Bilal Can'ın Kaleminden yeni kitap: Zaman İçinde Mekân, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Bilal Can'ın Kaleminden yeni kitap: Zaman İçinde Mekân yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirs

Bilal Can'ın Kaleminden yeni kitap: Zaman İçinde Mekân

01.08.2021 09:00 - Yeni Çıkanlar
Bilal Can'ın Kaleminden yeni kitap: Zaman İçinde Mekân

Genel Yayın Yönetmenimiz Bilal CAN'ın uzun zamandır ilgilendiği mekân konusunda 2. kitap olarak yayınlanan Zaman İçinde Mekân adlı eser Hece Yayınları arasından okuyucularla buluştu. Eser, mekânı; felsefî, edebî ve sosyolojik boyutta irdeleyen yazılardan oluşmaktadır. Uzun bir çalışmanın ürünü olan bu çalışma mekânın değişen ve dönüşen anlamı üzerine odaklanırken kimi yazılarda da minimal sosyolojinin odağına girebilecek özgün bir yaklaşım sergilemektedir.

"Neden bazı mekânlar bize zevk, korku, üzüntü ve iğrenme duygularını yaşatmaktadır ya da bazı mekânlar bizde neden tüketim arzusu uyandırmakta, geçmişe nostaljik bir yolculuğa sebep olmaktadır? Tüm bunlar insanoğlunun her daim bir mekân içerisinde olduğunu ve aslında insanoğlunun serüveninin mekânların serüveni olduğunu gözler önüne sermektedir. Bireyin, toplumun ya da mekânın bakışının arkasında gizli olan nedir? Bireyin duyguları sürekli his ve değişime açık mıdır? Bu sorular bağlamında bakıldığında aslında sorgulamaya çalıştığımız şey bir bilinç ve duygu coğrafyasıdır. Çünkü değişen her coğrafya aynı zamanda beraberinde bir bilinç ve hissiyat değişikliğini de getirmektedir. Bu anlamda, öznesi insan olan her coğrafyanın veya sosyal alanın farklı bir toplumsal hafıza ve duygu durumuna sahip olduğu görülmektedir. Sosyolojik bir gözle bakıldığında mekânsal bir değişim toplumsal belleğin ve toplumsal üretimin değişimi ile ilintili bir durum arz etmektedir. İbn Haldun’un da ifade ettiği üzere “iklimlerin, millet asabiyelerinin, Ümran’ın, su kaynaklarının, sıcaklığın verdiği rehavet ile soğukluğun getirdiği zoraki dinamizm bir ülkenin ve milletin kaderini” belirlemektedir. Bu bağlamda mekân ve duygu ilişkisel bir durum arz etmektedir. Bu durum elbette birçok anlamda tartışılabilir".

Bir seri olarak planlanan kitap, mekâna ve mekânın anlamına dair ayrıntılı ve çözümlemeler sunarken ayrıca yaşadığımız mekânların farkına varmamızı da sağlıyor.

Kitaba:

KİTAPYURDU

BABİL.COM

HECE YAYINLARI İNTERNET SİTESİ

ADRESLERİNDEN ULAŞILABİLİR.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 01.08.2021 09:00 - Güncelleme Tarihi: 31.07.2021 23:46
1317
Yorumlar
 • Necla Dursun 2021.08.01 16:05

  Yine bir kitap, yeni bir kitap. Sizin yeni eserinize ait bir tanıtımda "Like" tuşuna basmak öyle güzel ki.

  Yeni kitabınız hayırlı uğurlu olsun. Tebrik ederim.

 • Ramazan Özer 2021.08.02 10:07

  Hayırlı olsun, tebrik ederim.

 • Kerem Akçakoca 2021.08.16 09:45

  Zamanın çemberinden çıkanların merakını, mekanın hasretinde dindirebilecek bir eser gibi görünüyor. Hayırlı olsun...

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 206 yazı bulunmaktadır.