Tefsir Usulü ve Kaynakları, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Tefsir Usulü ve Kaynakları yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tefsir Usulü ve Kaynakları

08.03.2013 10:40 - Ferhat ÖZBADEM
Tefsir Usulü ve Kaynakları

Tefsir usulü çalışmaları genel olarak aynı başlıkları taşırlar. Bu çalışmalar konuları ele alış şekilleri ve müellifin yorumsal katkıları ile farklılık arz ederler. Bu farklılıklar son dönem tefsir usulü çalışmaları için geçerli olan bir tespittir. İlk dönem tefsir usulü çalışmaları müellifin derin çalışmaları sonucu ortaya konulan kaideler ile özgün ve orijinal çalışmalardır. Son dönem tefsir usulü çalışmaları genel olarak ilahiyat hocalarının tez çalışmaları olarak göze çarpıyor. Bu durum Anadolu coğrafyası için geçerli bir tespittir. Diğer İslam coğrafyalarında bağımsız ve resmi görevi olmayan alimler tarafından hazırlanan tefsir usulü çalışmaları mevcuttur. Bunların bir kısmı Türkçeye tercüme edilmiş ise de büyük çoğunluğu tercüme edilmemiştir. Farklı tefsir usulü kitaplarının okunması tekrar ve pekiştirme anlamında faydalı olmaktadır.

Ali Turgut'un hazırlamış olduğu "Tefsir Usulü Ve Kaynakları" adlı çalışma dört bölümden müteşekkildir.

Birinci bölümde: "Tefsir Usulü Tarihi" diye de niteleyebileceğimiz "Kur'an İlimleri"yle ilgili çalışmaların ve bu çalışmayı gerçekleştirenlerin başlangıçtan günümüze kadar uzanan kronolojik sıralaması "Tefsir Usulü Kaynakları" adıyla verilmiştir.

İkinci bölümde: Kur'ân-ı Kerim'le ilgili bilgiler verilmiş, vahiy, âyet ve sure kavramlarına açıklık getirilmiş, Kur'ân-ı Kerimin yazılışı, kitap haline getirilişi ve çoğaltılışı anlatılarak, "Kur'an Tarihi'ne dair kısa bilgiler sunulmuştur.

Üçüncü bölümde: Kur'ân-ı Kerim inceleme ve araştırmalarından çıkarılan ve "UIûmu'l-Kur'ân" diye isimlendirilen yirmiyi aşkın konu, tarifleri, kısaca açıklamaları ve kaynaklarıyla tanıtılmış, her konuyla ilgili birer örnek kaynağın tavsifi yapılmıştır.

Dördüncü bölümde ise: Başlangıçtan günümüze kadar, Kur'ân Tefsirine dair çalışmalar, tefsir çeşitleri, ünlü müfessirler ve tefsirleri "Tefsir Tarihi" adıyla işlenmiştir.

Hülâsa: "Tefsir Usulü ve Kaynakları" adı verilen bu kitapta Tefsir Metodolojisi ne dair çeşitli bilgiler ana hatlarıyla belirtilmiştir. Özellikle Tefsir Usulü Tarihi'nin işlendiği "Birinci Bölüm"ün bu yöndeki çalışmalara ve bilinen kaynaklara yeni boyutlar getirdiği söylenebilir.

Konular işlenirken, yer yer ayrıntılı açıklamalar yapılmış, çoğu zaman da kaynaklar dipnotta gösterilerek araştırıcıya yön verilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde ayrıntılı bilgiler kaynaklara bırakılarak, eserin hacminin belli sınırlar içinde kalması sağlanmıştır. Dolayısıyla kitabın sade ve dar anlamda Kur'ân ve Tefsirle ilgili önbilgiler almak isteyen okuyucudan, kaynaklara dayalı araştırma yapacak olanlara kadar geniş kapsamlı bilgiler ihtiva etmesi hedeflenmiştir.

Tefsir Usulü Ve Kaynakları
Ali Turgut
İFAV


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 08.03.2013 10:40 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 17:02

,

4706

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin