A-Kalemler Edebiyatımızın Sesini Çoğaltmak İçin Çık, Dergi, Dergihaber

A-Kalemler Edebiyatımızın Sesini Çoğaltmak İçin Çıkıyor yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabili

A-Kalemler Edebiyatımızın Sesini Çoğaltmak İçin Çıkıyor

29.06.2020 15:53 - Dergihaber
A-Kalemler Edebiyatımızın Sesini Çoğaltmak İçin Çıkıyor

Üçüncü ciltte 28. Sayıya ulaşan Türkçenin genç sesi, A-kalemler dergisi yayınlandığı ilk sayısından itibaren dikkat çeken bir dergi.

Şair Selim TUNÇBİLEK yönetiminde çıkan A-kalemler dergisi yetiştirdiği yeteneklerle okul olma özelliğini pekiştiriyor. Hikâyede Melike Çelik, Fatma Dağlı, İbrahim Savar, Funda Kara gibi güçlü genç yetenekleri kazandıran dergi, şiirde; Mustafa Yılmaz, Kurtuluş Çelebi, Emre Karasu, Alaaddin Ünal, Gölge Sümer isimlerinin şiirimize katılmasını sağladı. Usta yazarlarla genç yeteneklerin birlikte yazdığı ürün ağırlıklı dergi çıkış yazılarında harmanladığı içerik mesajlarıyla milli edebiyatın evrensel gür sesi olma duruşunu belirginleştiriyor.

"İki Ses Olmak" başlığıyla çıkan Temmuz – Ağustos sayısında dergi, edebiyatımızın sesini çoğaltmak için çıktığını söylüyor. Bu nedenle: "İnsanlık hala acılar içinde kıvranıp duruyor. Çeşitli kıtalarda derisinin renginden ötürü katledilen insanlar varken; başka başka coğrafyalarda da inançlarından dolayı acımasızca yine insanlar katlediliyor." Diyerek insanlığın Türkçe vicdanı olmanın vurgusunu yapıyor.

Üçüncü ciltle birlikte yüzüne renk gelen derginin sayfası da artmış. Derginin bu sayısında sırasıyla: usta kalemlerden Mustafa İBAKORKMAZ "Kaosun Kutsal Kitabı" üzerine düşüncelerini yazmış. Yine pek çok dergiden tanıdığımız Rıdvan YILDIZ "Bir Portakal Mezarı", Bir dönem Poyraz edebiyat dergisini çıkaranlardan Vildan Poyraz Coşkun "Pencere" isimli şiiriyle, Zehra M. KONŞUK İVECAN "Meğer Başrolü Kapmışım" başlıklı denemesiyle, Burhan KALE "Erciyes'te Kırk Mağara" yazısıyla, Melike ÇELİK "Pencere" adlı hikâyesiyle, Alaaddin ÜNAL "Çocuk Dediğin" şiiriyle, Fatma DAĞLI "Uyudun Uyanamadın Olacak" adlı hikâyesiyle, Hızır İrfan ÖNDER "Yalnızlık Üçlemeleri" şiiriyle, İbrahim SAVAR "İntikamın Böylesi" hikâyesiyle, Hilal KUTLU "Oblomov Üzerine" eleştirisiyle, Emre KARASU "Yalnız Yıldızlara", Kurtuluş ÇELEBİ "Mum" isimli şiiriyle, Funda KARA "Ben" hikâyesiyle, Pınar ALKIŞ "Topraktan Betona" yazısıyla, Gölge SÜMER "Sorumlu Değilim" başlıklı denemesiyle dergide yer almışlar.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 29.06.2020 15:53 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 15:02
5957

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 703 yazı bulunmaktadır.