Yeni Leyla Anlatımı

Yeni Leyla Anlatımı

Yeni Leyla Anlatımı

04.01.2016 - Ayşe BAĞCA
Yeni Leyla Anlatımı

Hasibe Çerko son öykü kitabı “Leyla”yı Büyüyen Ay Yayınlarından okuyucusuyla buluşturdu. İlk bakışta kitap kapağındaki lacivert fon üzerindeki beyaz benekler okur üzerinde bir gece etkisi uyandırıyor. Bu okuru içeriğe hazırlayan -büyük ölçüde- bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Kitabın sayfalarını çevirip öykülerle buluştukça bir rüyanın sisli puslu evrenine doğru yol alıp soyutun somut dünyadan kalbine taşıdığı karmaşık bir o kadar detaylı iklimini keşfediyorsunuz. Çerko, bir rüyayı en ince ayrıntılarıyla anlatır incelikte imgesel ve ezgisel bir dilin en yüksek kalitede kullanımıyla mümkün olacak bir anlatımını okuyucusuyla paylaşıyor. Kendince yazma serüveninde şiirsel ve sembolik bir ritimle yol alan yazar, düşlediği yazınsal zirveyi elde ettiğini düşünüyorum.

Kitapta yer alan on öykünün en temel ortak özelliği şüphesiz bize kusursuz güzellikte bir doğa, dış dünya betimlemesidir. Dağların, çiçeklerin, vadilerin bu kadar ince ayrıntılarla birlikte kusursuz anlatımı yazarın doğayı iyi tanıdığını ve dağlarla etkileşim halinde olan öykü karakteri gibi yazınsal anlamda da gözü kara, sıra dışı bir kişiliğin ipuçlarını veriyor.

Yine Hasibe Çerko’nun felsefeci yönüne öykülerde rastlamak oldukça olağan bir durum. Mitsel unsurların öykülerde kendini açığa vurduğunu ve yine kullanılan yazınsal dilde felsefi kavramların ağırlığını hissedebiliyoruz.

Çerko’nun yazınsaldaki rahatlığını müşahade ederken okuyucunun, onun dış dünyadan ayrışan ve kendi kelimeleriyle derinleşen imgesel, sembolik, şiirsel metaforik dünyasını yeterince anlayabilmesi konusunda kuşku duyuyorum. Zira Hasibe Çerko avamın yazarı olabilir mi? Bu benim için soru işareti.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki, Çerko öykülerindeki kahramanları gibi kelimelerin içinden saydamlaşarak kendi içinde derinleşen dünyasında bir yolculuğa çıkıyor.

Leyla
Hasibe Çerko
Büyüyen Ay Yayınları

Manşet Görseli: deejaywolf by deviantart

Ayşe BAĞCA - 04.01.2016

,

3252

Ayşe BAĞCA Hakkında

Ayşe BAĞCA

1983 Haziran ayında doğdu. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve edebiyat sitelerinde yazdı. Kitaphaber'le yoluna devam ediyor. 

Ayşe BAĞCA ismine kayıtlı 40 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin