Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Çıkan Kitaplar

10.04.2016 - Kitaphaber
Yeni Çıkan Kitaplar

Milenyum Çıkmazı

Burak Yılmaz

Roza Yayınevi

Ölüvermek istiyorum o an, hemen burada, şimdi ölmek istiyorum. Sahibi olamadığım bir hayatın uşaklığını yapmak istemiyorum daha fazla, sırtlandığım şu ölü bedeni artık taşımak istemiyorum. Düşürüldüğüm bu zindandan çıkmak istiyorum ama olmuyor, kendimden kurtulamıyorum. Kurtulamıyorum hayatın getirdiği mecburiyetlerden, elimde sadece vicdanım kalmışken savaşamıyorum süregelen hayatla…”

Roza Yayınevi etiketiyle çıkan Milenyum Çıkmazı 16 kısa ve uzun öyküsü ile okuyucu ile buluşuyor. Günümüz “modern” zaman insanlarını ve meselelerini konu edinen hikâyelerde ağırlıkla yalnızlık, mükemmelliyetçilik, ayrılık ve ölüm gibi konular üzerinde duruyor. “Yalnızlık bir çeşit ölüm provasıdır” mottosuyla yayınlanan kitabı seçkin kitapevlerinden veya kitapyurdu, D&R gibi sitelerden temin edebilirsiniz.

Arka Kapak’tan

Hayattan, insanlardan ve hatta kendinden cadde cadde, sokak sokak kaçan insanların hikâyesi bir çıkmaz sokakta kesişiyor. Böylelikle gün yüzüne çıkıyor göstermeye korktuğumuz yüzümüz, yaralı yanımız. Burak Çakır bizim sırrımızı fısıldıyor bizlere, çocukluğumuzun masumiyetini, ilk sevmelerimizi, hüzünlerimizi ve tutarsızlarımızı hatırlatıyor. Aslında hepimizin bir şekilde bildiği bu çıkmaz sokakta duygu coğrafyamızın tasvirini yapıyor. Karanlıklarımıza bir meşale uzatıyor Milenyum Çıkmazı’ndan…

"İlk aşktan bu yana değişen bir şey yok!"

Âdem ile Havva'nın Güncesi, mizahın Amerikalı babası Mark Twain'den ilk aşka ve ilk kayba dair komik ve dokunaklı bir hikâye. Mark Twain bu kısacık kitapta, edebiyat kariyerinde alışık olmadığımız yürek burkucu bir üslupla ilk ve son defa kadın bakış açısından bir metin kaleme alıyor. Twain’in zekice tasarladığı ve hem taş tabletlerde görsel olarak hem de yazı halinde edebi olarak “yarattığı” Âdem ile Havva’nın ayrı ayrı kaleme alınmış günceleri, okurlara aynı zamanda keyifli bir karşılaştırma imkânı da sunuyor.

"Yeni yaratık kendisinin nesne ya da hayvan değil, dişi olduğunu öne sürüyor. Şüpheli bir durum aslında bu; hepsi benim için aynı çünkü. Lakin başımdan gitse ve konuşmasa, ne olduğu hiç umrumda değil."

Twain kadın ile erkeğin görme ve algılama biçimleri, his dünyaları arasındaki farkları, özgün üslubuyla ve incelikle ele alıyor. Bu inceliğin izlerini taş tabletlerde sürmek mümkün. Âdem’in kaba ve ‘doğrudan’ yorumları ile Havva’nın ustaca tasvir edilmiş incelikli yorumları, tarih boyunca süregelen bir karşılaştırmayı da oldukça farklı bir şekilde ele alıyor.

"Basit zevkleri var ve hiç nazik değil. Dün akşamın alacakaranlığında havuza onun da geldiğini ve suda oynayan benekli minik balıkları yakalamaya çalıştığını gördüm; tekrar ağaca tırmanması ve onları rahat bırakması için üstüne çamur topakları fırlatmam gerekti. Öyle bir ŞEYİ neden yaptığını merak ediyorum. Kalbi falan yok mu? O küçük yaratıklara hiç mi şefkat beslemiyor? İncelikten uzak işler için özellikle tasarlanmış ve imal edilmiş olabilir mi? Öyle görünüyor."

Mark Twain’in Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlı Bir Yankee adlı romanı ile Not Defterleri de yayına hazırlanıyor.

Kitaphaber - 10.04.2016

,

1532

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin