Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı yazısını ve tüm Yeni Çıkanlar yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı

25.04.2014 12:04 - Yeni Çıkanlar
Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından hazırlanan Kültür ve Sanat Yıllığının yeni sayısı çıktı.

Kültür ve Sanat Yıllığı 2014 ile otuzbirinci sayısına ulaşan yıllık Türkiye'nin birikimlerini dikkatlerimize sunmaya devam ediyor. Yıllıklara ilginin iyice azaldığı bir dönemde çıkan TYB yıllığı bu alandaki açığı tek başına doldurmaya devam ediyor. TYB'nin yıllardır aksatmadan sürdürdüğü kültür ve sanat merkezli bu ısrarlı takibi TYB yıllığını tek başına büyük yıllık yapıyor. "Büyük Yıllık" bu yıl 18 başlıktan oluşuyor: Siyaset, ekonomi, İslâm dünyası, Türk dünyası, dinî hayatımız, şiir, hikâye, roman, dilimiz, eleştiri, dergiler, müzik, sinema, basın, televizyon, nesillerin mirası, folklor, olaylar ve insanlar.

TYB 2014 yıllığında yine güçlü kalemler var. Şiir bölümünü yazan Hayriye Ünal, 2013'ün şiir ortamını, edebiyat dergilerini ve bu dergilerdeki tartışmaları ve genel eğilimleri ele alan ufuk açıcı yazısını 2013 şiir seçkisiyle tamamlıyor.

Usta hikâyeci Necip Tosun 2014 yıllığında eleştirmenliğini konuşturuyor. 2013'ün hikâye kitaplarını tek tek değerlendiren Necip Tosun TYB yıllıklarındaki kapsamlı yıl değerlendirmelerine devam ediyor.

Funda Özsoy Erdoğan'ın yazdığı roman bölümü, roman eleştirisini gazete tanıtımlarının ötesine taşıyan yetkin bir yazı. 2013'te yayınlanan romanları anlatım tekniklerine varıncaya değin inceleyen Erdoğan, romanımızın 2013 fotoğrafını çekiyor.

Genç şairlerimizden İdris Ekinci eleştirimizin genel görünümünü incelediği yazısında meseleyi eleştiri kitaplarıyla somutlaştırıyor. Eleştirimizin sorunları 2013'te yayınlanan eleştiri kitaplarıyla, tartışma başlıklarıyla birlikte veriliyor.

Dil konusundaki çalışmalarıyla tanınan İbrahim Demirci'nin yazdığı dilimiz bölümünde dil konusunda yıl boyunca yapılan çalışmalar değerlendiriliyor.

Dergiler konusunda kendine özgü bir uzmanlığa ulaşan Yusuf Turan Günaydın dergiler bölümünü bu yıl değişik bir bakış açısıyla ele alıyor. Üç derginin şair ve yazarlarını karşılaştıran Günaydın, dergiler arasındaki geçişlerin ortadan kalkmak üzere olduğunu gösteriyor.

Gazeteci Ahmet Varol tarafından değerlendirilen İslâm Dünyası, Doç. Dr. Salih Yılmaz tarafından ele alınan Türk Dünyası bölümlerinde 2013'e ilişkin güçlü tespitler yapılıyor.

Türk siyaseti ve ekonomisi 2013 yılında ciddi sınavlardan geçti. Siyaset, ekonomi ve basın bölümlerinde 2013 olayları ayrıntılı değerlendirmelere tâbi tutuldu. Ercan Yıldırım siyaseti, Prof. Dr. Murat Yülek ekonomoyi, Ali Sali basını değerlendirdi. Doç. Dr. İhsan Toker'in yazdığı Dinî Hayatımız bölümü yıl boyunca yapılan din eksenli tartışmaları ele aldı.

Nebahat Konu Yılmaz'ın büyük emek ürünü müzik yazısı, alandaki çalışmaları kuyumcu titizliğiyle bir araya topladı. Genç yönetmenlerimizden Faysal Soysal'ın kaleme aldığı 2013 yılında sinemamız yazısı sinemamızın yapısal sorunlarına eğildi. Tespitlerini tek tek ele aldığı filmlerle örnekledi. Gülcan Tezcan sinema alanındaki gelişmeleri büyük fotoğrafta topladı.

Usta hikâyeci Sadık Yalsızuçanlar televizyon bölümünü yazdı. Televizyon ve kanal değerlendirmeleri yapan Yalsızuçanlar televizyon yayıncılığının karakteristik noktalarını gösterdi.

TYB 2014'ün sürprizi Nesillerin Mirası başlıklı bölüm. Büyük bir tecrübenin, emeğin, birikimin somutlaşması olarak aramızda yaşayan kıymetli insanlarımızı sizlerle buluşturmayı amaçlayan bu bölümün bu yılki konuğu Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay. Süleyman Hayri Bolay'la yapılan konuşmayı Dilara Coşkun gerçekleştirdi.

Osman Özbahçe tarafından hazırlanan TYB 2014 Kültür ve Sanat Yıllığının klâsik bölümlerinden olaylar ve insanları İbrahim Ulvi Yavuz, folklor bölümünü Ahmet Şenol yazdı. 2013'ün olayları ve kayıpları bağlamında küçük bir almanak niteliğindeki olaylar ve insanlar, güncel tarihçiliğin kıymetli örneklerinden birisi olarak TYB 2014'te yerini aldı.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 25.04.2014 12:04 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:28

,

2092

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar ve dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 859 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin