Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Sahiplerine Verildi

Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Sahiplerine Verildi

Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Sahiplerine Verildi

25.04.2011 - Kitaphaber
Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Sahiplerine Verildi
Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) 2010 "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri" düzenlenen muhteşem bir programla sahiplerini buldu... Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgiyle takip edilen törende ödül alanların heyecanı ve mutluluğu gözlerden kaçmadı. HaberKÜLTÜR.NET'in de elektronik yayıncılık dalında ödül aldığı program mesaj yüklü konuşmalarla başladı.

Açılış konuşmasını yapan TYB Başkanı Ulvi Yavuz birliğin 30 yıldır sürdürdüğü "yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını'' seçme faaliyetini tamamladıklarını anlattı. Yavuz, birliğin bu yıl 33. kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlatarak, birliğin bu süre içerisindeki faaliyetleriyle diğer sivil toplum kuruluşlarına öncülük ettiğini kaydetti.
TYB Onur Başkanı Mehmet Doğan da yaptığı konuşmada 30 yıldır devam eden bu köklü geleneğin bazı kurumlar tarafından aynen kopya edildiğini sahtelerinin çıktığını ama aslın sahtenin yerini tutamayacağını kaydetti.

TYB'nin İstanbul merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine birçok yazar ve şairin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula da katıldı. Kula, Türkiye'de edebi eser üretiminde memnun edici düzeye gelindiğini, geçen yıl 570 romanın yayımlandığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi ve ödülleri sahiplerine verildi. Yaklaşık iki saat süren törenin ardından toplu olarak yemeğe geçildi...
2010 yılının ödüllerini alan yazar, fikir adamı ve sanatçıları şöyle:
Hikâyede 'Muhtemel Menkıbeler' ile Mehmet Harmancı, şiirde 'Gerekli Açıklama' ile Hayriye Ünal, Romanda 'Lal' ile Ayşe Kara, denemede 'Ejderha ve Kelebek' ile Ali Ural, fikirde 'Darbe Yargısının Sonu' ile Osman Can, araştırmada 'İkinci Parti' ile Cemil Koçak, incelemede 'Osmanlı Romanının İmkânları Üzerine' ile Şeyda Başlı, dilde 'Türkçenin Derin Yapısı' ile Efrasiyap Gemalmaz, edebi tenkitte 'Dirim Kurgu' ile Murat Üstübal, biyografide 'Tarihin Alacakaranlığında' ile Ali Birinci, tiyatroda 'Kerbela' ile Ali Berktay, çocuk edebiyatında Birdirbir Dergisi, basın fikirde Star'dan Mahir Kaynak, basın fıkrada Yeni Akit'ten Mustafa Özcan, basın röportajda Zaman'dan Salih Zengin, dergi yayıncılığında Türk Edebiyatı Dergisi aldı.

Elektronik yayıncılıkta Haber Kültür, televizyon programında TRT'deki 'Ömür Dediğin' ile Osman Gökmen, sinemada 'Bal' filmiyle Semih Kaplanoğlu, televizyon belgeselinde TRT'deki 'Ali Adnan' ile Cengiz Göktaş, halk kültüründe "Diaspora, Kimlik ve Müzik" eseriyle İlhan Ersoy, şehir kitaplarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kamu yayıncılığında Mardin Valiliği, özel yayıncılıkta Okur Kitaplığı ödüle değer görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği'nin bu yılki üstün hizmet ödüllerinin sahipleri ise Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Prof. Dr. Şerif Mardin ile Nevzat Kaya ödüle layık görüldü.

kaynak: Haberkültür Kitaphaber - 25.04.2011

,

2624

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin