Suskunluk Şiirleri - İsmail Aykanat, Edebiyat, Misafir Köşesi

Suskunluk Şiirleri - İsmail Aykanat yazısını ve Misafir Köşesi yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Suskunluk Şiirleri - İsmail Aykanat

23.11.2011 13:03 - Misafir Köşesi
Suskunluk Şiirleri - İsmail Aykanat

Hüseyin Sultanoğlu yazdı...

'Ey çok kitaplar okuyan sen mi dutarsın bana dak
Ta bilesin sırrı ayan gel aşktan dem bir sebak"**

Yunus Emre

Şiir, gerçek dünyada vuku bulan varlıkların düşler dünyasında imgelenmesiyle ortaya çıkar. Bir sırrı başka bir sırla ifşa etmektir aynı zamanda. Sırrı çözmek içinse aşk gereklidir. Aşık olmayan bilemez hakikatin sırrını.

Şair bu kitabındaki şiirleri hüseyni bir aşkla yazmıştır. İlk başlarda bunu fark edemiyorsunuz ama mısraların arasında ilerledikçe, burnunuza tanıdık ve özlem dolu bir koku gelir. Bin yıllık bir koku bu; Hüseyin"in kokusu, Ali"nin, Fatıma" nın ve Hasan'ın... Şairin deyimiyle 'berrak aile" "nin bir nebzelik kelimelere yansımasıdır. Susmanın verdiği efsuni duruş şiirlere rengini vermiştir.

imgeler itaate mecburken bana
miladı aşkına katlanarak aşmıştım
tarih senin yokluğunu unutmak demekti
savaşların hiç birinden kaçmadım bu yüzden
soylu inatların isyan duruşlarıyla
geçtin bir ceylan ürkekliğinden gözlerimden
bundandır dilimde büyüyen sancı
(syf:10)

Susmak dilde sancıları biriktirmektir. Kelimelere gebe olmanın maruz bıraktığı sancılar. Doğumunu, hurma ağacına yaslanmış gibi; şiire yaslanarak onun gölgesinde yaptığımız, suskunluğu; kelimelerin ahenkli dansına kendini kaptırmasıdır. Dansın verdiği sarhoşlukla susmanın çığlığı şiirlere nakşedilmiş olur.

ey susuşların iflah olmaz nesnesi
bitmemiş şiirler kadar güzel
söylenmemiş sözler kadar benimsin
dudaklarında gölgesi bir mahcup bedevinin
bakışlarında ölüm dualarının müzeyyen mesnevisi
(syf:21)

Kitap, üç bölümden oluşuyor. İçindekiler kısmında matbaa hatasından olsa gerek birinci bölümün adı yanlış yazılmış ama birinci bölüme başlamadan önce o bölümün doğru adı verilmiş. Birinci bölüm 'Suskunluk Denemesi" bu bölümde yukarda izah ettiğim gibi susmanın çığlığı şiirlerde nakşedilmiş. İhtimaller ve ihmaller şiirinde dolaylı olarak Hüseyin Atlansoy"dan da bahseder. Bunu şairin kendisi dipnot olarak açıklamıştır. Aynı bölümde bir başka şiirini Şair Nurettin Durman"a ithaf etmiştir. Zannedersem şiirlerine yön veren kişi Nurettin Durman"dır.

Kitabın ikinci bölümüne de adını veren 'Bir Firarın Şarkısı" şiirini okuyunca akrostiş biçimde sıralanmış müzik notalarını fark edeceksiniz. Bu ilginç şiir yapısı hemen göze çarpıyor. Her biri ayrı bir tatta yazılmış bölümün içindeki şiirlerde en az bu şiir kadar ilgi çekicidir. Bunlardan biri 'arabesk" şiiridir;

bir erkek saçlarını arapça tarıyordu
türkçe öykünüyordu fotoğraflarda kadın
bir ortaçağ köprüsünde unutulmuş sevgili
minyatür yalnızlıkla farisi ağlıyordu
çık gel artık divandan bre osmanlıca hüzün
(syf:43)

Son bölüm ehlibeyt kokusuna bizzat maruz kalacağınız şiirlerle doludur. Sırasıyla Hz. Ali"ye, Hz.Hüseyin, Hz.Hasan ve Hz.Fatıma annemize ithaf etmiştir. Hz. Ali için 'Acılar Burcu" şiirini, Hz.Hüseyin içinse kitabın son bölümüne de adını veren 'Yasak Bir Kitap Gibisin" şiirini, Hz.Hasan"a -iki tane şiir yazmıştır- 'Ölümsüzlük Türküsü" ve 'Gittin Utandı Sözcüklerim" şiirlerini ve Hz.Fatıma annemiz için 'Adın Kurtuluştur Cehennemlerden" şiirini ithaf etmiştir. Bu bölümde aynı zamanda yine Nurettin Durman"a şiir ithaf etmiştir.

Yazının ilk satırlarında Yunus Emre"nin iki mısrasını yazmıştım bu mısralar kitabın içinde de geçmektedir ve sadeleşmiş şekliyle şu anlama gelir.

**(Ey çok kitaplar okuyan, sen mi bende kusurlar bulmaktasın"
Sırrın ne olduğunu apaçık anlayabilmen için önce aşk derdini oku.)

Suskunluk Şiirleri
İsmail Aykanat
Erguvan Yayınevi


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 23.11.2011 13:03 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45

,

4008

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin