Yılan Jack - Yaşar Yeşil

Yılan Jack - Yaşar Yeşil

Yılan Jack - Yaşar Yeşil

11.04.2011 - Ferhat Özbadem
Yılan Jack - Yaşar Yeşil
İnsanların kültürel etkinlik anlayışları ve kültürel zevkleri birbirinden çok farklı olabilir. Mesela film kültürü, kimi insan dizilerden hoşlanırken kimisi sinemadan hoşlanıyor. Kimisi tarihi filmleri severken kimisi komedi filmleri sevebiliyor. Birde insanların genel olarak izlemiş oldukları film türleri vardır. Anadolu’da yaşayanlar için, Kemal Sunal, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın filmleri genel olarak izlenmiş yerli filmler arasında sayılabilir. James Bond, Charle Chaplen ve Kovboy filmleri de yabancı filmler olarak sayılabilir.

Kovboy filmlerini izlerken, şahsen her zaman Kızılderili kardeşlerimin tarafını tutmuşumdur. Amerikan yapımı kovboy filmlerinin amacı, her ne kadar, Kızılderili katliamlarına meşruluk kazandırıp, kamuoyunu kandırmak olsa da, ben yine de Kızılderili kardeşlerimin tarafıydım.

Asıl mevzu şu soru ile ilgili; kovboylar arasında Müslüman olan kovboy var mıydı acaba? Sorunun cevabı için iyi bir araştırmacı veya gezgin olmak gerektiğini biliyorum. Şahsen bu konuda herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Kovboylar ile ilgili filmler ile birlikte, kovboy konulu kitaplar üzerinde biraz kafa yorduğumuzda, çocukluğumuzda okuduğumuz Zagor kitapları dışında pek başka kitap akla gelmiyor.

Kovboylar, Amerikan kültürü ürünü olup, beyaz adamın propagandaisti olduğundan, Anadolu merkezli edebiyat ekollerinden telif eser yok denecek kadar azdır. Bu ekoller içinde İslami edebiyat ekolü içinde ise bu alanda kalemini kağıda dokundurup eser neşreden ilk kişi Yaşar Yeşil’dir. Eserinin adı, “Yılan Jack/Vahşi Batıda Müslüman Kovboy”

Kitap, pek ele alınmayan bir alanda ele alınınca, konu olarak pekte alışkın olmadığımız bir konu olunca, kitap zaten adı ile bile fazlası ile ilgi çekiyor.

Roman tarzında yazılan kitabın başrollerinde Jack yani arkadaşlarının hitap ettiği şekli ile Yılan Jack. Jack’ın dünyaya bakış açısının değişmesine sebep olan kişi ise, Sultan Abdulmecid’in Amerika’ya savaş yardımı için gönderdiği devecilerden Hacı Ali’dir. Hacı Ali ile Jack’ın tanışmasından sonra, Hacı Ali’nin kıldığı namaz ile ilgili sorular ve evren ile ilgili meraklı yaklaşımlar Jack’ın düşünmesine, kötü alışkanlıklarını terk etmesine nihayetinde ise Müslüman olmasına vesile oluyor.

Roman kahramanlarından nalbant Will’i unutmamak gerekiyor. Hacı Ali’nin arkadaşı ve Jack’ın çevresindeki nadir iyi insanlardan biri. Hacı Ali, Jack ve Will romanda iyi bir üçlü olarak ele alınıyor.

Bir kovboy filminde aradığınız her öğeyi bu romanda bulabilirsiniz. Soygunlar, entrikalar, tehditler ve salvolar… Jack’ın düşünce dünyasının değişime uğraması biraz erken olmuş gibi duruyor. Hacı Ali’nin bilge duruşu ve birikimi göze çarpıyor.

Kovboy filmlerinin genel özelliğine benzer şekilde romanın sonunda, kasabanın kötü adamları temizleniyor. Romanın kapanış bölümünde, tadı damakta bırakan devamı var havası veren bir final yapılıyor. Kitabın örgüsü biraz daha gizemli bir hal verilip, devamı niteliğinde ikinci bir kitap ele alınabilir. Temenni babında, seri kitaplar kategorisinde devamının gelmesi kültür dünyamıza katkı sağlar diye düşünüyorum.

İkinci kitap veya seri kitap şeklinde devamı gelecek olursa, Kızılderililer ile ilgili bir örgü olması, işlenen konularda o dönem yapılan katliamlara atıfta bulunulup beyaz adamın haksızlıkları ve zulümlerinin ifşa edilmesi hem tarihi gerçekleri ortaya koymuş olacaktır hem de anti emperyalist damarları güçlendirmiş olacaktır.

Kitabın kapağı, romanın içeriğine uygun olarak profesyonel diyebileceğimiz bir kapak olmuş. Kitabın bölümleri arasına yerleştirilen kovboy resimleri flu olmuş. Daha iyi resimler yerleştirilebilirdi.

Roman tarzı yazımsal çalışma yapıp farklı bir eser ortaya koymak isteyen edebiyatçılar, bu kitaptan ve konusundan ilham alıp “Müslüman Ninja” veya “Müslüman Samurai” merkezli çalışmalara imza atabilirler.

Yılan Jack
Yaşar Yeşil
Bengisu Yayınları
Ferhat Özbadem - 11.04.2011

,

2964

Ferhat Özbadem Hakkında

Ferhat Özbadem

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin