Bir Kucak Sevgi - Duran Çetin, Edebiyat, Misafir Köşesi

Bir Kucak Sevgi - Duran Çetin yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir Kucak Sevgi - Duran Çetin

04.05.2011 11:33 - Misafir Köşesi
Bir Kucak Sevgi - Duran Çetin

Mehmet Burhan, Kitaphaber için kaleme aldı.

Mutluluğun ne olduğunu, en azından ne anlama geldiğini birçoğumuz bilir. Ancak mutluluk Duran Çetinin kaleminde, en sıkıntılı olduğumuz bir anda dahi küçük şeylere sevinip kendimizi teselli etmek oluyor. Mutluluk, sevgi, şefkat ve merhamet'in bir bütün olarak insanlar arasında gezerken, kendilerine sahip çıkıp benimseyecek, onları mutlu edecek insanlar arıyor.

Bazıları şükretmenin ne olduğunu bildiği için olsa gerek ki, mutluluğu bırakmıyorlar hayatlarında. Bir öğretmenin öğrencilerini pikniğe götürmesiyle başlayan kitap, yine bir öğretmenin başından geçen bazı olaylarla içinde mutluluğu bularak finale ulaşıyor. Bekleyişlerin sabır'a teslim olduğu, sıkıntıların sabırla mutluluğa erdiği, ümitsizliklerin şükürle yeni umutlara ulaştığı öykülerden oluşuyor kitap. Köylerde yaşanılan sıkıntıların anlatıldığı ve bu sıkıntılardan nasıl kurtulduklarıyla devam ediyor.

Özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin okumasını isterim. İçlerinde kendilerini veya arkadaş çevrelerinde ki yanlışlıkları fark etmelerini sağlayacaktır. Anne ve babalarına karşı daha saygılı olacaklarını umut ediyorum. Anne ve babalarının onları yetiştirmek için ne gibi sıkıntılar çektiğini ve "Anne ve Babanızdan birisi ya da her ikisi yanınızda ihtiyarlarsa, onlara öf bile demeyin"(sf:84) ayetini akıllarından çıkarmamaları gerektiğini öğreneceklerdir.

Sade ve herkesin kolaylıkla anlayacağı dilde yazılmış olan "bir kucak sevgi", içerisinde beş öykü barındırıyor. Öykülerin hemen hepsinde sevgi teması mevcuttur. Hayatta yaptığımız hataları karşımıza çıkaran Duran Çetin öykülerine bazen baba şefkati bazen öğretmen heyecanı bazen de anne merhametiyle yaklaşmış. Çocukluğun cahil olduğu ve yaptığı en küçük hatayı şiddetle çözülemeyeceğini, şefkat ve merhametle onlara ders verilmesini de anne ve babalara öğretmek istemiş.

Kütüphanenizde bulunması gereken eserler arasında bulunan "bir kucak sevgi" çocukların beğeni içerisinde okuyacakları bir kitaptır. Ayrıca kitap yazarın yayınlanmış ilk kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Halk arasında yayılmış olan yanlış bilgileri çocukların ağzından dile getirerek "şu konuda kararlıydım. Kimseye zarar vermeyecektim" sözleriyle ders alındığını özetliyor. Yanlış bilgilerin doğruya çevrilmesini isteyen yazar "Nazmiye teyze öyle diyo" öyküsünde "gözü açılmamış kedilerin suya atılmasının sevap olmadığını, çok kötü bir şey olduğunu Ahmet ve abisinin diliyle anlatmış çocuklara"(sf:25)

Bir nevi içerisinde yazılmış, çocukları eğitici beş kısa roman diyebiliriz. Anne ve babalarında çocuklarına karşı şefkatli ve onları daha iyi anlamak için onların dilinden olayları dinlemek daha güzel olacaktır.

"En iyi insan, başkalarına faydalı olandır. İhtiyaç sahiplerini görüp gözetmek, onların sıkıntılarını gidermek, dinimizin de yapmamızı istediği şeylerdir. Sizler elinizden geldiği kadarıyla başka insanları düşünün. Onlara yardımcı olmaya çalışın. Bu, sizin iyi insan olmanızı sağlayacaktır"(sf:23)

İyi okumalar…

Bir Kucak Sevgi
Öyküler
Duran Çetin
Beka Yayınları
104 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 04.05.2011 11:33 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:43
3640

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.