Bir Bebeğin Günlüğü, Kara Tahta, Misafir Köşesi

Bir Bebeğin Günlüğü yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir Bebeğin Günlüğü

18.12.2013 09:09 - Misafir Köşesi
Bir Bebeğin Günlüğü

Birsen Çay, Kitaphaber için kaleme aldı...

Bu kitap, Joey isimli kurgusal bebek kahramanımızın duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının, bütünleştirmelerinin ve hayatı anlamlandırmasının günbegün bir günlük tarzında kaleme alınmasının hikayesidir.

Daniel Stern, "anne kendi bebeğini şekillendirirken, bebek de annesini şekillendirmektedir" cümlesiyle kitabın özetini sunmuş bize adeta. İnsanın yaratılışının sosyal bir çevreye ihtiyaç duyduğunu, kendiliğin gelişiminin nörobiyolojik spontanlıktan değil, sosyal çevrenin uyaran vererek nörobiyolojik olarak oluşturduğunu ve bunu da beynin, gelişiminin kritik dönemi olan, ilk iki yılda yaptığını kanıtlamıştır.

Bu günlükte çok basitçe ama ustaca tüm kuramın gizli ayak izlerini görmek mümkündür. En önemlisi, günlüğün bebekler hakkında ki güncel bilgilerini temel almakla birlikte, otuz yıllık yapmış olduğu deney ve araştırmalardan müteşekkildir.

"Çocuklarının eğitimi için Peygamber Efendimiz'e gelen bir babaya:
- Çocuğun kaç yaşında?
- İki yaşında
- Çok geç kalmışın!" hadis'i şerifinin bilim destekli şerhi niteliğinde gibi.

"Tepkilerinizin birçoğu siz çocukken size nasıl davranıldığına, ebeveynlerinizin sizin duygu ve davranışlarınızı nasıl yorumladığına bağlıdır."

Bebek ağlarken, gülerken, duvara bakarken, yerden bir nesneyi alırken, annesinin yüzüne bakarken, annesi ile göz göze gelirken, babasının kucağındayken, acıkırken, kaybolurken, kırılırken... Dünyasında neler dönüyor? Ona kullandığımız kelimeler zihninde nasıl şekillenir ve bize geri dönüşümü nasıl olur? Tepkilerimiz ile duygu dünyasının neresine ilişiyor ve zihin coğrafyasına hangi resmimizle linkleniyoruz gibi soruların cevaplarını bulabiliyoruz.

"Ebeveynin yanlış yorumu bebeğin, daha sonra çocuğun resmi ve kabul edilen davranışı haline gelir. Bebeğin ebeveyne yöneltilmiş keşfetme eylemleri, aslen bebeğin kendisine ait olmayan bir saldırganlık haline gelebilir. Bebek de kendini saldırgan hatta düşmanca biri olarak görebilir. Başkasının gerçeği onun gerçeği olmuştur. Bu yüzden öznelerarasılıktaki başarısızlık hayat boyu devam eden bir bozukluk haline gelebilir."(s.106)

Daniel Stern, Joey isimli kurgusal bebek aracılığı ile ebeveynlere mesaj göndermiş, davranışların temelinde ebeveynlerin rollerini hikayeleştirmiştir. Bizleri çocuğun dünyasında bir gezintiye çıkarıyor ve onların küçük bedenlerinde devasa dünyayı hayretle temaşa etmemizi sağlıyor. Zihin coğrafyalarında aktivitelerinin oluşumunda, birleşimde, akışında ve kendi hikayelerinin figüranlarını seçmelerinde, yaşayacağı süre içinde kimliğinin oluşumunda ebeveynlerin yanlış veya doğru yorumları ile bağlantılı olduğunu kanıtlayarak empati yoluyla o küçük dünyanın içine bizleri çekerek ebeveyn olmanın sorumluluğunu hissettirmektedir...

Bir Bebeğin Günlüğü
Daniel N. Stern
Çeviren: Sandy Kohen
Litera Yayıncılık
190 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 18.12.2013 09:09 - Güncelleme Tarihi: 06.03.2023 23:03
3608

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1044 yazı bulunmaktadır.