A-Kalemler: Dünya Kimseye Kalmaz, Dergi, Dergihaber

A-Kalemler: Dünya Kimseye Kalmaz yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

A-Kalemler: Dünya Kimseye Kalmaz

02.04.2019 11:20 - Dergihaber
A-Kalemler: Dünya Kimseye Kalmaz

Bir grup genç kalemin yazdığı akalemler dergisi Selim Tunçbilek öncülüğünde çıkmaya devam ediyor.

"Edebiyatımız son çeyrek yüzyıldır ciddi nitelik ve çeşitlilik kazandı. Lakin eleştiri benzer gelişme ne yazık ki sağlanamadı." Diye başlayan yazıda dil sevdasından hareketle yazmanın ve Türkçe üretilen metinlerin dünya dillerindeki yankısına değinilmiş. Toplum bünyemizde ise dili bir çatışma alanı haline getirmenin kimseye kazanç sağlamayacağı vurgulanmış.

Önemli çıkış yazıları kaleme alınan dergide Yunus Emre'nin "Sevelim Sevilelim/Dünya kimseye kalmaz" dizesine gönderi yapılarak çatışmanın anlamsızlığı işaret edilmiş.

Nisan 2019 sayısında derginin yazarları ise sırasıyla Selim Tunçbilek "Yazma Serüveni"nden söz açmış. Zehra Meral Konşuk İvecan "Kelimelerin Tehlikeli Suskunluğu" demiş yazısına. Selin Meriç Ünal "Bu Bahar Başka Bahar" derken Hatice Baran "Faust'u konu edinmiş. Pınar Alkış denemesini "Damla" olarak adlandırırken su lezzetinde kısa bir deneme tadı bırakıyor damakta.

Şiirleri ile Selçuk Şamil, Mehmet Uysal, Kurtuluş Çelebi, Melis Uğurlu, Esra Erdoğdu, Burhan Kale, Gölge Sümer şiirleriyle dergide yer alan şairler.

Hikâyeleri ile Fatma Dağlı, Çiğdem Bahadır, İbrahim Savar A-kalemler'e güç veren imzalar olmuş.

Dergiyle irtibat adresi www.akalemler.com internet adresinden erişebilirsiniz.

A-Kalemler istikrarlı bir dergi olma yolunda ilerliyor.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 02.04.2019 11:20 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 14:52
1128

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 722 yazı bulunmaktadır.