Tevhidi Varoluş - Ramazan Kayan

Tevhidi Varoluş - Ramazan Kayan

Tevhidi Varoluş - Ramazan Kayan

20.05.2011 - Mustafa Atalay
Tevhidi Varoluş - Ramazan Kayan

"Bize düşen görev; çukur kazanlara inat bir çığır açmaktır…"

Varoluşumuza şahit olan ibadet ve kulluk ekseni, son zamanlarda tahrip edilmeye en müsait İslami kavramlardır. Müslümanları dininden döndüremeyen güruhun, dini zayıflaştırmak için kullandığı ve kullanmaya da devam edeceği bu kavramların içi günden güne boşaltılmaktadır. Böylece ibadetlerimiz asli vazifelerinden yoksun olacak, ruhumuzun iştirak edemediği bedeni yorgunluklardan öte gitmeyecekti. İşte tam da istenen buydu…

Bir rol model olarak, içi boşaltılmış kullukla bütünleşmiş bir Müslüman prototipi oluşturmaya çalışanların çabalarına set çekmek amacıyla kaleme alınmış Tevhidi Varoluş. Ramazan Kayan"ın kaleme aldığı eser Çıra yayınları öncülüğünde sunulmuş okura. Tevhit ve tevhit esaslarına yeniden bir ruh kazandırma ve bu kavramları zihinlerde yeni bir inşanın temel taşları yapabilme adına ortaya konulmuş eser, toplam on altı makaleden oluşuyor.

Öncelikle tevhid bahsiyle okurlara, günümüz meseleleri ve tevhidin ikamesi hususunda ince ayrıntılar sunulmuş. Tevhid temellerini aşındıran sekülerleşme ve libaralleşme tehlikeleri üzerinde durularak çözüm için temel öneriler sıralanmış.

Tevhidi bilincin ikamesi hakkıyla kulluğa kapı araladığı için yazar, sonraki makalesinde sahih kulluğun sınırlarını belirlemiş. Ayetlerle ve hadislerle konuya dair önerilerini temellendirerek, günümüz tehlikelerine karşı dik bir duruşun nasıl sergilenebileceğini ortaya koymuş.

Hakkıyla kulluğun direği olan namaz konusuna da değinen yazar infak, ramazan, hac, iyilik, ahlak, adalet, özgürlük gibi günümüzün temel problemlerine vahyin ışığında değinmeye çalışmış. İslam"ı başkalaştırmaya çalışanların gözlerini diktiği bu temel esasları yeniden dokuyan yazar, her bir bölümde değişmez hakikatlerin kaynağı olan vahyin, hayatın tam ortasına yerleştirilmesinin gerekliğine değinmiş.

Tüm bunlara ek olarak, Müslümanların yüreklerinde yer açtıkları ve artık Gazze ile yaşadıkları gerçeğine de değinen yazar, Gazze okulunun, Müslümanların birlikleri için nasıl çalıştığını, bir bereket olarak yüreklere nasıl konduğunu çarpıcı ifadelerle açıklamaya çalışmış. Bu bölümde, Gazi Gazze"nin davasının tüm ümmetin davası olduğu hatırlatılmakla birlikte, tek ümmet olan küfrün belini kırmanın Gazze"ye sahiplikten geçtiği belirtilmiş. Yine bu satırlar arasında bizlere düşen görevlere de değinen yazar, ortaya ciddi bir ümmet duruşu koymadan zülmün perdesini kaldıramayacağımız gerçeğini de gözler önüne seriyor. Bunun için evrensel kardeşliğin şart olduğunu ifade ederek, bizlere rehberlik edecek dört değerli damlayı sunuyor: Şehidlerin kan damlası, alimlerin mürekkep damlası, mücahidlerin ter damlası ve müttakilerin gözyaşı damlası…

Son bölümde ise Yahya (as)"a uygulanması emredilen beş kelimeyi açıklayan Peygamberimizin hadisi ile buna ek olarak Peygamberimize Allah"ın emrettiği beş kelimeyle birlikte toplam on kelimenin açıklamalarına yer verilmiş. Bunları ismen zikretmek gerekirse: Yahya(as)"a emredilen beşli "Allah" a şirk koşmamak, namaz, oruç, sadaka ve Allah"ı zikretmek" ve Peygamberimize emredilen beşli "Dinlemek, itaat, cihat, hicret ve cemaat."

Tevhidi varoluş gündemimize acil olarak girmesi gereken bir kitap. Günden güne eriyen kavramlarımızı yeniden ikame etmek için iyi bir yol arkadaşı. Üslüp ve açıklamalarıyla insanı yormadan var olan hakikatler bir sohbet havasında dile getiriyor. Vahyin ışığında ve Peygamberimizin hadis ve sünnetinin yardımcılığında tevhidin temel esasları, tüm kaygıların uzağında ve oldukça açık bir şekilde ifade edilmeye çalışılıyor. Alim, mürekkep damlasıyla görevini ifa ederken, bizlere ise gözlerimizi/gönüllerimizi sıcak bir iklimin bereket damlalarına müsait kılmak için bu önerilere sımsıkı yapışmak düşüyor.

Ramazan Kayan
Tevhidi Varoluş
Çıra Yayınları
136 sayfa

Mustafa Atalay - 20.05.2011

,

3533

Mustafa Atalay Hakkında

Mustafa Atalay

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter:@ayn_sin_kaf
Blog:http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin