Taştan Masala, Çocuk, Misafir Köşesi

Taştan Masala yazısını ve Misafir Köşesi yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Taştan Masala

22.04.2016 09:00 - Misafir Köşesi
Taştan Masala

Tuba Dere, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

İtiraf edelim ki çocuklarımız için aldığımız oyuncaklar gibi, güzel çocuk kitapları da yalnız miniklerin değil, yetişkinlerin ilgisini deçeker. Kitapların görselleri bizi hayallere ve çocukluğumuza çağırır. Çok defa o davete kayıtsız kalamayız. Hazırlık çalışmalarını duyduğumdan beri, bir dizi çocuk kitabını merakla bekliyordum. Elime geçtiğinde sayfalarını heyecanla çevirdiğim bu kitaplar, tahmin ettiğim gibi beni çocukluğumda oynadığım taş oyunlarına götürüverdi. Ümit Yaşar Özkan & Elif Özkan çiftinin birlikte yazıp resimleyerek hazırladıkları "Taş Masalları" seti, yakın zamanda Erdem Yayınları'ndan çıktı.

Taş Masalları, "Yalnız Taşın Masalı", "Taşlangoz'un Masalı", "Taş Oyunları", "Afacan Taşların Masalı", "İsimsiz Taşın Masalı" ve "Taşların Şarkısı" adlı 6 kitaptan oluşuyor. Daha çok okul öncesi yaş grubuna yönelik gibi görünen masallar, özellikle resimleriyle okul çağı çocuklarına, hatta biz yetişkinlere bile hitap edecek. Kitapların görselleri, doğal taşlardan yararlanılarak hazırlanmış. Türlü şekillerde, renklerde, çeşitlerde birçok taşı, en doğal hâlleriyle Taş Masalları'nda görebilirsiniz. Bu nedenle insanda hemen dağdan, bağdan, sahilden taş toplayıp benzeri resimler yapmak, oyun oynamak hevesi uyandırıyorlar.

Görseller, masalların sade anlatımı ve yaratıcı kurgusuyla örtüştüğünden bir okur olarak beni mest ettiler. Bu kitaplarda kurgu, şekilleri ve kahramanları; şekiller de kurguyu doğurmuş gibi görünüyor. Dolayısıyla okuyanı da teşvik edecekler, bundan sonrası okurun hayal gücüne ve yaratıcılığına kalmış, her okurun kendi kurguladığı,bu settekinden farklı, taş masalları pekâlâ olabilir. Zaten tüm masallar ucu açık kalan, cevabı okura bırakılmış sorularla son bularak buna imkân da sağlıyor.

Kurgusal olarak birbirinin devamı gibi görünen masallardaki olaylar, Taşistan'da yaşayan "yamuk taş"ın çok sıkıldığı içinyalnızlığını giderebilmek üzere çareler aramasıyla başlıyor. Taşlar bir araya gelip birbirlerine dokunarak yeni şekiller oluşturduklarında yalnızlıktan kurtulabileceklerini keşfediyorlar. Bundan sonra neler neler olmuyor ki? Ortaya çıkan şekiller tüm taşları çok mutlu ediyor. Taş Masalları'nda Taşvan ve Taşlumbağa'nın arkadaşı Taşlangoz'un macerasını, Türlütaşlar ile Karışıktaşlar'ın tıpkı Ali Cengiz oyunu gibi resimlerle kapışmasını, yerinde duramayan afacan taşların şekilden şekle girerek oynadıkları oyunu, isimsiz taşın Dirse Han oğlu Boğaç Han gibi sınavlardan geçerek ad alışını okuyoruz, son kitapta da taşlarla birlikte şarkılar söylüyoruz.

Anne babalar, öğretmenler çocuklarınızla birlikte yaratıcı ve eğlenceli bir okuma deneyimi yaşamak istiyorsanız, size de hemen bir Taş masalları seti edinmenizi tavsiye ederim. Görsel olarak okura yeni ufuklar açan Taş masallarını, adı üstünde geleneksel 'masal' motiflerini çağrıştıran kurgularıyla da pek seveceğinizden eminim.

Taş Masalları- Elif Özkan &Ümit Yaşar Özkan, Erdem Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 22.04.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:30

,

3086

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin