,

3247

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin