Asrın Vebası: Narsizm İlleti - Jean M. Twenge, W. Keith C, Bilim, Misafir Köşesi

Asrın Vebası: Narsizm İlleti - Jean M. Twenge, W. Keith Cambell yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden ok

Asrın Vebası: Narsizm İlleti - Jean M. Twenge, W. Keith Cambell

05.10.2011 11:01 - Misafir Köşesi
Asrın Vebası: Narsizm İlleti - Jean M. Twenge, W. Keith Cambell

Sümeyye Göçer, Kitaphaber için kaleme aldı

"Bulmak için çok aramamıza gerek kalmadı her yerdeydi." diye başlıyorlar sözlerine Dr. Jean M. Twenge ve W. Keith Campbell narsisizm üzerine hazırladıkları bu kapsamlı çalışmada. Narsisizmi sosyal bir salgın olarak değerlendiren yazarlarımız, obeziteden daha hızlı yayıldığını belirterek, çağın hastalığı olarak nitelendiriyorlar.

İstatistik veriler göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bu kitap, Amerikan toplumunun son otuz yılda geçirdiği hızlı kitlesel değişimi narsisizmin bireyleri etkisi altına almış olmasına bağlıyor. Bu değişimin en belirgin göstergesi henüz çocuk yaştaki gençlerin bile benliklerini ön plana çıkarmak adına Youtube, Facebook ve Twittir gibi kişisel sayfalarda boy gösteriyorken, çoğunun buralarda sergiledikleri kişilik yapısı ve fiziki görünüşlerinin gerçek kimlikleri ile hiç bir alakası yok.

Bir neslin aynı anda %70 - %80'inin narsisizm tanısı ile karşı karşıya olması bunun yalnızca kişilik problemi değil kitlesel bir sorun olduğunu gösteriyor. Sorunun kaynağının aileler ve eğitimciler olduğunu belirten yazarlarımız, hesapsızca söylenen ve tek amacı başarılı, özgüvene sahip, kendini ifade edebilen güçlü karakterler ortaya çıkarmak olan küçük pembe yalanların bu sonuçlara vardığını belirtiyor..

70'li yıllardan itibaren Amerikan toplumunda baş gösteren bu salgın her geçen gün ağına bir dizi genç daha katarak büyüyor. Bu gün vardığı sonuç, başarının ve topluma faydalı olamanın hiçbir önem arzetmediği, tek amacın kendini mutlu etmek olduğu, kendinden başka hiç kimseyi umursamayan, kendinin hayranı ve özel olduğuna inanan bir dolu yetişkin... Hesap edilenin tam tersi bir nesil ve hesapsızca harcanan banka kredileri neticesinde ekonomisi batmak üzere olan bir ülke...

Kitap narsisizmin tehlikeli yapısını ve vardığı sonucu göz önüne seriyor ve ardından sorunun çözümü üzerine bir takım öneriler sunuyor, ailelerin ve eğitimcilerin önemsemesi gereken hususlara dikkat çekiyor.

Kitabımız dört ana başlıktan oluşuyor. Genel olarak değindiği konular şöyle:

I. Bölümde, narsisizmin tanımı ve belirtileri, narsizm hakkında doğru bilinen yanlışlar ve Amerikan tarihinde narsisizmin gelişimi anlatılmakta.
II. Bölümde, narsisizm epidemisinin temel nedenleri ele alınmakta.
III. Bölümde Toplum ve bireyler üzerindeki sonuçlara değinilmekte.
IV. Bölümde, Narsisizmin Amerika ve dünyada muhtemel gelişim süreci ve tedavi metotları anlatılmakta.

Kitabı okurken içinde en az Amerika kadar Türkiye'yi ve kendimizi de bulacağız. Çünkü her ne kadar yetiştirilme tarzımız farklıysa da aynı şeyleri duyuyor, yapıyor, izliyor ve aynı kaynaktan besleniyoruz. Dolayısı ile yakın gelecekte bu salgınının Türk gençliğini de bütünü ile sarması büyük bir olasılık.

Asrın Vebası: Narsizm İlleti
Jean M. Twenge, W. Keith Cambell
Kaknüs Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 05.10.2011 11:01 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 11:07
4668

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.