Annelik Rehberi, Kara Tahta, Misafir Köşesi

Annelik Rehberi yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Annelik Rehberi

06.10.2014 10:41 - Misafir Köşesi
Annelik Rehberi

Merve Yüksel, Kitaphaber için kaleme aldı...

Anne olma sorumluluğunun, iyi insan olma sorumluluğu ile bağlantılı olduğunu biliyoruz. Ama her iyi insan, iyi anne olamayabiliyor. İyi insan yetiştirebilmenin kaynağı, iyi insan olan anne olmaktan geçer. İyi olmak göreceli bir kavram değildir ve her zaman doğru olandır. Ama kime göre iyi olmak? Çocuğuna riyakâr olmayı ya da hırsızlığı öğreten bir anne nasıl iyi biri olabilir?

Eğitim hayatına değer veren, çocuğunun yalnızca kıyafetiyle ilgilenen, insani ve ahlaki değerleri ikinci plana atan anne iyi anne midir? İyi olmak ve birey yetiştirmek arasındaki farkı bilmek zorundayız. İyi insan yetiştirmek iyi çocuk yetişmekten geçer. İyi çocuk yetiştirmek demek, en iyisini bilmek ve onu uygulamaktan geçer. Hiçbir anne çocuğunun kötü olmasını istemez. Anne oldunuz, ama çocuk sahibi olmanız onu yetiştirmeyi bilme ile doğru orantılıdır. Kendisi ve çevresi ile barışık, sorumluluk sahibi, hayatın anlamını bilen çocuklar yetiştirmek bu değerleri bilen annenin hakkıdır.

Çocuğumuzu kucağımıza aldığımız zaman, bilinçsiz anne olmamak için elimize çocuk yetiştiriciliği ve eğitimiyle ilgili kitaplar alıyoruz ve çocuğumuzu her yönüyle iyi yetiştirmek istiyoruz. Fakat bir şeyler yolunda gitmiyor... Minik bebeğimizi büyütmek kolay gibi görünse de aslında en zor meslektir Annelik... Aynı zamanda bu dünyada tadılacak en güzel duygulardan biridir.

Yasemin Önder'in kaleme almış olduğu kitabı "Kur'an ve Sünnet Işığında Tıbbî Yönleriyle Annelik Rehberi" hayatın içinden seçilmiş örnekleriyle, annelik duygusunu vermeyi, anne çocuk arasında olması gereken iletişimi öğretmeyi hedeflemiş.

İyi bir anne nasıl olur, iyi çocuk nasıl yetiştirilir, hangi bilgi bize uygun, bize yakın, bizi en çok ne değiştirir, Kur'an ve Sünnet Işığında Tıbbî Yönleriyle takdim etmiş. Çocuğunuz büyürken önünüze çıkan sorunları nasıl çözeceğiniz konusunda size fikir vermeyi hedefleyerek, bu süreci sıkıntısız geçirmenize, bilinçli davranmaya bağlı oluşabilecek sorunları önleme ve sorunları doğru yardımları alarak çözmenize yol gösterecek rehber niteliğinde bir kitap olmuş.

Kitabın edebi vurgularla zenginleştirilip, sade bir üslupla yazılmış olması, kitabın okunmasına ve anlaşılmasına büyük bir rahatlık vermiş. Çocuk eğitiminde ve yetiştiriciliğinde teoriye değil de, uygulamaya dayanan bu kitaptan öğreneceğimiz çok husus var. Okurken bilgileniliyor, bilgilendikçe hayata tatbik etmek istiyorsunuz. Özellikle anne adaylarına, annelere, eğitimcilere çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Güzel örneklerle tıbbî yönleriyle, ayet ve hadis kaynaklı bu muhteşem eser doğrudan zihnimize ve duygularımıza seslenen, ibretlik olaylarıyla annelere rehber olan bu kitabı elimizin altında mutlaka bulunduralım.

Keyifli Okumalar!

Kuran ve Sünnet Işığında Tıbbî Yönleriyle Annelik Rehberi
Yasemin Önder
Yasin Yayınevi
200 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 06.10.2014 10:41 - Güncelleme Tarihi: 07.06.2022 19:15
3495

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 967 yazı bulunmaktadır.