Ben Nesli, Bilim, Misafir Köşesi

Ben Nesli yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ben Nesli

14.01.2015 09:38 - Misafir Köşesi
Ben Nesli

Sümeyye Göçer, Kitaphaber için kaleme aldı

Bu Günün Gençleri Niçin Bu Kadar Özgüvenli ve İddialı Fakat Bir O Kadar da Depresif ve Kaygılı?

Psikolog Dr. Jean M. Twenge tarafından kaleme alınmış bu çalışma çağın getirdiği değişimin nesiller üzerindeki, özellikle 21.yüzyılda Amerikan nesli üzerindeki etkisini konu alıyor. 1950 ile 2000'li yıllar arasında 1.3 milyon genç arasında yapılmış olan kişilikler ve psikoloji konulu bir dizi anketin sonuçlarına dair kapsamlı bir çalışma. Kitap bu niteliği ile alanında bir ilk.

Kitap Amerikan gençliğinin psikolojik gelişimini ve ahlaki yozlaşma sürecini inceliyor. Bu anlamda Türk gençliğini tam olarak yansıtmadığını düşünsek bile, dönüp çevremize baktığımızda biraz geriden geliyor olsak da Türk gençliğinin birçok açıdan Amerikan gençliğine benzediğini görebiliyoruz. Hip-up tarzı gençlik bunun en güzel örneği. Onlara bu tarzlarının nedenini sorduğunuzda verecekleri cevap tıpkı Amerikan gençliğinin söyleyeceği gibi şu ifadeler olacaktır: 'Ben böyle olmak istiyorum, farklılığı seviyorum, herkes gibi olmak zorunda değilim.' Yani 'Ben özelim, kendime özgüyüm, kimse bana ne yapacağımı öğretemez.'

Araştırmalar çocuğun gelişim sürecinde, yaşadığı zamanın ailesinin kültüründen daha etkin olduğunu gösteriyor. Bu da şu demek oluyor ki, hiçbir çocuk babasıyla kıyaslanamaz. Her nesil bir önceki nesilden farklıdır. Ancak bu "her nesil bir öncekinden daha kötüdür" demek değildir. Oysa ortaya konan istatistikler özellikle 1970'li yıllardan sonra doğan çocukların (ki yazarımız bu nesli "Ben Nesli" olarak isimlendiriyor) önceki nesle göre gerek ahlaki, gerek sosyal, gerekse kişisel başarı bazında büyük bir kayıpta olduğu ve ilk ben nesli çocuklarıyla sonrakilerin bile birbirine göre farklılık arz ettiğini gösteriyor.

Yazarın bu nesli ben nesli olarak isimlendirmesinin nedeni daha doğmadan bencilleştirilmeleridir. Henüz çocukluklarında bireysel farklılıklara dikkatlerinin çekilmesi,'kendin ol' 'sevgiye layık birisin' 'kimin ne dediği önemli değil' 'her şeyi yapabilirsin' 'sen farklısın' gibi cümlelerle egosu şişirilen çocuk, hayatının hiçbir yerinde başarısızlığa uğramayacağına inanıyor. Bu zehirli özgüven sorumluluk alma yaşına geldiğinde hayatın gerçekleriyle ilk defa karşılaşmış genci bir anda bunalıma sokuyor. Bu da ya karşı tarafı suçlamak ya da intiharla sonuçlanıyor.

Kitap kişisel gelişimde ezber bozuyor. Batı odaklı kişisel gelişim önerilerinin aslında yalnızca bencilleştirme faaliyetinin bir parçası olduğunu ve kişiye özgüven kazandırmak adına yalnızca kendi mutluluğu için yaşama önerileri sunulduğunu, ancak gerçekte kişide olmayan güçlerin varlığına inandırmaktan başka bir şey ifade etmediğini kişisel gelişim kitaplarından alıntılar yaparak gözler önüne seren yazar, artık insanların yaptıkları her şeyi yalnızca kişisel tatmin için yaptıklarını söylüyor. Örneğin farklı kültürler arasında yapılan araştırmalar, Asyalı gençlerin Amerikalı gençlere oranla daha başarılı olduğunu gösteriyor. Bu onların özsaygıya değil de öz denetime sahip olmalarından dolayıdır. Öz saygıyı tabu haline getirenler başarısızlık durumunda kendilerine olan saygıyı kaybetmemek adına, başarıya odaklanmak yerine 'bu bana uygun bir ders/iş değil' diyerek geri çekiliyor, yardım faaliyetlrine yalnızca kendilerini daha iyi hissetmek için katılıyor, işi ne kadar iyi olursa olsun tatmin olmadığı için bırakabiliyorlar.

Yazarın bir Amerikalı ve eleştirdiği bu kültürün bir kenarından mensubu olması dolayısı ile özellikle hak ve eşitlikler konusundaki fikirlerinde ben nesli mensubu olmasının etkisini görüyoruz. Bu anlamda kültürel ve inançsal farklılıkları göz önünde bulundurarak yapılacak okuma özellikle genç nesil için önemli olacaktır.

Kitaptan bazı başlıklar:
-Onaylanma ihtiyacımız yok: Toplum kurallarının çöküşü
-Tek kişilik ordu: Ben
-Endişe çağı (Depresyon ve Gerginlik)
-Kendi bilgimize başvuralım: İş dünyasının geleceği ve gençlerin geleceği.

Ben Nesli
Jean M. Twenge
Kaknüs Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 14.01.2015 09:38 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 11:09
6314

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1044 yazı bulunmaktadır.