Üzüntüsüz Yaşamak - Vehbi Vakkasoğlu

Üzüntüsüz Yaşamak - Vehbi Vakkasoğlu

Üzüntüsüz Yaşamak - Vehbi Vakkasoğlu

06.02.2011 - Ayşenur AYDINLI
Üzüntüsüz Yaşamak - Vehbi Vakkasoğlu

İnsanoğlu neden bu tür kitapları okuma ihtiyacı hisseder ki! Bu tür kitapları okuyunca üzüntümüz mü gidecek, bir daha üzülecek hiçbirşey yaşamayacağız mı, dertleri tamamen hayatımızdan mı çıkaracağız onlarla bir daha karşılaşmamacasına! Tabi ki hayır. Sanırım bildiğimiz ama bir türlü fiiliyata dökemediğimiz ya da kendimize dinletemediğimiz bilgilerimiz oluyor zaman zaman. Ve bildiğimiz halde yine de başkalarından tekrar işitmemiz gerekli olan sözler… Belki de bir türlü kurtulamadığımız küçücük ama etkisi büyük olan sıkıntılarımıza galip gelmek istiyoruz bu eseri okuyarak. Elimdeki kitabın 33. baskı olması da bunu teyit ediyor sanırım. Sizler hangisini düşünürsünüz bilemiyorum ama bendeniz; nasihatı, tecrübeleri dinlemeyi sevdiğimden okuyorum sanırım. Yoksa tıpkı sizler gibi gerçekten üzüntüsüz bir yaşama adım atacağımı düşündüğümden değil… Bu tür eserlerin olumlu yanı, yukarıda da belirttiğim üzere farklı birinden işitilenin, insan üzerinde oluşturduğu etki sanırım. Tabi başkalarının tecrübelerinden, bilgilerinden faydalanmayı seviyorsanız…

Nesil yayınlarından çıkan “Üzüntüsüz Yaşamak", gençleri çok seven ve gençliğin bulaşıcı olduğunu düşünen bir yazar olan Vehbi Vakkasoğlu’nun sevgi fedâkarlarına ithâfen yazdığı bir eser.

Üzüntülerin kafamıza ve kalbimize üşüşen sinekler gibi olduğunu düşünen yazar, küçücük bir hamleyle onları nasıl kovalayacağımızın cevabını vermeye çalışıyor.

Sade ve anlaşılır bir üslupla yazılan eser, farklı başlıklar içeriyor. Yazar, yer yer âyet ve hadislerden de iktibas yaparak inançlı bir insanın, problemler ve sıkıntılar karşısında duruşunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

“Üzüntü nasıl yenilir!
Hayata nasıl bakacağız!
Olayları nasıl değerlendireceğiz!"… gibi soruların yanıtlarını bulacağınız bu eser, kimi zaman da günlük, basit olaylardan örnekler içeriyor.

Dilerseniz yazımızı, kitabın da son cümlesi olan şu sözle tamamlayalım :
“Gönlünüzden ve yüzünüzden sevgi eksik olmasın."

Ayşenur AYDINLI - 06.02.2011

,

4708

Ayşenur AYDINLI Hakkında

Ayşenur AYDINLI

Hakkında yapılan google araması boş dönen gizemli insan. Lakin kitaplar hakkında çok şey söylüyor...

 

Ayşenur AYDINLI ismine kayıtlı 27 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Natamam1 2011.08.20 04:00

    bu kitap sevgiye mi adanmıştı?

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin