Tarihten Sayfalar - Muzaffer Taşyürek

Tarihten Sayfalar - Muzaffer Taşyürek

Tarihten Sayfalar - Muzaffer Taşyürek

16.02.2011 - Bilal Can
Tarihten Sayfalar - Muzaffer Taşyürek
Tarih sadece bir savaşlar ve siyasi kargaşalar arasında bir çözülmenin anlamı değildir. Tarih içinde insanlar ve bu insanların yaptıkları, hayat hikayeleri ve bir dolu vesikalık tablolar da mevcuttur. Her savaşın altında binlerce insan her olayın arkasında binlerce can vardır. Olan olaylar bir dolu insanın yaşadığı ve gördüğü şeylerdir. Bize sunulan ise bu olayların sebepler ve sonuçları olarak süregelmiştir. Bu eksik bir tarihçiliktir. Bize sunulan her vesika bir dönemin sadece bir parçasını sunduğu içindir ki içimizdeki tarih sevgisinin yetersizliği, tarihe verdiğimiz önemin azlığına nedendir.

Çok anlamı cümleler kurmaya gerek yok. Tarih bütün azametiyle karşımızda. Geçmiş denen muamma gizemli sayfalarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Gözümüze sokulan olayların tekrardan göz önüne gelmesi bizim keşfimizle mümkün olacaktır. Biz ne zaman ki olaylar ve vesikalar ardındaki o gizemi çözersek o zaman kendi keşfimizle gurur duyabiliriz. Ama sahih kaynaklardan beslenerek.

Muzaffer Taşyürek ”tarihten sayfalar” kitabında olayların başka bir boyutuna, bu olaylara yön veren insanlara, şahane portrelere ve olaylara yer vererek tarih sevgisini yeniden diriltmek için kalemini bu eserini okuyuculara sunmuş.

Kitaba önsöz niyetine yazdığı ”Kur’an ve Tarih” yazısında şu önemli noktaları da mimleyerek dikkatli ve bilinçli bir okuyucu olmaya ortak paydada bilinçli bir insan olmaya çağırıyor. Şöyle ki: ” Tarih kitaplarına göre, sanki (Kur’an’da geçen kavimler) bu kavimler ve bu peygamberler hiç yaşamamıştır. Yine tarih kitaplarına göre kurulan medeniyetler ya savaşlar sonucunda, ya ekonomik çöküntülerle, ya da başka kavimlerin istilalarıyla ortadan kalkmıştır. Allah’a ve peygamberlerine karşı çıkıp onları reddetme, şirk, zulüm, yalan , hile,
İsraf, cinsel sapkınlıklar, rüşvet, zina, faiz gibi toplumsal hastalıklar, sanki medeniyetlerin sonunu getirmiştir”

Kitapta Hilfü’l-fudül’den Osmanlı Lale Dönemi’ne, Fatih ve fetih’ten Hâcegân diyarı Buhara’ya kadar bir çok dikkat çekici yazıyı okuyabilirsiniz.

ekim 2009 Bilal Can - 16.02.2011

,

2434

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin