Yobazlığa Nasıl Bir Övgü

Yobazlığa Nasıl Bir Övgü

Yobazlığa Nasıl Bir Övgü

15.02.2011 - Bilal Can
Yobazlığa Nasıl Bir Övgü

”Bu kitabı yobazlara adıyorum. İbrahim’e. Her şeytani taarruzda, gövdesi oklarla delik deşik edilen o katı kayaya. Eyyub’a…”

Ve dahi denilebilir ki kendini yobaz sayanlara. Yobazlığın kötü bir şey olmadığının altını çizmek gerekir. Çünkü yazan el ellerini kancık bir klavyede gezdirirken kalem değmiş sayfalarda muaf tuttuğu sesiyle bizlere sesleniyor.

Daha önceki kitabı ”aşk ile hain kardeş”ten sonra çıkan kitabı ellerime aldığımda Süleyman Çobanoğlu sesine aşinalığım pek yoktu. Ama bu kitap vesilesiyle onun sivri dilli ve istediğim kıvamda sözler söyleyen, düşündüren cümleleriyle kitabı okudum bitti havasından uzak tutan eserleriyle karşımızda duruyor.

İsmet Özel’in ”benden sonra tek bir şair geldi o da Süleyman Çobanoğlu’ dur” sözü üstüne bir şey demeye gerek yok. Şiirlerindeki o seslilik yazdığı eserlerine sinmiştir. O bildiğim cümle örgüsünü alt üst ederek sözlerini kalbimize batırmıştır. O sözleri toplarlarsanız elinize düşecek olan ilk kitap ”aşk ile hain kardeş” ardından ”yobazlığa övgü” dür.

Kısa kısa denemelerle uzun düşüncelere sürükleyen kitap bir solukta biten cinsten. Ben öyle yaptım. Elimden düşünce kitap zaten bitmişti. Dilindeki tavır süsten uzak ama anlamla dolu cümleleriyle dolu sözler söylemiştir Çobanoğlu bu eserinde.

” Gerçekten de yobaz kuvvetli ve yavuzdur. Bir şeyi kavi tutar, bir yanlıştan dönmek üzere şiddetle gericidir”

Sahi düşler kuran ve kurduğu düşleri kaleminin sert harflerine değdirip sivrilten sivrilten ardından tesirini onun bile belki bilmediği bir şekilde-nefis bir şekilde- okuyucunun kalbine saplatan adam resmidir onun yazdığı eserler. Otobiyagrafik bir özelliği yok bu kitabın. Ama hayatın süssüz kalmış yarınlarına dair sağlam durmak ve ertesi dünden birikmiş umutların birleşimden en kavi seslerle çağırdığı eseri bizde büyük sesler uyandırmıştır.

Yobazlığa övgü bir dışlanmanın aslında bir gurur meselesi olduğunu anlatır nitelikte. Bırakın yobaz desinler siz asil duruşunuzla çok şey kazanmışsınızdır zaten.

‘‘ biz yobaz değiliz demenizin bir faydası yok. Siz de kendilerini tırmalayan, ürküten, korkutan, o cevheri gördükleri müddetçe, sizi rendelemek, yamyassı etmek, avuçlarına alabilecek hale getirmek üzere bu uğursuz kelimeleri sarf etmeye devam edecekler.”

Daha sonra yine dönerim diyecektim ama kitapta kendini çeken cümleler sıralandığında kitap yeniden yazılıyor. Bu yüzden kitaplarını yeniden okutan bir yapıda.

Yazarın ayrıca şiir kitabı mevcut. Yeniden yeni eserlerle karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

”karanlık bir gecenin paçaları gibi fitneler…
Laik ve çağdaş olmayan analar dua etsin”

Bilal Can - 15.02.2011

,

3306

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin