Amerika'da Bir Türk; Şeyh Tosun'un Hatıratı, Edebiyat, Misafir Köşesi

Amerika'da Bir Türk; Şeyh Tosun'un Hatıratı yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Amerika'da Bir Türk; Şeyh Tosun'un Hatıratı

30.01.2013 09:35 - Misafir Köşesi
Amerika'da Bir Türk; Şeyh Tosun'un Hatıratı

Ayşenur Aydınlı, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

"Kendini bilmeyen insan, dilinin hâlini ne bilsin. Efendim bize, "Bil, bul, ol!" derdi. Hepimiz bir şeyler arıyoruz, ama insan ne aradığını bilmez ise ne bulacak? Olmak istediğini aramalısın ki belki bulabilirsin. Nezle olmak istiyorsan nezleliyi bul, kumarı kumarbazdan öğrenirsin, milyoner olmayı milyonerden öğrenirsin, imanı mü'minden, insan olmayı da hakîki insandan... "Derviş eline, beline, diline sahip olandır" derler. O, ancak kendini bilene nasip olur."

Bilmek, bulmak, olmak! İnsanın bilmediğine düşman, bildiğine ise yârân olması daha kolaydır. İnsanoğlu aradığı şeyi bildiğinde onu bulmak için çabalar. Gerçi aramakla bulunmaz ama bulanlar da hep arayanlardır. Bulduktan sonra ise onun gibi "olmak" kalır. Önce taklitle başlanır. Bu yolda taklit de güzeldir ama tahkîke ulaşılırsa ne âlâ.

Bilinmezlikler diyarında kaybolup gitmek de vardır, ilâhî lütuflara mazhar olup bilmek de. İşte o lütfa mazhar olmuş kullardan Tosun Bayraktaroğlu. Bilmek ve bulmakla yetinmeyen Şeyh Tosun'un bu eseri de, onun bildirmek vazifesinin bir tezahürü.

Önce İbn Arabî, Abdülkâdir Geylânî'nin eserlerinden bazısını İngilizce olarak istifadeye sunmuş, daha sonra ise hayatını anlattığı bu kitabını, ardından da "Esmâü'l-Hüsnâ" isimli eserini yazmıştır.

Eser Şeyh Tosun'un hayatının yanı sıra, 86 yıllık bir zamanı da gözlemlemeyi sağlıyor. Cumhuriyetten günümüze uzanan bu hikâyede pek çok ünlü isme rastlamak da mümkün.

Birbirinden farklı kimliklere bürünen Tosun Bekir Bayraktaroğlu, nihâyetinde tasavvufla buluşuyor. İstanbul'da Cerrâhî dervişliği ile başlayan bu serüveni, Amerika'da Cerrâhî şeyhi olmakla devam ediyor.

Yaşamın birçok yüzünü görmüş olan Şeyh Tosun, geçmişini ayrıntılı bir şekilde okuyucuya sunuyor. Tüm bunları bir maharet olarak sunmaktan öte, hakikat çağrısına cevapsız kalınmaması gerektiğini vurgulamak üzere aktarıyor. Her ne kadar eserini bilmek, bulmak ve olmak üçlüsüyle anlatıyor olsa da kendisinin henüz üçüncü esasa ulaşamadığını belirtiyor. Tevazu ve samimiyetin hissedildiği eser, hakîkatten kesitler sunuyor. "Sanatın ilk maksadını insanoğluna görmediğini göstermek, görme hocası olmak" şeklinde ifade eden Şeyh Tosun, aslında bu eseriyle bir bakıma "insan olma sanatı"nı öğretiyor.

Oldukça akıcı bir üsluba sahip olan eser, Talat Halman'ın takdim yazısıyla başlayıp, Kaygusuz Abdal Menkıbesi ve Şeyh Sadık Efendi Risâlesi ile sona eriyor.

Hidâyet öyküleri genellikle dikkat çeker. Fakat bu öykü, şeyhliğe uzanan yönü sebebiyle daha da dikkat çekicidir. Kimi zaman gülümseten kimi zaman da düşündüren "Şeyh Tosun'un Hatıratı", okuyucunun mutlaka buluşması gereken bir hikâye.

İstifâde edilmesi ümidiyle...

Amerika'da Bir Türk
Şeyh Tosun'un Hatıratı
Tosun Bekir Bayraktaroğlu
Sufi Yayınları
221 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 30.01.2013 09:35 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:42
5091

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1008 yazı bulunmaktadır.