Ay Vakti Dergisinin 205. Sayısı Çıktı, Dergi, Dergihaber

Ay Vakti Dergisinin 205. Sayısı Çıktı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ay Vakti Dergisinin 205. Sayısı Çıktı

13.08.2023 13:17 - Dergihaber
Ay Vakti Dergisinin 205. Sayısı Çıktı

Derginin giriş yazıları, algının, edebî duruşun, duruşmanın, sosyolojik arketiplerin sanatsal ve sosyal olguların ontolojik manifestosu gibi. Girişte, Umut ve Korku üzerinde sosyolojik gerçekliğin derinlikleri anlatılıyor. Yaşadığımız çağın sosyolojik dehlizleri ve buna paralel camianın umutları üzerinde duruluyor.

"İnternet çağında neredeyse bütün "operasyonlar" sosyal medya platformlarıaracılığıylagerçekleşmektedir. Egemen güç -kapital düzen kendi meşruluğunu teyit vegeleceğini garanti altına almak için her "an" yeni bir algı operasyonuyapmaktadır."Bir dergiyi ayakta tutan, okuru, yazarı, düşünceyi geliştiren algı, düşünce,deneme ve inceleme yazılarıdır. Derginin bu sayısı yine besleyici yazılarladoludur."İyilik Varlığın Esası, Asil Ruhların Erdemidir." Necmettin Evci'ninsosyolojik anlamda değer kazanan denemesiyle; iyiliğin ve iyi olmanınkatmanları üstünde uzun soluklu yazısı;"İyiliği istismar ederek var olan kötülük, kendisini fazla gizleyemez.""Keçecizâde İzzet Mollâ'ya Göre Edirne'nin Mânâ Kutupları" Prof. Dr. Selami Şimşek'in uzun soluklu ve bakir bir alanda yaptığı inceleme birsolukta kendini okutuyor.Özgül Şiir ve Diyoloji" Hayrettin Taylan'nın şiir ve diyoloji üstüneyazdığı kuramsal yazısı derginin düşünce kısmını güçlendiriyor."Şiirin özgül damarı lirizmdir. Tematik özün gerçekliğinde anlambilimsellik vardır.Metonimik yani kurgusal betimlemeler, vaka kurgusu, lirik kurgu gibi ise metaforikkurgu da benzerdir."

Bekir Oğuzbaşaran'ın Şiir Dünyası'nı anlatan Sait Özer'in poetikdenemesi; Bir çınarın şiir dünyasını, poetik yolculuğunu sanatsal gerçekliğinizleğinde aktarıyor. Şeref Akbaba'nın Erzurum Günlükleri, edebiyat tarihine ışık tutangünlük yazısıyla düşünce ufkunu tamamlıyor. Ay Vakti,"Daha önce gündeme getirdiğim ve 1983'te rahmetli anneme emanet ettiğim Genç Kuşakdergisini mini bir çuval içinde ve açmadan İstanbul'a götürmek üzere valize yerleştirdim. Tamkırk yıl, dile kolay. Emanetlere en sadık anneler, siz de öyle yapın. Rabbim mekânını cenneteylesin."

Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler: Nurettin Durman, Selami Şimşek, Ali Yaşar Bolat, Ferhat Öksüz, Yasemin Kuloğlu, Muhammed Korkmaz, Mehmet Sertpolat, İmran Sadai

"hep leylâ'nın gece olduğunu düşünürüm
ki tarar saçlarını elinde dolunaydan bir ayna" Selami Şimşek

"çocukluğum, yamalı bir cekettir, üşüyüp durur
gençliğim, deli bir tay gibi, sonsuza doğrulur
sırtımda sıralı dağlar,
gâvurdağları benimle nâm bulur!" Ferhat Öksüz

"Çok yaklaştım ona, bir cam aramızda uykulu;
Buruk bungunlukların içine doldurup hüznü
Kavlatır eski yaşantıları yorgun yüreğimden." Ali Yaşar Bolat

İnceleme: Prof.Dr.Selami Şimşek, Sait Özer

Bu sayıda denemeleriyle yer alan diğer isimler: Necmettin Evci, Hayrettin Taylan, Ahmet Yılmaz

Bu sayıda hikâyeleriyle yer alan isimler: Nurşah Karaca, Ebubekir Koçak,Seher Özden Bozkurt

Aforizmalar: Naz

Piyes: Sezai Karakoç Semra Saraç


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 13.08.2023 13:17 - Güncelleme Tarihi: 04.11.2023 17:50
613

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 922 yazı bulunmaktadır.