Ateşten Kelimeler - Ömer Lekesiz, Edebiyat, Bilal CAN

Ateşten Kelimeler - Ömer Lekesiz yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ateşten Kelimeler - Ömer Lekesiz

17.02.2011 20:21 - Bilal CAN
Ateşten Kelimeler - Ömer Lekesiz

Ömer Lekesiz Ateşten Kelimeler’de hem zahiri hem batınî birikimini paylaşıyor. Kimi zaman şerh yaptığı şairlerin şiirlerine nazire yaparak, kimi zaman kendi yüreğinden kopan ifadelerle…
Kitaplar vardır içinde zamanın tüm güzelliğini yansıtan. Kapağı açılır açılmaz kendi mahfuz tarihini sunar okuyucuya. Kitaplar; hikâye etmenin tam ortasında gerçek ve hayal, tefekkür ve düşünce bağlamında okuyucuyu bazen bir düşüncenin dik yollarına bazen bir aşkın yakan ateşine bazen bir hayalin tam ortasına götürüp getirir.

Şiir kitapları, romanlar, hikâye kitapları, gezi yazıları, biyografiler… Bu türlerin hepsi bir amaç uğruna yazılmıştır. Bu amaç ne olursa olsun yazarın kaleminden sayfaya düşen kelimeler o yazarın bir renge tutkunluğundan izler taşımaktadır. Kitapların bazısı kırmızı renklerle ateşi andırır. Kimisi sarı harflerle okuyucuda bir ateşin alevlerinin yakıcılığını gösterir. Mavi demişse yazan el, o mavilik okuyucuda bir deniz belirginleştirir. İşte bu kitaplardan biri de Ömer Lekesiz’in Ateşten Kelimeler’i.

Ömer Lekesiz yazarlığının büyük bölümünde edebiyatla ilgilendi. Bu geniş dünyada da kendine özel bir ilgi olarak öyküyü seçti. Öykü türünün gelişmesine yaptığı eleştiri ve önerileriyle yol gösterici oldu.

Ateşten Kelimeler’i Lekesiz’in öykücülüğü ve eleştirmenliğinden ayrı olarak değerlendirmek gerekiyor. Kitabında kendisinin de belirttiği gibi “Bu kitaptaki metinler, şiir çözümleme yazıları değildir; sekiz şiirde yer alan kimi imgelerden hareketle üretilmiş sekiz öznel şerhtir. Metinlerdeki edebi niyet, her biri bir yıldız olan şerhlerin dünyasından uzakta olanları, taklidi bir dille de olsa şerh dilinin arkeolojisine yöneltmektir. Bu yüzden metinlerde zikredilen ayetler, simgeler, imgeler geniş bir coğrafya ve kültürden seçilmiştir.”

Kitapta şerh edilen şiirler şunlar: Ağlasak-Celal Sılay, Her Akşamki Yolumda-Ziya Osman Saba, İbrahim-Asaf Halet Çelebi, Bir Gün İcadiye’de -Ahmet Hamdi Tanpınar, Rüzgâr -Sezai Karakoç, Yağmurlu-Gülten Akın, Nişanlı Koltuğu-Hüseyin Atlansoy, Karagözlü Eldiven-Laedri.

Her şair kan kardeşidir kelimelerin. O kelimeleri işlerken aynı kaynaktan beslendiği için dedikleri o kaynağın tükenmez dilinden bir “susku”dur sadece. Şair o “susku”yu dillendirir. Yüreğinin geçtiği kulvarlardan diline değen -ama bu değişi yüreğinde hissederek- haliyle söylemeye çalışır. Yüreğine değeni diline en iyi yansıtandır bir nevi iyi şair/iyi şiir.

Sekiz şerhte birleşen şiirleriyle Kerküklü Nevruzi, Şeyh Galip, Nabi, Fuzuli deyişleri de kitabın can damarlarından. Her şiirin dem vurduğu ile ney’in şikâyet ettiği belki de bu yüzden birdi. O vuslatı dillendiriyordu. Şair o hüznü katık ediyordu kendine. Dilini şiirle zenginleştirmiş, öyküyle yoğurmuş bir edebiyat adamının yazdığı cümlelerde hep o birikimin ve güzelliğin tadını alabilirsiniz. Lekesiz de bu eserinde birikimini -bu hem zahiri hem de batınî- paylaşmış. Kimi zaman şerh yaptığı şairlerin şiirlerine nazire yaparak kimi zaman kendi yüreğinden kopan ifadelerle bunu dillendirmiş.

Ömer Lekesiz - Ateşten Kelimeler - Selis, 2009, 141 s.

Mostar Dergisi


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 17.02.2011 20:21 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45
4070

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Diriler Evinden Notlar, Ahenk Kitap, 2024.

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 346 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com