Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat!, Kara Tahta, Ferhat ÖZBADEM

Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat! yazısını ve tüm Ferhat ÖZBADEM yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat!

25.07.2012 11:30 - Ferhat ÖZBADEM
Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat!

Umudumuzu diri tutan, güzel çalışmalara imza atan güzel insanlardan biri de muhtereme Sabiha Ateş Alpat Hoca Hanımdır.

Güzel insanlar güzel işler yaparlar. Güzel işler yapan insanların güzelliklerini insanlara göstermek de ayrı bir güzellik olsa gerek. Kendisini ümmete vakfeden kimi insanlar vardır. İmrenilesi, örnek alınası, hayran kalınası insanlar... Umudumuzu diri tutan, güzel çalışmalara imza atan güzel insanlardan biri de muhtereme Sabiha Ateş Alpat Hoca Hanım'dır.

Velud bir kalem

Kocaeli ilinde Zamanın Zeynebi Duyarlı Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Derneği (Zeynep-Der)'nin kurucu başkanı olan Sabiha Hoca'nın şu ana kadar yayınlanmış 12 kitabı bulunmaktadır: Ana Yüreği, Ölüm Çiçekleri, Zamanın Zeynebi, Sarsılmadan Uyanmak, Kardeş Kurşunu, Yozlaşmış Duygular, Güneş Doğudan Doğar, Evladımı Geri Verin, Modernizmin Kurbanları, Sılaya Hasret, Kur'an'ın Gölgesinde, Zulüm Yağdı- Burası Irak... Özgün İrade ve Genç Birikim dergilerinde yazıları yayınlanan Sabiha Hoca, Zeynep-Der'in sitesinde de özgün yazılar yazmaktadır.

Şiir ve edebiyat ile arası iyi olan Sabiha Hanım'ın yazdığı romanlar, ele aldığı konular itibari ile, yozlaşmış İslam algısının etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik kitabî çalışmalar olarak görülebilir. Her romanında toplumda ortaya çıkan birkaç soruna değinen Sabiha Hanım, bu anlamda bir boşluğu doldurmaktadır. Sabiha Hocahanım'ın hayatına dair önemli bir ayrıntı da, Mevdudi'nin Dört Terim kitabını okuduktan sonra hayatının ve fikirlerinin değiştiğini beyan etmesidir.

Müslüman camianın dini tebliği noktasında roman yazma geleneğine, eserleriyle, bugüne kadar önemli isimler omuz vermişti. Şule Yüksel Şenler Ablamız, Emine Şenlikoğlu Ablamız, Sabiha Ateş Alpat Ablamız bu geleneğin önemli temsilcilerinden...İlginç bir vakıa olarak bu bayrağı genel olarak ablalarımız taşıyor. Tabi arada Hekimoğlu İsmail, Halit Ertuğrul, Ahmet Pakalın ve Hüseyin Kartal gibi ağabeyler de bu bayrak yarışına katkı sağlamışlardır fakat ablalarımız kadar etkili olduklarını söyleyemeyiz. Buradan bu konu ile ilgili olarak Nehir Aydın Gökduman ablamıza da selamlarımızı gönderelim.

Anadolu'yu karış karış dolaşıyor

Dernek ve yazı işleri ile ilgilenirken bir taraftan da Anadolu coğrafyasını adım adım gezerek konferanslar veriyor Sabiha Hanım. Son zamanlarda katıldığı konferansların birkaç tanesi şu illerde gerçekleşti: Adıyaman, Adana, Elazığ, Şemdinli, Ankara, İstanbul...

Sabiha Hanım'a ulaşmak isteyen kardeşlerimiz Zeynep-Der sitesi üzerinden mesaj atarak kendisine ulaşabilirler. Özellikle soru ve sorunları olan hanımlar da kendisi ile irtibata geçebilirler. Konferanslar tertip eden kardeşlerimiz de aynı şekilde Zeynep-Der sitesi üzerinden konferans talebinde bulunabilirler.

Bu yazı Dünya Bizim sitesinden alıntılanmıştır.

Kaynak: https://www.dunyabizim.com/portre/zamanin-zeynebi-sabiha-ates-alpat-h10404.html


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 25.07.2012 11:30 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:47

,

4009

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin