A-Kalemler 32. Sayısı Okurlarıyla Buluştu, Dergi, Dergihaber

A-Kalemler 32. Sayısı Okurlarıyla Buluştu yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

A-Kalemler 32. Sayısı Okurlarıyla Buluştu

28.02.2021 09:00 - Dergihaber
A-Kalemler 32. Sayısı Okurlarıyla Buluştu

İki ayda bir yayınlanmakta olan akalemler dergisi 32. sayısı okurla buluştu.

Mağara Edebiyatı takdimi ile okurunu selamlayan dergi. "Edebiyat insanın arzularını, kederlerini, ıstırap ve acılarını konu edinir." Diyerek toplumsal duyarlılığa vurgu ile sözü Diyarbakır annelerine getiriyor. Edebiyat kamuoyunun ve yazar camiasını konuya duyarsızlığı ile yazar tanımını "…yazı vicdanın kanamasıyla oluşur. Yazar, insanlık için vicdanını kanatarak mürekkep yapana denir." Hükmü ile Anne acısına duyarsızlığı Platon'un mağara benzetmesine atıfla, günceli gerçeklikten uzak, gölge oyunu olarak niteliyor. Her türlü ideolojik körlüğün dışında olduğunu belirten dergi: "Kendi ideolojik mağarasında yaşayanlar bizim ışığımızı görmeseler de olur." Cümlesiyle kendi edebiyat konumunu belirginleştiriyor.

Kapağında Şair Ahmet Tevfik Ozan'a yer veren dergi geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Prof.Dr. Ahmet Tevfik Ozan'a geniş yer ayırmış. Lütfü Şehsuvaroğlu'nun dörtlüğü kapakta yer alırken, Rıfat Yörük, Osman Aytekin, Selçuk Şamil, Selim Tunçbilek yazılarına Ahmet Tevfik Ozan'ın şair kişiliğini konu etmişler.

Derginin son sayılarında dikkat çeken yazarlarından Beste Bekir; çıkış yazısına uygun duyarlılıkla "Savaş Edebiyat Çarptığında" başlığı ile savaşın acılarını konu edinen edebiyata vurgu yapmış.

Derginin önemli hikâyecilerinden Melike Çelik ile birlikte Funda Karakeklik, Kübra Kızıltoprak zevkle okunan konulara el atmışlar.

Şiirleri İle Dergide dikkat çeken imzalar ise; Burhan Kale, Kurtuluş Çelebi, Yüksel Gazioğlu, Hızır İrfan Önder.

Hilal Kutlu Dergide sürekli yazan kalemlerden, "Mektubumun Hayaleti" isimli yazısıyla akalemlerde okuyabileceğiniz isimlerden.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 28.02.2021 09:00 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 14:41
1686

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 703 yazı bulunmaktadır.