Balkondaki Adam - Duran Çetin, Edebiyat, Misafir Köşesi

Balkondaki Adam - Duran Çetin yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Balkondaki Adam - Duran Çetin

16.12.2011 11:16 - Misafir Köşesi
Balkondaki Adam - Duran Çetin

Mehmet Burhan, Kitaphaber için kaleme aldı.

Balkondaki adam Duran Çetin'in yayımlanmış 12. kitabıdır. Birbirinden farklı öykülerin bir araya geldiği kitap, farklı hayatların balkondaki hallerini tema edinerek yansıtılmak istenmiş. Aslında duran çetin için balkon insanların sığınabileceği bir mağara olarak anımsatılmış bir müddet.

Öykülere yön veren ise yine halktan kahramanlar olmuş. Halkın arasında geçen diyalogların çözümlemesiyle birlikte bu eser ortaya çıkmış. Karanlık çağların aydınlık insanlarını ortaya çıkartma çabası, harcanan emek ve zihin karmaşası bir müddet dinlendikten sonra aslında hiçbirimizin yabancı olmadığı muhabbetleri ortaya koymuştur.

Betimlemeleri hayalin perdesini aralayarak girmektedir zihnimize. Ucu açık bırakılmış öyküler sizden de bir parçayı koymaktadır ortaya. Balkonlar çoğumuz için bir yapı olarak görünse de Duran Çetin için bu böyle değildir. Balkonları gözümüze bir başka açıyla taşımaktadır.

Konya ve Mevlana sevgisini hemen her kitabına işlediği gibi bunda da bulunmaktadır. Mevlana'yı bu derece tanıtmak ve insanları hoşgörüye davet etmesi kitaba ayrı bir güzellik katmaktadır. Olayları yaşama ve kitaba aktarması ise çok başarılı gerçekleşmektedir.

Öyküler toplumumuz üzerinde bulunan genel sıkıntılardan ziyade her gün karşılaşabileceğimiz ve anlamını çözemeyeceğimiz sıkıntıları ele almaktadır. Başımıza gelen sıkıntıların değerlendirmesini farklı bir gözle bakarak aslında bizim hayır olarak bildiğimiz şeylerin şer olduğunu göstermede yardımcı oluyor.

İnsanı biraz olsun düşünmeye itebileceksem şükür diyerek ele aldığı kitap, 18 öyküden oluşmaktadır. Öyküler bir müddet balkonlardaki insanların ruh halini ele alarak ilerliyor. Hemen sonralarında ise gündelik yaşamımızda önümüzde duran sıkıntılardan bahsediyor.

İnsanların ruh hallerini olduğu gibi yansıtması kitaba ayrı bir güzellik katmaktadır. Süslü bir anlatımdan arındırılmış olması ayrı bir doğallık katmıştır kitaba. Her yaştan insanın rahatça okuyup anlayabileceği dille yazılması hitab ettiği kitleyi arttırmıştır.

Duran Çetin insanların hata yapabileceğini en açık dille ortaya koymuş ve ardından hatalarını nasıl telafi ettiklerini anlatmıştır. Kitaptaki zaman kavramı ise ayrı bir yer taşımaktadır. Okuyucuyu yormayan aksine düşünmeye davet eden öyküler ard arda sıralanırken zihnini dinlendirme fırsatı da bulmaktadır.

Kitap ismini içerisinde geçen bir öyküden almaktadır. Kitabın isminin ilginç olması ise fikirleri sayesinde ortaya çıkmıştır. Yazar balkonları günümüzün mağarası olarak yansıtmıştır. Balkonlarda tefekkür eden, balkonlarda zikreden adamların olduğu bir şehir oluşturmuş kendine.

Günah ve kirden uzak yaşamak aileyi bir arada tutmak ve apartmanlarda süs olarak kalmaması için yeni bir çığır açma girişiminde bulunulmuş. Balkonların yapılmasında niyet ele alınarak balkonların gözümüze yanlış yansıması kaldırılmak istenmiş.

Balkonlar sadece çamaşır asma yeri olmayan, hatta hiçbir zaman çamaşır asmak için tasarlanmayan yerlerdir. Kendinizi sorgulayın ilk önce. En son ailenizle ne zaman balkonda kahvaltı yaptınız veya en on ne zaman çay içmek için balkona çıktınız. Balkonlaşmak bir kültür örneğinden ziyade meditasyon usulüne girmektedir. Bütün günlük sıkıntınızı eşinizle veya çocuklarınızla veya tek başınıza çayınızı yudumlarken dudaklarınızın kenarında oluşan tebessümdür. Hiçbir şey sizi bu ilaçtan mahrum etmemeli.

Balkondaki Adam
Duran Çetin
Beka Yayınları
106 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 16.12.2011 11:16 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:44
4264

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.