60 Besmele, İlahiyat, Misafir Köşesi

60 Besmele yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

60 Besmele

09.03.2015 12:54 - Misafir Köşesi
60 Besmele

Merve Yüksel, Kitaphaber için kaleme aldı...

"Allah adın zikredelim evvela, Vacib oldur cümle işte her kula''

Nedir Besmele?

Esma-i Hüsna'nın hemen başlarında yer alan, İlahi rahmetin bütün âleme umumî olduğunu, hususen de müminlere yakınlık ve inayet buyrulacağını bildiren, Rahman ve Rahim isimlerinin ve bütün esmanın veciz özeti gibidir. Farkında olarak çekilen Besmele, her işi Allah rızasına uygun yapmanın ve muvaffakiyeti, mağfireti ondan beklemenin başıdır.

Besmele ihsandır. Meşhur Cibril Hadisi'nde anlatılan "ihsan" her an Hz. Allah'ı görüyormuş gibi hareket etmektir. Biz, O'nu görmeksek de, O'nun bizi daima gördüğüne müdrik olmak şeklinde tarif edilmiştir. İslam'ın sembolü, her iyiliğin anahtarı Besmele olmadan hamd olmaz. Hamd, Besmele ile başlar. Bir iş Besmele ile Allah'a ısmarlanır ve onun meyvesi şükretmek olur. Belki de kul, işinin tamam ve muvaffak olmasından önce Besmele çekebilmesine şükretmektedir. Acziyet ve kulluğun ifadesi olan bu mübarek cümle, Rabbimizin bizlerde görmek istediği mağfirete ve yalnız ona muhtaç halimizin beyanıdır.

İlim Yayma Cemiyeti'nin kuruluşunun 60. yılı nedeniyle düzenlenen "Allah'ın Adıyla 60 Besmele" sergisi ve bu sergideki eserleri bir araya getiren bu kitap, ilmin işareti yazının ve İslam medeniyetindeki ifadesi olan hat sanatının hem içerik hem de sanat değeri bakımından çok kıymetli örneklerini dikkatimize sunuyor. Her biri ilahi bir ilhamın ürünü Besmele örneklerini içerisinde barındıran bu kitap, değerli hattat ustaları tarafından kemal-i rikkat ve hürmetle, akıcı bir üslupla, estetik nazarıyla takdim edilmiş.

"Besmele'yle başlamayan her iş bereketsizdir" buyuran Hz. Peygamber'in sözü ile yola çıkan bir grup Hat ve Tezhip ustasının, büyük bir sevinç ve imtihan şuuruyla Hamdele dökülüvermiş dillerinden, gönüllerinden. Her dem ruh ve maneviyatı tazeleyen Allah zikri Besmele'yi ve Hattat'ının gönül zenginliğini ortaya koyan bu eseri kütüphanemizin bir köşesinde mutlaka bulunduralım.

60 Besmele
Komisyon
İlim Yayma Cemiyeti


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 09.03.2015 12:54 - Güncelleme Tarihi: 07.06.2022 19:15
3674

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.