Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale - Zafer Tarman, Tarih, Mustafa ATALAY

Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale - Zafer Tarman yazısını ve Mustafa ATALAY yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale - Zafer Tarman

18.03.2011 13:08 - Mustafa ATALAY
Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale - Zafer Tarman

"Tarihe sığmayan destan..." Çanakkale, tarihe yeni bir soluk getiren, tarihin yeniden yazıldığı ve tarihe dair nice kavramın yeniden dirildiği bir destan… Çanakkale tarihi, her şeyden öte bir hayat, bir şahit ve gelecek nesillere imanın o sönmez bitmez ışığını anlatmak ve taşımak için Rabbimizin bize lütfettiği bir ikramdır.

İşte böylesi bir destan ele alınıyor kitabımızda. Önsözünde de uzunca belirtildiği gibi, yıllarca göz ardı edilen bu tarihin, yeni nesillerin zihinlerinde yer edebilmesi ve onlara belli bir bilinç kazandırılması amacıyla hazırlanmış. Yazar, bu şanlı tarihi, oldukça objektif olarak anlatmaya çalışmış. Ve kitabı genel olarak iki kısma ayırmış, ilk olarak Çanakkale öncesine ait genel bir bilgi ile zihinleri ısıtmış, sonrasında ise zengin görsel öğeler ve anılarla bu destansı tarihi daha sindirilebilir ve kanıksanabilir bir şekle getirmiş.

Yazar, muhtemelen hitap ettiği çevreyi göz önüne alarak kitabını oldukça sade ve basit bir anlatımla sunmuş okurlarına. Böylelikle fazla ve gereksiz, boğucu ayrıntılara yer verilmeden kısa ve her an okunabilecek bir eser ortaya çıkmış. Yer yer başka yazarlardan yapılan alıntılarla da kitabın içeriği zenginleştirilmiş ve daha ilgi çekici bir hüviyete kavuşturulmuş.

Kitabın büyük bir bölümünü, bu destansı tarihe şahitlik etmiş atalarımızın anıları oluşturuyor: Koca Seyyid, Ezineli Yahya Çavuş, Bolu Alpagutlu Hamit Çavuş, Ahmet Rıfkı… Bu anılarda, bir tarihin nasıl yazıldığını tüm çıplaklığıyla görebiliyorsunuz. Kimi zaman gözleriniz yaşarabiliyor, kimi zaman kendinizi Çanakkale"de düşman hattıyla burun buruna hissedebiliyorsunuz. Kimi zaman ise şaşkınlık içerisinde, bazı anıların çarpıcılığına kendinizi kaptırarak bilinmez bir suskunluğa gömülebiliyorsunuz.

Bu kadar güzellik ve sadelik içerisinde göze çarpan tek olumsuzluk Türk ve Osmanlı kavramlarının kullanılışı ile ilgili. Yazarın Türk kavramına ne anlamlar yüklediğini bilmiyorum ama bu destandan bahsederken birçok yerde geçen ‘Türk askeri" ifadesinin yerine ‘Osmanlı askeri" ifadesinin kullanılmasını beklerdim. Günümüz ulus-devlet dünyasını çağrıştıran kavramlarla bir bilinç inşa etmek yerine, ümmet kavramını ortaya koyan Osmanlı çatısı altında bu bilincin aşılanması gerekliydi diye düşünüyorum. Unutmamak gerekir ki, tarih kitaplarından öğrendiğimiz kadarıyla, o cephede her ırktan ve dinden insan yan yana ve ümmet adına çarpışmıştı: Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkezler, Boşnaklar, Pomaklar, Gürcüler, Lazlar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler…

Çanakkale tarihini anlatırken tüm unsurları oldukça açık anlatmalıyız ki, yeni nesillerin yüreklerine ekilmeye çalışılan kin ve nefret tohumlarının önüne geçebilelim. Eğer gerçekten ümmet bilinciyle yetişen nesiller oluşturmayı istiyorsak… Bununla birlikte, bir olumsuzluğa bakarak kitabı yerden yere vurmamak adına, yukarıda ifade ettiğim güzellikleri ve 128 sayfa gibi her zaman ve kısa sürede okunabilecek bir kitap oluşturulması ve bol görsel ve anısal dokümana yer verilmesi hasebiyle de yazarı takdir etmeyi ihmal etmeyelim…

Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale
Zafer Tarman
Ferfir Yayınları
128 sayfa


Yazar: Mustafa ATALAY - Yayın Tarihi: 18.03.2011 13:08 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 11:14

,

3835

Mustafa ATALAY Hakkında

Mustafa ATALAY

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter: @atalaymstfa
Blog: http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Mustafa ATALAY ismine kayıtlı 99 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin