Aslında Bu Bir İlk Oyun

Aslında Bu Bir İlk Oyun

Aslında Bu Bir İlk Oyun

05.07.2013 - Mustafa Şevgin
Aslında Bu Bir İlk Oyun

Daha orada, o anda onun en tehlikeli yanının, istediği anda şefkat uyandırabilmesi olduğunu anlamıştım. Tanrı, hep aynı emri verdi, "Şehvetten sakının," bu emre uyamadık. Çelişkilerden hoşlanan Tanrı kendi emriyle bile çatışacak kadar güçlü bir şehvet duygusu vermişti hepimize. Bu zavallı kullarından o görkemli yaratıcılığının ürünü olan şehvetle dövüşmesini istemişti. Kim Tanrı'nın yarattıklarıyla başedebilir ki, hiçbirimiz edemedik, en masumlarımız bile rüyalarında günaha bulaştı. Emre uyamadık ama şehvete karşı dikkatli olmayı, şehvetle boğuşmayı, onu bastırmak için uğraşmayı, ondan kaçmaya çalışmayı öğrendik, yenilsek de zayıf bir kalkanımız, ince bir zırhımız oldu. Şefkat öyle değildi. Tanrı şehvetin yolunu kapatırken şefkatin yolunu sonuna kadar açmıştı, kimse şefkatin yolunda yürürken tedirgin olmaz, kuşku duymaz, kaçması gerektiğini düşünmezdi. Yüzündeki gizli gülümsemesinden anlaşıldığı gibi o bunu içgüdüleriyle sezmiş, Tanrı'nın yasakladığı topraklara girmek için Tanrı'nın şefkatini bir "Truva atı" gibi kullanmayı öğrenmişti, her erkek kapılarını açıp o atı gönül rahatlığıyla içeri alıyordu. Tanrı'nın söylemeye vakit bulamadığını söylemek bana düşecekti, "Güzel kadınların uyandırdığı şefkatten korkun."

''Son Oyun'' bildiğimiz Ahmet Altan'ın kendi iç serüvenleri. Sorgulayıcı, inatçı ve düşüncelerindeki çelişkili hallerle yine okuyucularının kafasını karıştıracak. Tıpkı köşe yazılarındaki gibi...

Romanın konu bütünlüğü muhteşem. Olay çözümlemeleri, olayların akışı okuyucu yormuyor. Kitabı bir çırpıda bitirmeye çok müsait.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak tipik bir Altan romanı yine. Köşe yazılarındaki o sert tutum romanındaki kahramana da aksettirmiş. Kahraman denize kıyısı olan bir ilçeye gidip; bir cinayet romanı yazmak ister. Kahraman birazda şanslıdır. Kendisini suç seviyesi yüksek bir ilçede bulur ve romanı için epeyce malzeme eline geçer. Tabi dedik ya sert tutumunu kahramanına aksettirmiş ''Tanrı niye bize şehvet verdi'', ''şehvet madem kötü bir şeyse niçin Tanrı bizi imtihan ediyor'' gibi sorularla arayışını ve iddialarını devam ettirmekte.

Kahramanın kadınlara karşı zaafı zirvelerde, kahraman sanki bir ''cazanova'' tiplemesi, istediği kadını elde edebilen ki kadınlarda hep bürokrat eşi.

İlçenin belediye başkanı, karakol komutanı, emniyet müdürü, zengin yerliler ve bunların eşleri romandaki şahıs sayısını genişleterek hepsinin kişiliklerini incelemiştir.

Altan köşe yazılarındaki eleştirel huyu, romanda da yer vermiş. Belediye başkanın siyasi duruşunu, karakol komutanın görevin dışında ihalelere karışması ve siyasi getirim peşinde olması hep bilindik Altan'ın köşe yazıları gibi.

Son yıllarda moda olan, modern derviş diyalogları romanlarda görmek mümkün Altanda buna el atmış. Altan'ın meramı biraz farklı, inanmak değil; bilip te yapmamak. Yıllardan beri Allah'ın varlığını araştıran Altan, romanı da birde derviş tiplemesi koymuş. Dervişe sorular sorar, derviş te ona imge yoluyla cevaplar verir; fakat kahramanımız yine bildiğini okur. Kabullenmez kendi bildiklerine yelken açar...

İlk oyun diyorum netice de Tanrı, şehvet, kadın Altan'ın vazgeçilmez edebi metaları. Dolayısıyla ben ilk oyun diyorum. Yani hep aynı konular üzerinden duruyor Altan. Okuduğum bu kitapta beni çokça şaşırtacak bir yeni özellik göremedim. Diğer eserlerine kıyaslayacak olursak bu kitap sıkıcı değil, son derece de akıcı bir dil kullanmış. Diğer kitaplarındaki o sıkılganlık olmadığı için; bu kitabı hemen okudum ve bitirdim.

Ahmet Altan

Son oyun

416 Sayfa

Everest Yayınları

Mustafa Şevgin - 05.07.2013

,

2633

Mustafa Şevgin Hakkında

Mustafa Şevgin

1986 yılında Urfa'da doğdu. Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne bir süre devam ettikten sonra Erciyes Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldu. 

Yorumlar
  • Ahmet Emir 2013.07.05 12:40

    Keşke imla hataları olmasaymış. İlk yazınızdan dolayı tebrik ederim.

  • feridun 2013.09.19 14:28

    ilk yazı olmasına ragmen çok güzel tebrik ederim. devamını bekleriz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin