Yol Risalesi - Ramazan Kayan

Yol Risalesi - Ramazan Kayan

Yol Risalesi - Ramazan Kayan

14.06.2011 - Mustafa Atalay
Yol Risalesi - Ramazan Kayan

"Mü"min için hayatın parametreleri ‘yol", ‘yön", ‘yöntem" ve ‘yürüyüş"tür…"

İmanından kuşkuda olmayan, teslimiyetini daim kılan ve sorumluluklarının bilincinde olup, hayatına bu minvalde şekil vermeye çalışan kişi için yolun ayrı bir önemi vardır. Zira yol sınırları belirler, belli bir hedef gösterir ve güven verir. Hedefe göre şekil alan yolun, doğruluğunu veya yanlışlığını da yine hedef belirler. Bu yüzden hedef olmadan yol hiçbir anlam ifade etmez. Bir Mü"min için ise hedef Allah ve rızası olunca yol da ister istemez ona göre şekillenip, Fatiha"nın şahitliğiyle dosdoğru yol olmaktadır.

Yolun dosdoğru olması, bu yolda yürümeyi zorlaştırıyor. Yürümek için yol gibi dosdoğru olmak gerekiyor. En ufak hatada tevbenin makamına koşmak, hayatı O"nun rızasına uygun inşa etmek ve her an O"nun gördüğünü unutmayarak bir hayat sürdürmek gerekiyor. Zira ilk günden bugüne yolun en büyük düşmanı olan ve insanın bu anlamda ötekisi olan şeytan, yolu değiştiremeyeceğinin bilincinde olup, yoldakileri çevirmek için tüm hünerlerini sergilemekten çekinmiyor.

Yoldakini çevirmek için oluşan tüm şeytani çabaları bir nebze olsun ortaya koymak ve yolun mahiyetine ve yürüyenin sorumluluklarına dikkat çekmek adına kaleme alınan Yol Risale"si, Çıra Yayınlarından okurlara sunulmuş. Ramazan Kayan"ın kaleme aldığı eser, içten ve dıştan yürüyüşü tehdit eden savrulma, kırılma, çözülme, çürüme ve tükenme olumsuzluklarına karşı sorumluluklarımızı tekrardan gözden geçirme temelinde oluşturulmuş.
141 sayfadan oluşan eserimiz toplam 10 makale içeriyor:

Yol "O"nun adlı makalede sorumluluklarımızın anlam kazanmasının temel ölçütünün Allah"ın yolunda/ rızası doğrultusunda yapılması olduğu ayetlerle ve temel sorumluluklarımızla açıklanıyor.

Yol Azığı ve Hazırlığı adlı makalede ise bir yola çıkmanın bedelini baştan göze alıp, bu uğurda ciddiyetle sabit bir duruş sergilememiz ve hedef doğrultusunda gereken donanımı edinmemiz gerektiği üzerinde duruluyor.

Gece Yürüyüşü adlı makalede yürüyüşün temel kodlarının gece vaktinde atılacağı, zira Hz.Peygamber"e gece vakti kalkıp tertil üzere Kur"an okumasının emredildiği örneği ile gece dirilişinin, yürekleri yol için hazırlayacağı ifade ediliyor.

Sefer Bilinci adlı makalede ise, seferde olmanın bilinci şu cümleler temelinde yükseliyor: " Yürümek alanı terk etmemektir… Müslümanca var oluşun iddia ve ispatıdır."

Yürüyüş Çağrısı adlı makalede yolun bize değil, bizim yola muhtaç olduğumuz açıklanarak yola çıkmanın gerekli olduğu Peygamberimiz ve ashaptan örneklerle açıklanıyor.

Yürüme Vakti adlı makalede ise yolun hazır olduğu yolcunun ise beklemeden ve durmadan bilincine vardığı yolda artık yürüyüp bayrak yarışını devam ettirmesi gerektiği ifade ediliyor: "Atacak bir adımımız varsa, üzerimize kıyamet kopuyor olsa bile yine de atmak durumundayız…"

O halde "Nereye Gidiyorsunuz?" ayeti minvalinde oluşturulan makalede, yasak ağaç üzerinden, yasak ağaçlarımız ve şeytanın ilk günden bugüne değişmeyen tavrı ortaya konularak yolda yürümenin yeterli olmayacağı, yolun doğruluğunu da kontrol etmemizin gerekli olduğu ifade ediliyor.

Oturanlar adlı makalede oturmanın Rabbe karşı alınan bir tavır olduğu belirtilerek, oturanlara dair Kur"an ve siyerden örnekler sunuluyor.

Bekleyecek miyiz? adlı makalede beklememiz için şeytanın önümüze koyduğu nedenler ve bu nedenlerin Allah katında bir hükmünün olmadığı vurgulanıyor.

Ey Yolcu! adlı son makalede ise bu yolun tüm yolcularına sesleniyor yazar. Kitabın kısa bir özetini sunuyor ve son uyarılarını tatlı bir öğüt olarak sıralıyor:

"İstemez misin? Ölüm meleği ile randevun yatakta değil ayakta… Sürünürken değil yürürken gerçekleşsin…
Basiretli yolcu,
Hayat yükünü hafif tut ki, yürüyüş özgürlüğün daralmasın…
Yol belli… Yolcu neredesin?"

Ramazan Kayan
Çıra Yayınları
141 sayfa

Mustafa Atalay - 14.06.2011

,

3258

Mustafa Atalay Hakkında

Mustafa Atalay

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter:@ayn_sin_kaf
Blog:http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Yorumlar
  • Gurbetci 2012.01.18 19:17

    su an bu kitapi okuyorum cok guzel, iyiki elime almissim.

  • Rabia 2020.04.18 10:54

    Vallahi en sonunda beni dinimin aşkına getiren kitabın ta kendisi şu an elimde ve her şeyi bir yana atıp allahın aşkına bağlandım allah senden razı olsun ramazan kayan hocamız

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin