Yazdan Kalan Son Gül

Yazdan Kalan Son Gül

Yazdan Kalan Son Gül

01.04.2019 - Misafir Köşesi
Yazdan Kalan Son Gül

S. Çelebi yazdı...

Her kitap farklı vesilelerle okuma listemize eklenir.

Çok popülerdir, övülmüştür, yazarı iyidir, yayınevi kalitelidir, indirimdedir, kapağı hoştur, ödevdir, hediye gelmiştir...

YAZDAN KALAN SON GÜL yazarına referansla aldığım bir kitaptı. Bir Muhyiddin Şekür kitabıydı. Timaş Yayınları’ndan çıkmış bir Muhyiddin Şekür kitabı...

Yazarın Su Üstüne Yazı Yazmak ve Gölgeler Koridoru kitaplarını zevkle okuduğumu hatırlayarak Bu romanı kitaplığıma eklemiştim.

Kitap, başlarda önceki kitaplardan farklı bir tarzla karşılıyor okuyucuyu. Ortalarında da. Ve maalesef sonlarında da...

Diğer iki kitaptan farklı olarak türün roman oluşu ile ilgili bir durum olup yazarın bir şekilde konuyu onu tanımamıza vesile mevzulara getireceğini düşünerek devam ettim.

Sayfalar ilerliyor roman gençlik romanı tadında devam ediyordu.

Muhyiddin Şekür’ün bir röportajında da belirttiği şekilde daha geniş bir kitleye hitap etmek amacıyla yazılmış ve geçmişinden izler taşıyan bir roman olduğunu kabullenerek okumaya devam ettim.

Yine de kitap bittiğinde (her kitapta olduğu gibi)‘Evet okuduğuma değdi ‘dedirtecek bir şeyler vermesini bekliyordum.

Amerika’da bir mahalledeki siyahilerin yaşantısı içerisinde, özelde Carlos'un atalarının ruhlarıyla buluşma, ustalar tarafından eğitilme, erginliğe erme, âşık olma, Vietnam Savaşı’nda kahraman olma, acılarını sarma serüveni olan Yazdan Kalan Son Gül’de sona yaklaşırken bir yerde Malcolm X’in adı geçti ve ‘Tamam buradan ilerleyecek galiba’ diye bir an umutlandırdı. Lâkin paragrafın bitmesiyle Malcolm X mevzu da kapanmış bitmişti.

Velhasıl Yazdan Kalan Son Gül lise yıllarında çokta boş olmayan bir aşk romanı okuyum diye düşündüğüm bir dönemde karşıma çıksa keyifle okuyabileceğim bir roman. Öte yandan vaktimin kısıtlı, okunacak kitapların bunca çok olduğu bir dönemde, kitabı yarım bırakma hakkımı kullanmakla, yok kesin Muhyiddin Şekür bunu sana dokunan bir yerlere bağlayacak pes etme ikilemleri arasında okuduğum bir roman oldu.

Kitapta sıkça tekrar eden bir deyişle veda edeyim.

Her veda eden gitmez her gözünü kapatan uyumaz.

Selametle.

Yazdan Kalan Son Gül

Muhyiddin Şekür

Timaş yayınları

556 sf

Misafir Köşesi - 01.04.2019

,

361

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

2010-2017 yılları arasında destek vermiş arkadaşlarımızın yazıları... İlaveten alıntı olmadan ya da talepleri üzerine daha önce yayınlanan yazıları misafir ettiğimiz kalemlerin yazılarını bu profilde paylaşmaktayız.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin