Başarı Engel Tanımaz - Nöfer Çiftçioğlu, Kara Tahta, Misafir Köşesi

Başarı Engel Tanımaz - Nöfer Çiftçioğlu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Başarı Engel Tanımaz - Nöfer Çiftçioğlu

13.05.2011 11:21 - Misafir Köşesi
Başarı Engel Tanımaz - Nöfer Çiftçioğlu

Özgür Atasoy, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

"Hayatın tek koşulu vardır. Dünden daha hızlı koşabilmek"

Geleceğe ışık tutacak bireylerin yetişmesine katkı niteliğinde bir eserdir.
İster lise ister üniversite… vs öğrencisi olun hayatınızda daima karşılaşacağınız sınavların varlığından söz etmek mümkün. Her türlü öğrenciye yönelik analizleri ile karşımıza çıkan yazarımızın başarı engel tanımaz adlı eseri çıra yayınları tarafından yayın hayatına kazandırılmıştır.

Eserde özellikle bu uzun dönemi kapsayacak olan süreçleri aşamalar şeklinde ifade ediyor. Eseri okurken tıpkı tepeden bırakılan bir kartopunun nasıl ki hızlanması ve büyümesi kaçınılmazdır. Eserin son sayfalarına yaklaştıkça da bu süreç nasıl anlamlı hale gelir veya başarı nasıl sağlanabileceği konusunda iyi bir bilgi birikimine sahip olması da o denli kaçınılmazdır.

Kitap size en uygun koşulları, en verimli teknikleri öğretmeye çalışıyor. Ancak eserde de vurgulandığı üzere her şey size bağlıdır. Kişisel gelişiminizi sizden başka kimse yapamaz.

Başarının elde edilebilmesi için kişinin hobilerinden, zevklerinden ödün vermesinin kişinin yararına olacağını gösteriyor. Bu da şu noktaya işaret eder: kişinin başarıdan sonrasına verdiği önem. Eğer cidden başarı hedefleniyorsa ilk önce cefa çekmek sizi olgunluk mertebesine ulaştırır. Sefa sürmek takdir edersiniz ki bu kadar kolay bir süreç değildir.

Bir öğrencinin karşılaşabileceği her türlü soruna değinerek akıllarda soru işareti kalmasına mahal vermemiş. Öğrencilerin hangi derse nasıl çalışmaları gerektiğini, neler yapılırsa daha verimli olacağını… bunları tahlil ederek izah etmiş.

Soluksuz bir şekilde okunacak, uzun yaşamımız boyunca karşılaşılması muhtemel sınavlardan sizi teknikler ile rahatlığa kavuşturmayı amaçlayan bir eserdir.
Sorularda turlama tekniğinin her türlü öğrencinin bilmesine rağmen veya her öğrencinin bir plan dâhilinde hareket etmesi gerektiği konusunda hemfikir olmasına rağmen öğrencilerin uygulamadıkları bir sınav stratejisidir.

Yapılaması muhtemel olan şeylerin başında özellikle plan yaparak zamanı iyi değerlendirmesi gerektiğini her sayfada okuyucuna hatırlatıyor.Sınavın sadece sorulardan ibaret olmadığına, ders çalışacak uygun ortamların da sağlanması gerektiğine ve bireyin motivasyonunu arttıracak hikâyelere sıkça rastlıyoruz. Bu uzun süreçte beslenme, sağlık konularına da yer vermiş. Beslenme konusunda tıpkı bir doktoru andırır gibi bir anlatım tarzı kullanmış.

Sona yaklaştıkça tam unuttu diyeceğimi duyar gibi ailelere önemli görevler düştüğünü belirterek eserin kalitesini onaylıyor. Ders çalışmayı planlayan bir bireyin karşılaşacağı durumlardan öyle bahsetmiştir ki yıllar önce yaşadığım durumları bir bir gözümün önünde canlandığını hissettim.

Sınava hazırlanan öğrencilere en büyük desteği sağlaması gereken ailelere büyük sorumluklar düşüyor. Ailenin bu sorumlulukları almayıp bütün sınav sorumluğunu öğrenciye mal ederse ciddi sonuçlar ile karşılaşmaları muhtemeldir.
Birçok öğrencinin ailesinde de bulunan bir sorunun altını çiziyor. Ailenin maddi olarak destek sağlayıp gerisini öğrenciye havale etmesinin yanlış olduğunu konusunda önemli bilgiler içeriyor.

Sınav ve hayatı bir kordidor olarak görmek gerekir. İlerdeki ışık ile hayatınız şekillenip ve bu ışığın hayatınızı olumlu yönde etkileyeceğini kendinize inandırırsanız bu sınavı başarmamanız olağan dışı olur. Sınavlara hazırlanırken kaygıyı kontrol etmek gerekir. Her insanda kaygı olağan bir şey… Ancak bu kaygının gereğinden fazla olması bireye başarıdan çok başarısızlığı getirir. Kaygılanmamak da öğrencinin başarması için uygun imkânı vermez.

Özellikle bu günlerde sınav stresi yaşayan adaylara, son bir hamle ile değişimden yana tavır sergilemek isteyen öğrencilerin muhakkak bu eseri okumalarını tavsiye ederim. Sabır ve gayret ile adayların sınavlarda başarılı olacaklarından hiçbir şüphem yok…

Başarı Engel Tanımaz!
Nöfer Çiftçioğlu
Çıra yayınları
116 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 13.05.2011 11:21 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:19
2885

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Sener Uygun 2011.05.15 00:48

    ben bu tür kitapların insanlara özellikle sürekli hata yapan ve yapması da doğal olan gençlere gaz vermekten öteye gittiğini düşünmüyorum. insanlar böyle şeyleri bi umut olarak görüyor ve asla yapamayacağı şeyleri yapmaya kalkışıyor.benim bildiğim tek şey var o da bizim eğitim sistemimizn yanlışlığı böyle yanlışlıklar doğuruyor.bu tür kitapların yerine insanların kendini daha iyi tanımasını sağlayacak ve ne yapıp ne yapamayacağı hakkında fikir edinmesini sağlayacak kitaplar çıksa daha faydalı olacaktır