Aşk ve Esrarengiz Bir Cinayet, Edebiyat, Misafir Köşesi

Aşk ve Esrarengiz Bir Cinayet yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Aşk ve Esrarengiz Bir Cinayet

24.08.2012 10:30 - Misafir Köşesi
Aşk ve Esrarengiz Bir Cinayet

Ersin Kendir, kitaphaber okurları için değerlendirdi.

Kitaplar kimi zaman kuramadığımız hayalleri kurdurur, bilmediğimiz kapıların anahtarlarını ellerimize tutuşturur. Okuduğumuz kitap türüne göre kimi zaman anlatılan bir ülkeye yolculuk eder, kimi zaman kendimizi bir savaşın ortasında görebiliriz. Kimi zaman özlediğimiz bir serinliği güzel bir esintiyle üzerimize salar, kimi zaman ise korkulu anlar yaşatır. Al Rennie'nin Clearwater Günlükleri ‏de bize bir maceraya sürükleyerek kendimizi içinde hissedeceğimiz olaylara şahit tutar.

Eser bir dedektifin emekli olduktan sonra aşk ve macera peşinde geçen günlerini sunar bize. Adını Florida'nın Clearwater bölgesinden almıştır eser. Kitap genel olarak üç yıllık emekli bir polis dedektifinin başından geçen olayları konu edinmektedir.

Joe'nun Clearwater macerası şu şekilde başlamış: Joe küçükken ailesiyle geldiği Clerarwater'i çok sevmiş ve emekli olunca yalnız yaşamak üzere buraya yerleşmiştir. Romanın diğer kahramanı olan Mia ile tanışması her gün yemek yemeye gittiği sahilde bir kafede başlar. Sevecen ve ilgi çekici garson Mia, başından geçen sırlı hayat hikâyesine bir merhem olacağını düşündüğü adamın kim olduğunu araştırırken bulur kendini. Ve bir iş çıkışı buluşup birbirlerini tanıma fırsatı bulurlar.

Romandaki karakterler: Joe, Mia, Langdon, Ted ve Terry Bullock, Vickie, Frank'dır. Emekli dedektif Joseph zeki aynı zamanda ukala, yaralandığı bir saldırı sonunda mecburi olarak göreve devam edemeyeceği gerekçesiyle Kanada polis merkezinden emekli edilir ve Clearwater'e yerleşmeye karar verir. Garson Mia ailesinden ayrı bir evde tek başına kalan genç ve güzel bir bayan, babası öldükten sonra üvey babasını hiç memnun edemediğini düşünerek evden ayrılmıştır. Vickie ise Mia'nın çok zeki olmayan meçhul bir cinayete kurban giden kız kardeşidir. Ted ve Terry Bullock baba oğul Mia'nın üvey babası ve kardeşidir. Çok zengin olan Bullock ailesi karanlık işlerin de başrol oyuncusudur. Langdon emekli kahraman dedektif, kalp krizi geçirmesi nedeni ile mecburi emekli edilen görev aşığı bir ihtiyar. Frank çok para kazanan, gizli işlerle uğraşan Joe'yu uzaktan takip edip koruyan erkek kardeş.

Mia, kız kardeşi Vickie'nin üç yıl önce hâlâ bulunamayan bir katil tarafından öldürüldüğünü ve davanın devam etmekte olup olayla ilgili hiçbir ilerleme kaydedilmediği anlatır Joe'ya. Joe âşık olduğu bu bayanı kırmamak için eski dedektif olması nedeniyle istemeyerek bu cinayeti araştıracağı sözünü vermiştir. Artık geri dönüş olmadığını anlayan Joe Clearwater'de araştırmalara başlar. Başının belaya gireceğini fazlasıyla bilmektedir. İlk olarak bu cinayet ile ilgilenen dedektif Langdon'u bulmaya çalışır. Zira cinayeti üç yıl önce soruşturan dedektif Langdon'dur. Langdon kalp krizinden sonra mecburi olarak emekli olduktan sonra kendini alkole vermiş ölümü beklemeye koyulmuştur. Bir gün ansızın Mia'nın telefonu Langdon'un eski kahraman dedektif ruhunu canlandırmaya yetmiştir. İlk olarak Joe cinayeti aydınlatma konusunda planlar yaparak kütüphanede haberleri, olay yerini ve Langdon'u dinlemeyi sonrasında ise Vickie'nin annesi ile üvey babayı dinlemek isteyecektir. Cinayetin tekrar araştırıldığını duyan katiller Joe'yu her yerde aramaya koyulmuşlardı çoktan.

Joe cinayetle ilgili ilk bilgileri kütüphaneye giderek üç yıl önceki cinayet haberleri ve Langdon ile randevu ayarlarak elde etmiştir. Bu olaylar devam ederken Joe ve Mia ilişkilerini ilerletmiş birlikte kalmaya başlamışlardı. Mia, evine bazı eşyalarını almaya gittiği bir gün her şey değişmişti. Yemek yemek için IHOP'a uğrayan Joe, güzel garsonu göremeyince derhal aklına kötü şeyler gelir ve Mia'nın evine yol alır. Aynı gün polisler olayı soruştururken eski dedektif Langdon da bir sokak arasında ölü bulunmuştur. Joe'nun iletişim kurduğu herkesi tehdit eden katiller Langdon'u öldürmüş Mia'yı ise aşırı şekilde döverek hastanelik etmişlerdir.

Geri dönülmez bir yolda olduğunu anlayan Joe ilk işin bir silah edinmek olduğunu düşünür fakat Langdon'un eşinin gönderdiği hediye paketi ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır, beklediğinden daha profesyonel susturuculu bir silah ve Langdon'un son günlerini güzel geçirmesine vesile olduğuna dair minnettarlık notu.

Mia hastane odasında günlerini geçirirken Joe ise Vickie'nin katili ve Mia'nın başına musallat olanları bulmaya çalışmaktadır. İlk olarak Terry Bullock ile işe başlar ve ilk gün olduğu gibi tahmini doğrudur. Cinayet baba Ted ve kardeş Terry'nin bilgisiyle işlenmiştir. Vickie ve Mia'ya işkence yaparken cinsel taciz de yapan zanlılar Joe'yu çıldırtmaya yetmektedir. Üç yıldır aydınlatılamayan cinayet Joe'nun Bullock ailesine tuzak kurmasıyla tek tek konuşturup gayrı resmi ortaya çıkmıştır.

Sürükleyici ve heyecanlı satırlar arasında ilerlerken katiller Joe'nun kıvrak zekâsı ve dedektif ruhuyla ortaya çıkarılmış büyük iş başardığı için polis merkezi tarafından tebrikler sunularak roman son bulmuştur.

Romanda sık olarak kullanılan kelimeler Joe'nun Jaguar marka arabası, Blackberry telefonu, Snickers çikolata, Pepsi diyet kola. Bunlar reklam yâda subliminal mesaj olarak mı tekrar edildi bilinmez ama okuyunca aklınıza gelebilir neden diye. Ayrıca sürükleyici ve akıcı bir polisiye romanı olmasının yanında cinsel içeriklerde mevcuttur. Karmaşık olmayan akıcı ve sade bir tercüme yapılmasına nazaran eksik harf ve yanlış kelimeler azımsanmayacak kadar var diyebiliriz.

Romanın İngilizcesi "The Clearwater Diaries-by Al Rennie" olarak geçmekte olup Clearwater serisinden Türkçe'ye çevrilmiş ilk romandır. Clearwater Journals, Clearwater Ambush, Clearwater Abduction, Clearwater Heat ise serinin diğer kitaplarıdır.

Clearwater Günlükleri
Al Rennie
Çevirmen: Duygu Özen
Sayfa Sayısı: 355
Altın Bilek Yayınları
2012, İstanbul


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 24.08.2012 10:30 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 16:43
2688

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.