Berhava Dergisi 2. Sayısı Mitat Enç Dosyasıyla Yayınlan, Dergi, Dergihaber

Berhava Dergisi 2. Sayısı Mitat Enç Dosyasıyla Yayınlandı (Kış, 2015) yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizd

Berhava Dergisi 2. Sayısı Mitat Enç Dosyasıyla Yayınlandı (Kış, 2015)

23.12.2015 09:00 - Dergihaber
Berhava Dergisi 2. Sayısı Mitat Enç Dosyasıyla Yayınlandı (Kış, 2015)

Berhava Kış 2015 sayısı, Mitat Enç dosyası ile çıktı. Uzun Çarşının Uluları, Bitmeyen Gece ve Selamlık Sohbetleri kitaplarıyla tanınan Mitat Enç, ilk kez dosya bağlamında bir dergi tarafından gündeme taşınmış oldu. Dosya, Mehmet Sabri Genç'in arşivinden, Mitat Enç'e ait daha önce yayımlanmamış fotoğraflarla da zenginleştirilmiş.

Mitat Enç Dosyası

Yazarın kızı Zeynep Enç, "Babam Mitat Enç" başlıklı yazısına şöyle başlıyor: "Benim anlatacağım şeyler, görmeyen bir babanın benim hayatıma ne kadar renk ve ışık kattığıdır." Mehmet Sabri Genç ise "Bir Asrın Şahidi: Mitat Enç" diyerek yazarı birçok yönü ile ele alıyor. Emrah Sarıbıyık ve Mustafa Emre Akçay ise kitaplarını konu edinen yazılarıyla dosyaya katkı sağlıyor.

Dergi, Mitat Enç'in bir öyküsüyle başlıyor."Asiye Teyze'nin Evi"adlı hikâye, Fransız işgali ve Osmanlı'nın ardından Gaziantep'in modernleşme sürecini anlatan, kentleşme ile yok olan şehir kültürünü anlatan hüzünlü bir hikâye. "Asiye Teyze'nin Evi", İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerimiz üzerinden de okunabilir. Bu sayının diğer öykücüleri Hüseyin Çelik, Abdullah Yıldırım, Esra Erman, Ömer Faruk K. ve Asuman Demir.

Sadık Yalsızuçanlar ile Söyleşi: "Çocuk kalbim hicranlı hikâyelerle erken karşılaştı"

Bu sayısının söyleşisi öykü ve roman kitaplarıyla tanınan ve hazırladığı öykü yıllığı ile öykücülüğümüze ciddiyet kazandıran Sadık Yalsızuçanlar ile yapıldı.

"Biz Bu Hikâyeleri Seviyoruz" sayfasını Kürşat Çelik yazdı."Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi". BerhavaSözlük'ün kelimesi ise şunlar: Âb-ı Hayat, Dergi Çıkarmak, Mustafa Becit, Müsâmeretname, Peyami Safa, Unutulan.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 23.12.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 19:35
3292

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 938 yazı bulunmaktadır.