Başka - Kahraman Tazeoğlu, Edebiyat, Misafir Köşesi

Başka - Kahraman Tazeoğlu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Başka - Kahraman Tazeoğlu

07.02.2011 18:13 - Misafir Köşesi
Başka - Kahraman Tazeoğlu

Ferit Genç, Kitaphaber için kaleme aldı...

Kahraman Tazeoğlu Adı aşk ile birebir eşdeğer tutulan bir adam. "Ayrılık ayrı, Aşk bitişik yazılır." diyordu yazar. Daha çok aşk'ı konu alan bir deneme kitabı. Günümüz aşk temasını en çok işleyen yazarlardan birisidir.. Yazılarında denemelerin arasına şiirlere de yer vererek anlam bütünlüğünü oluşturmayı çok güzel başarmıştır.

Bir randevu ile başlayan ve elveda ile son bulan bir eser. Her başlık okuyucunun sanki geçmişinden kesitler aldığı hissi uyandıran ve o anı önceden yaşadığını düşündürttüğü için merakla çevrilen sayfalar… Yazarın, her başlıkta vurgulamak istediği konuya ilişkin güzel sözlere yer vermesi ayrı bir tat veriyor okuyucuya.

Okumak isteyen her insanın okuyabileceği düzeyde yazılan ve saf yalın bir dille yazılmış bir eser. Her denemenin birbirinden bağımsız olarak yazarın iç dünyasından okurun dünyasına yansıyacak önemli ve güzel sözler taşıyor. Böylece eser daha çok günümüzde her insanın hayatından, geçmişte yaşadığı konulara dayanmış. Her sayfasında okuyucunun geçmişine kesitler sunarak, onu yolculuğa çıkarmayı başarıyor.

Deneme yazıları genelde değişik temalara dokunması okuyucunun zevk almasını sağlar. Nitekim "Başka"da bunu görmek biraz zor oluyor. Eser daha çok aşka yönelik denemelerden oluşuyor. Böylece okuyucunun tek seferde kitabı okuyup bitirmesi zor oluyor. Eserin daha çok okuyucuyu düşündürmesi, sıkması hatta kimi zaman yorması gerekir. Yoksa okunan eser "okudum bitti" cümlesine muhatap olarak kalır ve okununca raftaki yerine konur, bir daha açılmamak üzere.

"Ayrılık ayrı, aşk bitişik yazılır"

Yavaşça ayağa kalktı. Gidiyordu işte. Ardı yapacaktı beni. Sildim göz yaşımı kalktım ayağa. Her soruyu anlama çeviren gözleriyle sustu. Bana acıyarak bakıyordu. Noktası çalınmış cümle sonum gibi durdu öylece. "sana birbirinden güzel yalnızlıklar biriktirdim." der gibiydi. Dudakları kıpırdadı, inler gibi, "çok çocuk kaldın aşka, kendi gölgesine basmaktan korkan…" diyebildi sadece. İşte gidiyordu. Bir daha hiç dönmeyecekti. Bir daha hiç olmayacaktı. Sadece bir "gitme" çıkabildi dudaklarımdan. Yüzüme baktı ve "artık sözlerin merheme yara olmaya başlamışsa, içimdeki seni sus, içindeki beni duy." dedi ve sırtındaki ceketimi bankın üzerine bırakarak yürümeye başladı. Son sözleri bunlar olmamalıydı! Arkasından "beni hiç almadığın hayatından böyle ucuz kovamazsın!" diye bağırdım. Geriye döndü ve "davet edilmediğin yerden kovulmazsın." dedi.
Son sözüydü. Gitti…

Yazardan bazı sözler:
Aşka küfredenlerin aşkta daha çok sevindiğini gördüm.
Hayata saate baktığın sürece, eskiyen onbir'in hesabını hep oniki'den soracaksın.
Sen bana güneşten yağmur çal diyorsun.
İnsanı en çok kendi mevsimini terk eden " sahte karlar" aldatır.
Gidene gözyaşı dökmek yerine, yolda karşılaştığın çok bulutlu bir iklimle karşılaştım.
Meğer bir silgiyle izi kalmayan bir yazıymışım… Kendimi alınyazısı sanırken.
Ya sizin hayalleriniz sevdiğinize büyük gelir, yada sevdiğinizin aşkı size dar gelir.
Yarım kalan hikayeler, üvey evlat gibidir.
Yapacağın bir şeyin yoksa duracağın yeri bil.
Ona bakmak, bitirdiğini sandığın bir romanın sadece önsözünü okuduğunu fark etmek ve buna şaşırmak kadar betimsizdi.
Kimliğini soruyor birileri, çıkarıp resmini gösteriyorum.
Her "git"in içinde bir "kal", her "kal"ın içinde bir "git" saklıdır

Başka
Kahraman Tazeoğlu
Destek Yayınları
147 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 07.02.2011 18:13 - Güncelleme Tarihi: 12.05.2022 00:31
11107

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1008 yazı bulunmaktadır.