Terapi: Şifa Niyetine Bir Kitap, Bilim, Misafir Köşesi

Terapi: Şifa Niyetine Bir Kitap yazısını ve tüm Misafir Köşesi yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Terapi: Şifa Niyetine Bir Kitap

17.10.2011 02:04 - Misafir Köşesi
Terapi: Şifa Niyetine Bir Kitap

Z. Eroğlu, Kitaphaber için kaleme aldı.

Modern dünyanın, ortak insani değerlere vurgunun azaldığı, farklılıkları ile biricikliklerini ilan eden bireysel krallıklara teslim olduğu bir zamanda terapinin yükselişe geçmesi tesadüf eseri olmasa gerek.

Bireyselliğin tarihinin aydınlanmacı Avrupa tarihi ile canlandığı tarihin pek de uzak olmayan sayfalarında karşılaştığımız Freud ve psikanalitik pratiklerinden bu yana terapi de, zamanın ruhu ile şekillenmeye devam ediyor. Kendi evrimini gerçekleştirmesi, alternatif yaklaşımlar ve yöntemleri beraber inde getirmesiyle kavramın içeriğini zenginleştirirken bir yandan özündeki iyileştirici anlamdan uzaklaştırıyor olabilir mi?

Bir kültürel eleştiri olarak Terapi, analitik anlatımı ile meraklı zihinlerin yüzlerce soruyu sormasına ve cevaplamasına zemin oluşturabilecek kapsamda bir kritik kitabı. Yazarının dünya görüşünü arka plana atmayan bir objektiflikle insan ruhunun derinliklerine inilirken kullanılan dilin akademik katılıktan uzak oluşu, benim gibi okuyuculara edebi bir doygunluk hissi de vermeyi başarıyor. Akıcı ve samimi sıcaklığında cümlelerin kendimi bir terapi odasında hissettiğim, terapistimle hasbi-hal ettiğim anları yakaladığım oldu. Kendi kendine konuşan değil, okuyucusunu karşısına alan, bir dünya görüşünün uzantısı yargılar ve pratik doğrularla doldurulmamış, içeriğindeki sorulara yanıt ararken, yeni sorulara gebe bir zihinle okuyucularını baş başa bırakan ufuklar açıcı bir eser.

Bilincin üstünü örttüğü, kişisel ve tarihsel bilinçaltı okunmaya başlandığında, içine doğduğumuz kültürün, coğrafyanın ve zamanın süregelen etiketlemesiyle kazandığımız kimliklerin altında kalan, yaşantıya, duygulara ağırlığını veren bu yer altı dünyasını n keşfi, büyük cesaret istiyor. Danışanın cesaretine karşı terapistin de bir o kadar bu dünyanın keşfine talip olması gerekiyor. Terapi, iki insanın birbirini tam manasıyla anlamak istemesi gibi gerçek olamayacak kadar üstün bir insani etkileşim pratiği olmayı kotarabilirse amacına ulaşabilir. Benliklerin değil, ortak bir ruhun iki farklı izdüşümünün birbirine ayna tutmasındaki ilahi birleştiricilikle yoğrulmuş terapi süreci, modern alginin üzerinde evrensel bir boyuta taşınırken, onarıcı rolünü aşan bir öğretici hayat pratiğine dönüşebilme yeteneğini kazanabilir. Terapinin, kendi tarihinde bu güne dek oynadığı rolden daha fazlasını ortaya koymaya gereksinimi var gibi gözüküyor. Bu rolü hakkıyla vermesi için günümüzün kimlik sorunları içinde parçalanmış ruhları içinde yaşadığımız çok parametreli çağın yarattığı karmaşanın ortasında en doğru biçimde ele alabilecek yaklaşımlara ve kaçınılmaz olarak bu yaklaşımları içselleştirmiş, çok yönlü insan algısı gelişmiş terapistlerin varlığının gerekliliğine kitapta vurgu yapılırken bu yaklaşımlar detaylı bir şekilde ele alınmış. Eserin bütününe ağırlığını veren bu çok yönlü tartışma ortamı, kuramların ilişkisel bir bağlamda ele alınması ise okuyucuda terapiyi anlamlandırmaya yönelik bütünsel bir kavrayışı kolaylaştırıyor.

Bir danışan olarak bu kitabın benim için önemi büyük. Uzun yıllar terapinin temeldeki iyileştiriciliğine güvenmiş olsam dahi bunu gerçekleştirebilecek terapistlerin varlığına inancımın çok düşük olması, ruhsal bütünlüğümü kaybettiğim zamanlarda dahi ayak dirememe, bu sisli sürecin bir parçası olmayı reddetmeye yönlendirdi. Bilinmeyen topraklara adım atarken rehberimin güvenilir olması benim için çok önemliydi. Kendime bile çoğu zaman bir çok şeyimi anlatmakta bu kadar zorlanırken büsbütün yabancı birinin önünde olduğum gibi olamaz, benliğimden soyunup ruhumu ortaya koyamazdım. Modern bireyselliğin kronik yanlarından biri olan güvensizlik kuyusunda çaresizce beklerken, empatinin sığlaştığı, içten gelerek değil de kalıplarla hareket edilen bir dünyada kendi sesime cevap verecek anlamlı bir şeyler söyleyen bir ses arayışında umutsuzluğa düştüğüm günlerde okuduğum bu eser, terapi odasının ruhun restore edebileceği bir yenilenme atölyesi olabileceğine dair inançlarımı diriltti. Diğer yandan, bu zaman kadar terapi olgusuna karşı sergilediğim temkinli tavrın beni olası yıkıcı terapi deneyimlerinden korumuş olabileceğine dair düşünceler de bir süre zihnimi meşgul etmedi değil.

Kitapçılarda zaman zaman en iyi satanlar rafında görmeye alıştığımız, bireyci benlik anlayışına dayalı, kişilikleri geliştirmek ekseninde meşakkatli bir yol takip etmek yerine modern zamanların dayattığı ölçütlerin ışığında kabul gören davranış modellerini çığırtkanlıkla empoze ettiği popüler psikoloji kitaplarının yaydığı gri auranın dışında, bambaşka, yeni bir soluk gibi duruyordu Terapi kitabı, sürekli ziyaret ettiğim kitapevinin yeni çıkan kitapları arasında. Yazarını tanımamdan dolayı hiç tereddütsüz elim uzandı rafa ve kapak tasarımındaki koltuğa oturup kitabı dinlemek istedim. Şifa niyetine okurken şifa bulduğum nadir kitaplardan olması sebebiyle, övgüyü sonuna kadar hak ediyor.

Terapi: Kültürel Bir Eleştiri
Kemal Sayar
Timaş Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 17.10.2011 02:04 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 11:05

,

3247

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 173 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin