Basra Körfezinde Bir İnci; Doha, Kara Tahta, Pelin YİĞİT

Basra Körfezinde Bir İnci; Doha yazısını ve Pelin YİĞİT yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Basra Körfezinde Bir İnci; Doha

30.11.2023 10:09 - Pelin YİĞİT
Basra Körfezinde Bir İnci; Doha

Şöyle bir şehir düşünün ki; Louvre Piramidinin mimarı tarafından tasarlanmış harika bir müzesi, sizi Venedik'te hissettirecek Quartier Kanalı, etnik çarşısı Souq Waqif, kilometrelerce uzayan Corniche denilen sahil şeridi, Mannathan benzeri devasa gökdelenleriyle West Bay, şahin hastaneleriyle her gününüzün dolu dolu geçeceği bir şehir var desem.

Adını televizyon haberlerinde duyduğum Doha'ya gitmeye karar verdiğimizde 2015 yılının şubat ayıydı. Türkiye'de havanın buz gibi olduğu zamanlarda birkaç saat uçuşla sımsıcak yerlere gitmeyi seviyorum. Her ne kadar dağ, doğa tatillerini daha çok sevsem de insan eliyle yapılmış eşsiz binaları ve yapıları görmek de ilgimi çekiyor. Bu yüzden hakkında fazla bir şey bilmediğimiz Doha üzerine birkaç hafta araştırma yapıp yola çıktık. Doha bildiğiniz gibi Katar Emirliğinin başkenti. Katar 1971 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olsa da Doha'nın geçmişi 1825 yılına dayanıyor. Toplamda iki milyon nüfusa sahip Katar'ın 1.4 milyonu Doha'da yaşıyor. 132 kilometre karelik ülkenin her yerinde inşaatlar vardı biz gittiğimizde.

Havaalanına geldiğimizde sıcak bir hava bizi sarıyor kış günü. Montlarla geldiğimiz ülkede hemen kısa kollu giyeceklere geçiyoruz. Yaklaşık on kilometre yol giderek otelimize giriş yapıyoruz. Hemen bavullarımızı bırakıp çok merak ettiğim yapı olan İslam Eserleri Müzesine gidiyoruz. Bu güzel yapının mimarı Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi yüz yaşında ki Çin asıllı Amerikan I.M. Pei. Müzenin içini de geziyorum. Anadolu İslam eserlerinden de örnekler olduğunu görüyorum. Bahçesi zaten yemyeşil, kocaman. O zaman 11 yaşında olan kızım mutluluktan çimenlerde takla atıyor. Doha'da her yer tertemiz ve çiçeklerle donatılmış. Güneşin etkisiyle mutluluğumuza diyecek yok, zamanımız nasıl olsa bol, her yeri sindire sindire gezeceğiz. Doha'ya gelenler daha çok aktarma yapacak olan yolcular, fazla zamanları yok genelde bu yüzden hızlıca şehri turluyorlar.

Buradan Katara Kültür köyüne geçiyoruz. Bilet alıp eski Katar halkının yaşamına ait eşyalara bakıyoruz ama bizim Anadolu kültürü kadar katmanlı olmadığından basit buluyoruz. Sahile de yakın olduğundan o altın gibi kumsalda yürüyoruz. Hava çok güzel. Özellikle Corniche denen sahil şeridinin manzarası harika. West Bay bölgesinde ki gökdelenler bizi büyülüyor. O bölgeye akşam gidiyoruz, her bina ışıl ışıl, muhteşem. Quartier kanal bölgesi insan eliyle yapılmış binalar, mağazalar, kanal üzerinde gezen gondollar ile sanki Venedik. Villagio Mall büyük bir alışveriş merkezi, içinde zengin mağazalar var. Üzeri kapalı ama gökyüzü gibi yapılmış, havadar gözüküyor. Mağaza gezisi sevmesem de buradan hoşlanıyorum.

Sahil kısmında bir de The Pearl var yani inci heykeli. Ülkenin inci avcılığı yaptığı zamanları simgeliyormuş, biz de anı olsun dedik ailece fotoğrafımızı çektik burada. Neredeyse tüm Arap ülkelerinde olan yöresel çarşıya sıra geliyor. Souq Vaqif.. İçeri de birçok dükkân var, çeşit çeşit kıyafetlerin, kumaşların, eşyaların satıldığı. Canlı hayvan satan yerlerde çok, nargile içilen kafeler, arap yemekleri yapan lokantalar da var. Kızımın eline süslü kınalardan yaptırıyoruz çarşaflı bir kadına. Gün boyu sıkılmadan geziyoruz. Bize çok ilginç gelen bir şeyle de karşılaşıyoruz; şahin hastanesi. Dışarıdan içeride ki bir sopa üzerine tünemiş büyük kuşlar görüyor, neden burada tutulduklarına anlam veremiyoruz ilk önce. Sonradan Arap kültüründe şahin yetiştiriciliğinin önemini öğreniyoruz. Onların bakımını sağlayan hastaneymiş burası.

Dolu dolu gezdiğimiz beş gün yaşadık Doha'da. Biz yapmadık ama çöl safarisi de yapabilir, yalancı Maldivler denen Banana adasına da gidebilirsiniz. İhtişam, güneşli ve sıcak iklim, deniz bize farklı bir tatil yaşattı. Çok bilinen Dubai'den farklı bir alternatif olarak tavsiye ederim.

basra


Yazar: Pelin YİĞİT - Yayın Tarihi: 30.11.2023 10:09 - Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 10:11
928
Yorumlar
  • Yunus Özdemir 2023.11.30 10:41

    Aynı tarihin kaderini yaşayan yani başımızdaki bir çöl coğrafyasına, bir kaç günlüğün tasvirini hoş bir seda olmuş bir yazı. Bakış açısına bir ufuk mahiyeti olmuş. Kaleminiz dert görmesin.

Pelin YİĞİT Hakkında

Pelin YİĞİT

1973 Kocaeli doğumlu. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu. 29 yıldır MEB'de okul öncesi öğretmenliğine devam ediyor.

Pelin YİĞİT ismine kayıtlı 16 yazı bulunmaktadır.