Yaz Geçer - Murathan Mungan

Yaz Geçer - Murathan Mungan

Yaz Geçer - Murathan Mungan

06.12.2013 - Ferit GENÇ
Yaz Geçer - Murathan Mungan

"Yaz Geçer" adlı eser Murathan Mungan'ın 1992 yılında çıkan ve güncelliğini hala da korumasını bilen bir şiir eseridir. Bu eser, Mungan'ın 1986-1992 yılları arasında yazdığı ve üç alt bölümde topladığı, farklı uzunluklarda 10 şiirden oluşuyor. Yaz gelip geçer ama zaman zamandan çalar insanı.

Eserde sizi karşılayan ilk şiir 'Yalnız bir opera'dır. Yazar daha kitabın ilk girişinde sizi bulunduğunuz yeren alıp hiç ummadığınız iklimlere serin mi serin, yağmurlu mu yağmurlu, mutluluk, hüzün, ayrılık vb her türlü duygu topluluğunun bulunduğu bir evrende gezintiye çıkarmaktadır. Yazarın dediği gibi "Takvim tutmaz aşklar" Bir kalemden çıkabilecek mürekkebin kalitesini en iyi anlatan şairdir Murathan Mungan. Yazar size, ben size söylemiştim edasıyla önce bir süzgeçten geçirir. Sanki sizin yaşadığınız aşklarda doğmuş, yaşamış ve ölmüştür. Kaleminden çıkan her söz sanki sizin daha önceden yaşadığınız vehayut yaşamak istediğiniz hayatın içinden kesitler sunar size. Bunu yaparken de bir yandan da önce sizi bir labirentin içine koyar ve çıkmanız için okuduğunuz her sözü anlamanız ve anladığınızı benimsemenizi ister. İşte böyle bir kalem ustasının karşısında buluveriyorsunuz kendinizi.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler ya bunu şairler içinde kullanmamızda aslında bir sakınca yoktur. Her insan bir şeyler karalayıp adına şiir, deneme, roman, hikaye vb şeyler atfedebilir. Fakat şiir bunların içinde en zor olanıdır. Bir şiir yazmak için önce sözcüklerle dans etmesini bilmeli şair. Sözcüklerle dans etmesini bilmeyen insan şair olmaktan pay almamış gibidir. Örneğin sözcüklerle dans etmesini bilen bir sürü şair vardır. Cemal Süreya'nın Üvercinka'sı, Nazım Hikmet'in Ne güzel şey hatırlamak seni, Necip Fazıl Kısakürek'in Çile'si, Sezai Karakoç'un Mona Roza'sı, Murathan Mungan'ın Yalnız bir opera'sı vb daha sayamadığımız nice şair ustalarının şiirleriyle olan dansları gibi.

"Ben sende bütün aşklarımı temize çektim" der şair. Okuduğumuz çoğu şairlerin şiirlerinin okullarda öğretilen şiir kurallarına dışına nasıl çıkıldığını göstermektedir. Mesela Mungan'ın sözcüklerle dans edişini ve kaleminden çıkan sözcüklerin kuralları nasıl bir bir yıktığını her sayfasında görebilmekteyiz.

"Çıkılmış bir yolun ilk durağında bir mevsim bekledim durdum.
Çünkü ben aşkın bütün çağlarından geliyordum.
Sanırım lirik sözcüğü en çok yüzüne yakışıyordu
yüzündeki küskün kedere, gür kirpiklerinin altından
kısık lambalar gibi ışıyan gözlerine
çerçevesine sığmayan
munis, sokulgan, hüzünlü resimlerine
lirik sözcüğü en çok yüzüne yakışıyordu"

Murathan Mungan şiir tarzı eserlerin haricinde aynı zamanda yazar ve oyun yazarıdır da. Kendisini bu kadar çok popüler kılan en önemli özelliği şiirlerindeki anlamdır. Kendine has bir dille ve derin bir imge duygusu katmıştır. Çoğu şiirleri serbest nazım ölçüsü ile kaleme almıştır.

Murathan Mungan'nın şiirlerini okuduktan sonra her insanın ortak bir sloganı oluşmaktadır: "Şiir ölmemeli!"

Yaz Geçer
Murathan Mungan
Metis Yayınları
89 sayfa

Ferit GENÇ - 06.12.2013

,

3564

Ferit GENÇ Hakkında

Ferit GENÇ

89 yılında temmuz ayında dünyaya geldi. Bitlis doğumlu. Sosyoloji öğrencisi. 43 numaralı ayakkabısıyla 43 plakalı Kütahya sokaklarını arşınlayıp parmak uçlarıyla üşütür dünyayı. Soğuk espirilerin en hayır kısmında sağanak yağmurun ıslaklığıyla dokunur kancık bir klavyeye.

Neden hayallerinizi sürekli erteliyorsunuz diye iddalı düşünceleri sağlam bir temele oturduğunda ve iyi bir sigara içicisi durumuna geldiğinde ciğerlerinden bir himalaya fışkırtmaya çalışacak.

Ferit GENÇ ismine kayıtlı 58 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin