Vadi Yayınları'ndan Alparslan Kasadar ile Dini Yayıncıl�, Kara Tahta, Ferhat ÖZBADEM

Vadi Yayınları'ndan Alparslan Kasadar ile Dini Yayıncılığın Serencamı Üzerine yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.c

Vadi Yayınları'ndan Alparslan Kasadar ile Dini Yayıncılığın Serencamı Üzerine

03.08.2015 09:31 - Ferhat ÖZBADEM
Vadi Yayınları'ndan Alparslan Kasadar ile Dini Yayıncılığın Serencamı Üzerine

Anadolu'da dini yayıncılığın serencamı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Sadece şuna değinsem bile yeterli olur sanırım. Bütün islami piyasanın kitap evlerinde satılan kitapların toplamı bir internet kitap satış sitesi kadar yok. Bu açıdan dini yönü olmayan dağıtım ağları ile çalışmadan kaliteli, uzun soluklu, iyi eserler neşreden ve entelektüel yayıncılık yapmak imkansız gibi.

Ankara'da bir kitabevi mesela. Bu kitabevi bile bizim bütün piyasa kadar kitap satıyor.

Bu konuda çözüm öneriniz nedir?

Bizim zengin ve kar gözetmeyen iş adamlarına ihtiyacımız var. Cemaatler bu açığı kapatmaya çalışıyor ama klan ve cemaat mantığıyla olmaz bu. NT ve Gökkuşağı mağazaları bir şeyler yapmaya başladı ama klan mantığıyla olduğundan satılsa dahi başka görüşlere fırsat vermedi.

Şu an üzerinde hükümetin haklı baskısı var ama Tayyip bey maalesef bu konunun önemini hala anlamadı. İnsanlar, yayınevlerinin ve kitaplarının değerini gerçekten bilmiyor. İster bilgi paylaşımı olarak ister ilim neşri olarak bakın sonuçta insanlığın huzuru ve mutluluğu için olmazsa olmaz olan kitaplar yayınevlerinin çabası ile çıkıyor.

Olanı haklı olarak da kapatsan bile yerine yeni bir oluşum koyman lazım. Şöyle; Anadolu'da ciddi ve büyük kitap dağıtım ağlarına ve büyük kitabevlerine büyük ihtiyaç var. insanların/toplumun öncelikli ihtiyaçlarının başında bilgi ve ilim ihtiyacı gelmektedir. Bu alan kesinlikle boş bırakılmamalıdır.

Bu noktada kitapların insanlara ulaşamaması ile ilgili neler söylemek istersiniz? Neşredilen yayınlar her tarafa ulaşıyor mu? Bunun oranı nedir?

Üniversiteli bir talebenin konuşmasını hatırlıyorum. İstanbul'da 4 sene okumuş son sene bizim dükkanı bulmuş ve çok kızgın ve üzgündü. 25 yaşına kadar bu tarz kitaplarla hiç karşılaşmamış.

Üzücü gerçekten

Niye? Biz sanıyoruz ki bizim bildiğimiz gibi herkes bu kıyı da köşede bodrumda olan kitapçıları biliyor. Kendi çevre, cemaat ve sosyal hinterlandı dışında bilen yok; oysa Bir kitapla hayatı değişen çok insan var.

Topluma/insanlara ulaşmanın yollarını bulmalı o zaman.

Merkezi yerlerde büyük kitabevleri açmalı bu da zenginlerin binalara harcadığı paranın yarısıyla bütün Türkiye'de bu tarz kitapçılar rahat açılabilir. Yapı Kredi Bankası, İş bankası (birazda vergiden düşmek için) yayınevi kurdular. Dehşet de kitaplar çıkardı. Ama bizim Al-Baraka, Kuveyt Türk vs. hiç birinde yok, neden, çünkü önemli olduğuna inanmıyor.

Bu kısmı biraz daha açarsak.

Her türlü tekâmülün ardında ilim vardır oysa. Gerek beşeri gerek imani her türlü tekâmül ilimle olur. İlim olmadan neyi halledeceksiniz. Çok para kazan zenginlik sende olsun. Nitekim şu an İslam dünyası bütün olarak bakıldığında bütün Avrupa'dan zengin ama ilim olmayınca ilme değer olmayınca acz içinde perişan. Bir hadisi hatırladım "Allah sevdiği kimseyi fakih kılar." Demek ki sevginin mükâfatı bile ilim.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Allah razı olsun.

Ben teşekkür ederim...


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 03.08.2015 09:31 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 06:27

,

2173

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin