Yarının İnşa Memurları

Yarının İnşa Memurları

Yarının İnşa Memurları

03.09.2014 - Ferhat Özbadem
Yarının İnşa Memurları

Seksenli yılların sonunda kaleme alınmış bir eser. İslamın genç davetçilerine. İslama davetin neden önemli olduğunu ve islama nasıl davet etmemiz gerektiğini anlatan küçük bir risale. İslama davet sorumluluğunun farkında olanlar için sürekli istifade edilmesi gereken bir çalışma. İslama davet bilinci eksik olanlar için ise bu bilinci kazanmak için okunması gereken olmazsa olmaz çalışmalardan biri.

Bir İslam davetçisinin nasıl olması gerektiği konusunu etraflıca ele alan eser bir davetçinin karşılaşabileceği sorunlara çözümler üretmek ile birlikte davetçinin zihninde olabilecek sorulara da cevap veriyor. İslama davet alanında yazılan telif eserlerin azlığı göz önüne alındığında eserinde kıymeti daha da belirginleşiyor.

Müslüman şahsiyet hem kendi akıbetinin hayr olması hem de içinde yaşadığı toplumun Tevhid üzere inşa olması için mutlaka davet ve tebliğ çalışması yapması gerektiğinin bilincindedir. Bu açıdan bakıldığında islama davet ve tebliğ çalışması yapmak bir tercih ya da lüks değil bir mecburiyettir. Davetçinin en önemli özelliklerinden biri de daima okuması ve kendisini sürekli yetiştirmeye çalışmasıdır. Bu okumaları yaparken davet ve tebliğ ile ilgili eserlere ayrı bir önem vererek okumalıdır. İslamın genç davetçilerine adlı çalışma davetçilerin hem okuması hem de okutması gerekli olan bir kitaptır.

Bir davetçi bilgi ve hikmeti birlikte donanarak, insanların hidayetine vesile olmak sureti ile toplum içindeki Tevhid güllerinin artması için kendisini islama vakfetmelidir. Toplumdaki insanların özellikleri itibarı ile gökkuşağı gibi olduğunu ve her insana mutlaka ulaşılması gerektiğinin farkındalığında çalışmalarını devam ettirmelidir. Davetçi, çalışmak ile mükellef olduğunu muvaffakiyetin ise Allah'tan olduğunun farkında olarak mücadelesini devam ettirmelidir. Davet çalışmalarında ümmetin birlikteliğine nasıl katkı sağlanabileceği üzerinde titizlik ile çalışmalıdır.

İslama davet sorumluluğu konusunda çalışmaları erteleyen kardeşlerimizin çokluğu gerçekten üzücü bir durum. Ümmetin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması, Tevhid, adalet ve özgürlük merkezli yeni bir dünyanın kurulması ancak genç Müslümanların azami derecede çalışması ve mücadele etmesi ile ilgilidir. Müslüman gençler bu dünyanın yeni inşa ve imar memurlarıdır. Bu konuda Ahmed er Raşid Müslüman gençlere şöyle sesleniyor: "Vaktini nakit olarak değerlendir. Çünkü vakit kılıç gibidir. Sen onu kesmeden o seni kesecektir. Ertelemeyi bir kenara bırak, çünkü ertelemekten daha zararlı bir şey düşünülemez."

Kitabın dili hem sade hem de beliğ. Telif eser olması hasebi ile verdiği örnekler içinde yaşadığımız toplumdan ve anlaşılır örnekler. Müellifi, islama davet sorumluluğunun sancısını çeken bir öncü davetçi olarak bu eseri kaleme almıştır. Toplumun islamileşmesi için gösterilen her çaba değerlidir. Bu alanda yapılan her çalışma kutsaldır. Bu davanın davetçileri için çok faydalı olan bu eser okunup gereği yerine getirildiğinde hem içinde olduğumuz topluma hem de bütün insanlığa faydalı güzellikler daha da artacaktır.

İslamın Genç Davetçilerine
Mehmed Göktaş
İstişare Yayınları

Ferhat Özbadem - 03.09.2014

,

1724

Ferhat Özbadem Hakkında

Ferhat Özbadem

1979 yılında Adıyaman?da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.

zeynepder.org, haberdurus.com, gulder.info, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sayfalarında belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Ebrulim
  • Kur'an'ın Gölgesinde Hz. Muhammed
  • Cennetin Yolu
  • Kur'an'ı Nasıl Okumalı
  • 40 Esas 40 Düstur
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin