Temmuz Ayı'nda Yeni Çıkan Kitaplar

Temmuz Ayı'nda Yeni Çıkan Kitaplar

Temmuz Ayı'nda Yeni Çıkan Kitaplar

05.07.2013 - Fatmanur Demir
Temmuz Ayı'nda Yeni Çıkan Kitaplar
1.Aşkla Sonsuz Yaşam Mehmet Uysal Çatı KitapBütün ölmüşler gerçekten canlandırılabilecek mi? Tarih boyunca birbirine yapılmadık kötülük bırakmamış insanoğlu, ruhunu bütün kötülüklerden arındırarak, barış ve dostluk ilişkileriyle örülmüş, huzur ve
refah içinde yaşanan, bütün insanları bünyesine almış bir toplumsal yaşamı; demokratik dünya toplumunu kurabilecek mi? Insanoğlu bunun da ötesine geçip, zamana ve mekâna hükmederek sonsuz yaşayabilecek mi?
Üslubuna duygu dilinin ve hitabet biçimi anlatımın hâkim olması nedeniyle zevkle okunan Aşkla Sonsuz Yaşam, insanoğlunun sonsuz yaşam yolculuğunun öyküsüdür.

2.Devler Faruk Ergöktaş Pia Yayın"Kimseler onlara bakmıyordu. Yürürken, değdikleri adamlar bile.
Kocaman, parlak kâğıtlarla dolu, renk renk ışıklar yanıp sönen bir büyük inin önünde durdular. İçerisi, alabildiğine uzun ve daha parlak renklerle yanıyordu. Dışarda gördükleri kocaman yürüyen inlerin küçücükleri sürüyle diziliydi. İçlerinde küçücük adamlar oturuyordu. Renk renk küçücük uçan kuşlar, renkli otlardan yapılmış, küçücük çocuklar, dizi dizi kendilerine bakıyordu. İçerde küçücük bir güneş bile gördüler. Yıldızlar bile vardı, sanki gökyüzü yere inmişti. O küçücük çocukların, küçücük adamların öyle bir yürüyüşleri vardı ki. Kuşlar ne güzel uçuyorlar, gelip yerlerine oturuyorlardı. Hepsinin küçücük incikleri vardı. Bazı renk renk şeylerden hoş sesler çıkıyordu. Kuş sesleri, böcek sesleri, yel sesleri gibi. Sesler arttıkça, dizi dizi çocuklar oturdukları yerlerden ayağa kalkıyor, yürüyor, zıplıyorlardı. Ellerini kaldırıp, şaplatanlar, birbirlerine vuranlar vardı."

3.Kanser Faruk Ergöktaş Pia Yayın"Ölüm törenleri, acılar, yaslar da, bayramlar, şölenler, sevinçler, mutluluklar kadar birdi. Bu kocamanlık, sonsuzluk altındaki böylesi bir eşdeğerliliğin gerçeği yanında; sevinç için soluyan kanserli, sakat, kesik, kör, duymaz ya da sağlam bedenlerin çırpıntısı da hiçti. İnsan kendi bedeni oldukça, kendi bedeninde kaldıkça. Kendi bedenine mahkûm insan. Bu sonsuzluk içinde, evet bu böyleydi işte. Bir gaz alevi ayaklarını yalayıp geçti. Feneralaylı askerler arasından kimsesiz karanlık yıkıntılara doğru açılan eski bir sokağa saptı."

4.Utanç Salman Rushdie Can YayınBiri Ziya-ül Haka, ikisi baba kız Bhuttolara hem benzeyen hem de benzemeyen karakterlerin önemli roller üstlendiği bu olağanüstü roman, yine benzeyen ama tam da Pakistan denemeyecek bir ülkenin tarihini, utanç duygusunun prizmasından anlatmaya girişiyor. Ayıbı, rezaleti, skandalları da içeren bir anlam zenginliği taşıyan bu utanç, özellikle iki karakterde somutlanıyor: Utanmazlığın kişileşmiş hali Ömer Hayyam Şakil ile öteki insanların hissetmedikleri bütün utancı ruhunda yaşayan karısı Safiye Zeynep...

5.Tutaste Ahmet Kutanis Altınpost YayınEn sade düşlerin etken paralellerinden geçtin belki..
Kim takar;
Ha deniz rüzgârı olmuş dolunay'a yoldaş,
Ha sus pus olmuş dip akıntılara yoksundaş !

6.Aile İçi Eğitim İbrahim Canan Işık YayınMüslüman bir toplumda aile içi eğitimin ve terbiyenin nasıl olması gerektiği anlatılıyor.
niçin okunur?
Anne, baba ve çocuğun aile içindeki dinî sorumluklarını öğrenmeleri için güzel bir kaynak eserdir.

7.Ateş-i Aşk Murtaza Demir Kırmızıkedi YayınAteş-i Aşk, yakın tarihimizin en trajik olaylarından Sivas Katliamını, Alevi hareketinin önde gelen örgutlerinden Pir Sultan Abdal Kultur ve Tanıtma Derneğinin kurucu genel başkanı Murtaza Demirin çarpıcı tanıklıklarıyla yeniden gundeme getiriyor.
Murtaza Demir, 1990lardan sonra Alevi kitle örgutlerinin ortaya çıkışlarını, Sivas Katliamıyla yuzleşmelerini ve sonrasında mucadelelerinin nasıl gelişip ilerlediğini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor.

Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Murtaza Demir sadece bir katliamın tanıklığını yapmakla kalmıyor, Ezilen Dunyanın mezhep savaşlarına suruklendiği yeni dönemi de inceliyor.
Ateş-i Aşk, ulkemizin Alevi-Sunni çatışmasına itildiği gunumuzde Alevilerin duşun dunyası ve ruh halini içeriden aktaran önemli bir kaynak kitap.

8.Edebiyat Ölmelidir / Nasıl Yazar Olunur? Enver Aysever Remzi Kitap


Edebiyat Ölmelidir!

Okuma Eylemi ve Yazınsal Serüven Üstüne pek çok uyarıcının yanı sıra, yeni medya olanakları ve toplumsal sorunlar içinde savrulan günümüz insanı... Ucuz söylemlerin, sıradan bir dilin esir aldığı ve neredeyse zekâmızla dalga geçen bir edebiyat dünyası... Yeniden aynaya bakmak için edebiyat ölmelidir!

Nasıl Yazar Olunur?

Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk Yazarlar bir başka memleketin insanları. Onların sokaklarında dolaşmak biraz cesaret isteyen, cesaret istediği kadar da keyifli bir
eylem. Kimsenin okumaya vakit bulamadığı, herkesin yazmak istediği bir dönemde sır kapısını aralayan bir kitap!

Okumak, yazmak, yazarlık için yepyeni sorular...

9.Gizli Yaz Lesley Lokko - Sayfa6 Yayın


Aradığınız aşk mı? Yoksa sadece bir yuva mı?
Yolları aynı kavşakta sadakat, tutku ve aşkla kesişen insanların kimi zaman hayal kırıklıklarıyla ama daima umutla devam eden mücadelesini okurken kendinizden çok şey bulacaksınız.

10.Kitaplar ve Sigaralar George Orwell Sel Yayın"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" Sıkça sorulan bu sorunun cevabını bu kez George Orwell arıyor. İşe elindeki kitapların envanterini çıkararak başlıyor ve sigaraya harcanan parayla kitaba harcanan para arasında bir kıyas yapıyor. Cevap sizce ne?

11.Musab İbn-i Umeyr İsmail Gökçe Işık Yayınİslâm tarihinde ilk öğretmen, ilk mürşit/mübelliğ ve aynı zamanda Medineye ilk hicret eden Musab ibn-i Umeyrin ibret dolu hayat hikâyesini anlatıyor.

Allah yolunda fedakârlığın en güzel örneğini veren günümüz mefkûre muhacirlerinin kendilerine örnek alacağı bir sahabenin hayatı ele alınıyor. Fatmanur Demir - 05.07.2013

,

2463

Fatmanur Demir Hakkında

Fatmanur Demir

Zamanının çoğunu hizmete ve kalem-kağıda vermeye çalışan biri... Yazıyı ihtiyaçtan öte bir sevda, kalemi de İnce belli yarim olarak adlandıran ve zamanın cihadının da kalemle yapılması gerektiğini düşünen bir mücahide...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin