Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2011

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2011

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2011

18.04.2011 - Alıntı
Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2011

Türkiye’nin tek kültür ve sanat yıllığı 24. cildiyle kütüphanelerdeki yerini alıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği her yıl geleneksel olarak yayımladığı Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı’nın 24.cildinin basımı tamamlandı. Yıllık, önceki yıllarda olduğu gibi bu sayıda da geçen bir yıllık süre içerisinde Türkiye’de kültür, sanat, ekonomi, siyaset, düşünce ve yayın hareketlerini kayda geçirmiş.

TYB tarafından düzenli olarak basılan bu yıllıklar Türk toplumunun hafızası olmaya aday çalışmalar. Olaylar öylesine hızlı gelişiyor, gündem öylesine çabuk değişiyor ki insanlar hatta entelektüeller ve yazarlar da bir yıl öncesinde bile neler olduğunu unutabiliyorlar. Bu anlamda yıllıklar tarihsel bir metin özelliği de taşıyor. Bir yıl önce Türkiye’de sanat alanında neler olduğunu, hukuk alanında ne tür değişiklikler olduğunu ve nasıl tartışmalar yaşandığını, şiir dünyamıza kimlerin hangi şiirlerle girdiklerini, çalışma hayatımızda 2010 yılında ne tür yenilikler yapılmaya çalışıldığını, İslam dünyasında ne tür gelişmeler yaşandığını, dini hayatımızı ilgilendiren gelişmeleri onlarca kaynağı taramadan, tek bir kitapta bulabiliyorsunuz. Her konu alanında uzman olan bilim adamlarımız ve yazarlarımız tarafından kaleme alındı.

Bu sene Dilimiz bölümünü, İbrahim Demirci değerlendirdi. Demirci, bir demet şikayete yer vererek başladığı değerlendirmesinde muhtelif müesseseleri ve yazarları öne çıkarıyor.

Kültür Hayatımızı Ercan Yıldırım da “Yeni Kültür Dünyamız” yazısında inceliyor. Yıldırım, Göç, Mahremiyet ve Görüntü, Modernite: Yaşatarak Öldürmek, Yoksunluk Kültürü, Özgünlük ve Kültürün Kodları gibi alt başlıklarla da yazısını zenginleştirmiş.

Şiiri Evren Kuçlu, Selçuk Küpcük ve Vural Kaya, Hikaye’yi Necip Tosun, Roman’ı Yrd.Doç.Dr. Firdevs Canbaz Yumuşak ve İbrahim Ulvi Yavuz yazdı. 2010 yılında piyasada olan dergilerle ilgili uzun bir değerlendirmeyi Yusuf Turan Günaydın kaleme aldı. 2010’da Türk musikisini ise Münir Tireli ve Erdinç Bal yazdılar. Sinema bölümünü Yavuz Altınışık ve Gülcan Tezcan, Radyo Televizyonu Raşit Yıldırım kaleme aldı.

Alıntı - 18.04.2011

,

2430

Alıntı Hakkında

Alıntı
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin