Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

13.07.2012 - Ferhat ÖZBADEM
Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı
28 Şubat sürecini romanlaştırıyor Medrese-i Yusufiyeli Orhan Çam..

Bu memlekette 28 Şubat süreci ile ilgili olarak hemen herkes konuştu. Bir kesim insan hariç: O süreçte tutuklanan, işkence gören ve hapis yatanlar. Durup dururken neden bu insanları gündeme getirdiğimizi merak edenler olacaktır. Belki de en fazla vefalı olmamız gerekirken en az vefa göstermiş olmamızın verdiği bir vicdan azabı sebebi ile bu insanları gündeme alıyoruzdur.

Orhan Çam'ın Uzun Yürüyüş'ü tarihe düşülen bir not

Bu insanların yaşadıklarını kitaplaştırmaması gerçek anlamda bir kayıp. Fakat istisna şahsiyetler o günlerde yaşadıklarını kitaplaştırıp tarihe not düşmüşlerdir. Bu güzel insanlardan biri de Orhan Çam'dır. Maraş'ta tutuklanıp, uzun süre hapis yatan bu güzel insan yaşadıklarını Uzun Yürüyüş adlı roman ile tarihe not düşme vazifesini yerine getirdi.

Mayıs 2004'te Misyon Yayınları'ndan çıkan bu kitap, o dönemin sessiz mazlumlarının yaşadıklarını ayrıntıları ile ele alıyor. Özellikle ruhî yönden yaşanılan kırılmaların ne denli büyük bir deprem etkisi yaptığı açıkça görülebiliyor. O süreçte mağdur olan insanların aileleri ve yakın çevrelerinin yaşadığı sıkıntı ve handikaplar kitapta özellikle göze çarpıyor.

Orhan Çam denince akla gelenler

Uzun Yürüyüş, Orhan Bey'in ilk yayınlanmış kitabı. Cezaevi sürecinden önce farklı dergilerde ilmî yazılarını yayınlıyordu. Anadolu coğrafyasında hakkın savunucusu olmak dışında hiçbir derdi olmayan bu güzel insan şu sıralar sivil inisiyatif alanında çalışmalar yapmakta...


Orhan Çam dendiğinde aklıma gelen birkaç cümle:
-Güzel insanların yolu bir şekilde Yusuf'un medresesine düşüyor.
-Vefa Müslüman üzerinde şık durur.
-Gözlerindeki umut ile çevresini besleyen bir pınar.
-Rahlesinden ışık saçan adam.
İrticacı da yakında kitapçılarda

Yazarın, 28 Şubat sürecinde yaşananları bir sonraki nesle aktarmak niyeti ile kaleme aldığı yeni çalışması İrticacı romanın da bittiğini ve baskıya hazır hale geldiği müjdesini buradan vermiş olayım. Kitap basılmadan okuma imkânı bulduğum İrticacı, o günleri hatırlayıp dersler çıkarmak noktasında önemli bir çalışma olmuş.
Darbe süreçlerinde mağdur olan Müslümanlar, bu zamanın bedel ödemiş ashabı hükmündedir. Bu vesile ile vefa borcumuzu ödemeye çalışmış olalım.

Ferhat Özbadem dünyabizim için yazdı biz de dünyabizim'den çalıntıladık. Ferhat ÖZBADEM - 13.07.2012

,

2501

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 204 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin