Ayraç Dergisi 74. Sayısı Yayınlandı: Anksiyete Çağı,, Dergi, Dergihaber

Ayraç Dergisi 74. Sayısı Yayınlandı: Anksiyete Çağı, Korku, Umut ve Huzur Arayışı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.

Ayraç Dergisi 74. Sayısı Yayınlandı: Anksiyete Çağı, Korku, Umut ve Huzur Arayışı

18.12.2015 09:00 - Dergihaber
Ayraç Dergisi 74. Sayısı Yayınlandı: Anksiyete Çağı, Korku, Umut ve Huzur Arayışı

Ayraç Dergisi olarak 74. sayımızı okuyucularımızla paylaşmanın mutluluğu yaşıyoruz.

Vitrin özelde ayın kitabı olarak Zeynep Kanbay edebiyatımızın yaşayan dev çınarı Rasim Özdenören'in İz Yayınları'nca yayımlanan "Uyumsuzlar"ının hikayesini bizlere anlatıyor.

Editörümüz Hüseyin Çelik 1950'li yıllarda Mustafa Baydar'ın dönemin tanınmış veya yeni yeni tanınmaya başlanmış edebiyatçıları ile gerçekleştirdiği ve o dönemdeki edebiyat dergileri ve gazetelerde tefrika ettiği röportajları sonrasında bir araya getirerek ilk baskısı 1960 yılında yapılan 2015 yılında yeniden gözden geçirilerek İletişim Yayınları'nca yayımlanan "Edebiyatçılarımız Ne Diyorlar" kitabını değerlendiriyor. Diğer editörümüz Ömer Faruk K, Say Yayınları'nın yayımladığı Henry David Thoreau'nun ölümsüz eseri "Sivil Itaatsizliği" köşesine taşıyor.

Bu sayımızda dergimizin kapağına taşıyarak gündeme getirdiğimiz çok önemli bir konuyu Anksiyete rahatsızlığını dergimizde işliyoruz. Yazarımız Kadir Pektezel son zamanlarda dünyada ve yaşadığımız ülkede yaşanan şiddet olaylarının ruhumuzda yol açtığı yaraların hepimizde bir Anksiyete hastalığı belirtisi oluşturduğunu ve bunun tüm dünyada genelleşmesi ile artık Anksiyete Çağı'nda yaşadığımız tezini öne süren yazar Scott Stossel'in Anksiyete Çağım kitabına bizleri odaklıyor.

Fatma Zehra Sunay, Kanaviçe ismi ile Timaş yayınlarınca yayımlanıp raflarda yerini alan kitabın yazarı Bahadır Yenişehirlioğlu ile okuyucularımız için hem çok güzel bir röportaj gerçekleştirdi hemde Ayraç için Kanaviçe kitabı hakkında bir yazı kaleme aldı

Yine Timaş tarafından yayımlanır yayımlanmaz çok ses getiren Nazan Bekiroğlu'nun "Mücella" kitabını Gülnaz Eliaçık, Erdem Yayınları'nca Nazarzede Kliniği ismi ile yayımlanan Sadık Yemni'nin yeni kitabını Nurullah Çınar, Türkçülük akımının ideologu Ziya Gökalp'in Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmış kitaplarının genel bir değerlendirmesini Pirali Çağrı Şensoy ve Mostar Yayınlarınca yayımlanan Osmanlı'nın Balkan Rüyası kitabını Emrah Sarıbıyık 74. Sayımızda Ayraç okurları için değerlendiriyor.

Bu sayıda yaptıkları kitap tahlilleri ile Asuman Demir, Veysel Altuntaş, Saliha Farşadoğu, Tuğba Nur Özbey, Yunus Özdemir, Sude Sözügeçen, Ahmet Kanter, Kübra Nur Uzun, Tuba Dere, Elif Ergin, Züleyha Yıldırım, Neslihan Altuntaş ve çocuk edebiyatı bölümümüzde Melike Melal ve Özge Gökdaş, Ayraç Kitap Tahlil ve Eleştiri Dergisi'ne 74. sayıda omuz verenler olarak içindekiler bölümüne isimlerini yazdırıyorlar.

75. sayımızda yeniden bir araya gelmek dileği ile...

İyi okumalar


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 18.12.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 27.11.2021 08:42
2450

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 723 yazı bulunmaktadır.