Üsküdar Sahaf Festivali başladı

Üsküdar Sahaf Festivali başladı

Üsküdar Sahaf Festivali başladı

04.09.2014 - Kitaphaber
Üsküdar Sahaf Festivali başladı

Üsküdar Belediyesinin düzenlediği Üsküdar Sahaf Festivali, 3-14 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. 35 büyük sahafın, beş konuşmacının ve 5 bine yakın kitap ve derginin yer alacağı bu festivale herkes davetli.

Türkiye'de sahaf geleneği yıllardır var. Türkiye'nin ruhunu kitaplarla ayakta tutmaya çalışan kurumlardan biri de sahaflar. Üsküdar Belediyesi'nin düzenlediği 1. Üsküdar Sahaf Festivali, bugün itibariyle 3-14 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde 35 sahaf yer alıyor. Üsküdar Belediyesi'nin ev sahipliğinde Sahaflar Birliği Derneği'nin katkılarıyla Kadıköy, Beyazıt, Moda, Sarıyer, Ortaköy ve Şişli başta olmak üzere İstanbul ve Ankara'dan 35 sahafın katıldığı festival, 12 gün boyunca birbirinden kıymetli kitap, dergi, gazete, ferman, afiş ve poster koleksiyonları ile okurları Üsküdar'da buluşturacak.

Asırlık kitapların görülebileceği festivalde, ayrıca Arapça, Osmanlıca, Farsça, Ermenice, Rumca, İbranice dillerinde basılmış kitaplar, berat, ferman, hüccet gibi önemli evrak, eski pasolar, takvimler, ajandalar, kartvizitler, cüzdanlar, faturalar, antetli kağıtlar, mektuplar meraklıları tarafından incelenip satın alınabilecek. Tarihi kişiliklerin, yazarların imzalı evraklarının ve mektuplarının da sergileneceği festival 14 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.

HANGİ YAZARLAR VAR?

Edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu, 06 Eylül Cumartesi günü saat 20:30′da "Asaf Halet Çelebi'yi Sahaflarla Konuşmak" konulu panelde konuşmacı olarak festivalde yer alacak.

Sahaflar Birliği Derneği Başkanı Nedret İşli 13 Eylül Cumartesi günü saat 20:30′da "Sahaflık Tecrübeleri" konulu etkinlikte festivalde konuşmacı olarak yer alacak.

Sahaf Halil Bingöl, 13 Eylül Cumartesi günü saat 20:30′da "Sahaflık Tecrübeleri" konulu etkinlikte konuşmacı olarak festivalde yer alacak.

Etnik müzik grubu Deli Band, 9 Eylül 21:00′de verecekleri konserle festival alanında olacak.

Murat Sevgikuranlar, 12 Eylül Cuma günü saat 20:30′da "Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri" konulu panelde konuşmacı olarak festivalde yer alacak.

Festival alanında 3-14 Eylül Tarihleri arasında "Matbuatımızda Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri" sergisi ziyarete açık olacak.

ULAŞIM

Avrupa yakasından vapurla gelecek ziyaretçiler iskele çıkışında sağ tarafa yöneldiklerinde festival alanını görebilirler.

Marmarayı kullanan ziyaretçiler çıkışta deniz tarafında festival alanına ulaşabilir.

Özel araç ya da toplu taşıma ile Anadolu yakasından Üsküdar merkeze gelen ziyaretçiler deniz tarafında Eminönü iskelesinin yanında festival alanını görebilirler.

Üsküdar Sahaf Festivali 10:30 - 23:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Kitaphaber - 04.09.2014

,

2246

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin