Altı Üstü İstanbul - Ercan Y. Yılmaz, Edebiyat, Turhan YILDIRIM

Altı Üstü İstanbul - Ercan Y. Yılmaz yazısını ve Turhan YILDIRIM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Altı Üstü İstanbul - Ercan Y. Yılmaz

22.06.2023 09:00 - Turhan YILDIRIM

Ercan Y. Yılmaz'ın 2022 yılında yayımlanan yazım süreci 8 sene sürmüş romanı Altı Üstü İstanbul, çok katmanlı bir roman. Üç ayrı anlatıcıya sahip bu romanın ana ekseninde İstanbul'un Kartal ilçesinde bulunan Aydos Ormanı'nda yaşayan 8 hanelik bir topluluğun yersiz yurtsuz edilişi konu edilmiştir. İsimleri ölünce tamamlanan, Dav, Yun gibi adlara sahip bu topluluk romana göre 2013 yılında yerlerinden edilir. Böylece ana karakterimiz Dav ve ailesinin yolculuğu başlar.

Kitapta gözü açık, gözü kapalı, sol gözü kapalı, sağ gözü kapalı, iki nokta üst üste gibi bölümler arası işaretler bulunmaktadır. Gözü açık bölümünde Dav'ın hikâyesini üçüncü şahıs anlatıcı üzerinden, gözü kapalı bölümünde gündüz gözüyle düşsel bir mekâna giden Dav'a içine girdiği zamansız fantastik dünyayı anlatan ikinci şahıs anlatıcı sesiyle Mukim karakterini, iki nokta üst üste bölümlerindeyse zaman olarak 2015 yılında bulunan yazar Edip karakteriyle de birinci şahıs anlatıcıyı görürüz.

Romanda Edip karakteri üzerinden üst kurmacayı görürüz, hem bölüm başlarındaki epigraflarla hem de bölümler içinde geçen "Dorian Gray Şarap Evi" gibi ifadelerle metinlerarasılığı görürüz. Bunların haricinde bölüm başları "Nun", "Vav", "Lam" gibi Arapça harfler ve "Yığ", "Yom" gibi Türkçe halk ağzında kullanılan üç harfli kelimelerinden oluşmaktadır.

Altı Üstü İstanbul
Ercan Y. Yılmaz
İthaki Yayınları
464 Sayfa
İstanbul, 2022


Yazar: Turhan YILDIRIM - Yayın Tarihi: 22.06.2023 09:00 - Güncelleme Tarihi: 21.06.2023 22:53
488

Turhan YILDIRIM Hakkında

Turhan YILDIRIM

22 Temmuz 1983 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üstüne yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yayımlanmış Kitapları
Kara Gergedan, Edebiyatist Yayınları, 2021.
Modern Soslu Postmodern Makarna, 2023.

Turhan YILDIRIM ismine kayıtlı 46 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 2 kitap bulunmaktadır.

Twitter Facebook Instagram YouTube Kişisel Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com