Bir Savunmanın Romanı, Edebiyat, Misafir Köşesi

Bir Savunmanın Romanı yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir Savunmanın Romanı

13.08.2012 11:06 - Misafir Köşesi
Bir Savunmanın Romanı

Yakup Çak, kitaphaber okurları için yazdı.

Suçsuzluğumu Affet, bir şairin romanı. Daha doğrusu bir şairin iç âlemindeki kendisiyle söyleşisi. Bir şairin gözüyle günümüz aşklarına derinlemesine bir bakış.

Zafer Acar'ın ilk romanı olan Suçsuzluğumu Affet, bu günün İstanbul'unda yaşanan bir aşkı bütün yönlerini ele alıyor. Bir şairin notlarından, onun aşkını, acısını, nefretini ve yaşadığı olayları içsel bir analizle okuruna sunduğu bu kitap, gerçekten ilk roman olması hasebiyle oldukça başarılı.

Yazar kitaba savunma ile başlıyor. Kitabın oluşumu ile ilgili kısa bir bilginin ardından, bir şairin kendi içinde yaşadığı hayatı kelimelere döküyor. Biraz denemeyi andıran konu başlıkları, bazen âşıkların birlikte gezmeleri gibi sizi İstanbul'da gezdirir, bazen ise insanın ruhuna inerek olayları analiz eder.

Konu itibarı ile yazar, bir şairin ağzından günümüz aşklarının iffetinden, ihanetinden, çapraşık ilişkilerinden ve daha özü ise, bir şair ağzı ile günümüz aşklarının bir tefekkürünü içerir.

Romanın başkahramanı Kahraman Yalın, kendisi ispat etmiş bir şairdir. Bir fakültede öğretim görevlisidir. Anadolu'dan gelen ve daha önceden bir evlilik geçirmiş olan Afet ile bu fakültede birlikte çalışır. Kendisi de daha önce bir evlilik yapmış ve bu evlilikten bir çocuğu vardır. Hayatını yazmaya adamıştır.

Afet ile tanışmanın ardından başlayan aşk Kahraman'ı şiirler yazmaya ve hayatını yeniden şekillendirmeye yöneltir. Yalnız Afet, etrafındaki yakın arkadaşlarının da Kahraman'a olan zaafından habersizdir. Onların da yönlendirmesi ile Kahraman'dan uzaklaşır. Bu bölümde şair genellikle insanın ruhundaki terk edilmişlik hissini dillendirir.Olayların dışsal bağlantıların içsel anlamda neye işaret ettiğini göstermeye çalışır.

Fakat artık geri dönüşü olmayan ayrılıklar oluşur. Kazanma adına yapılan kaybedişler yaşanır ve şair kendi haklılığı üzerinden yorumlar yaşananları. Burada bir şairin edebiyat dünyasındaki kendisini ispat ederken yaşadıklarına da şahitlik edersiniz. Son savunma da ise, bir şairin egosu uğruna bir hayatı nasıl harcadığını göreceksiniz.

Büyük bir hevesle başlayan aşkların, gün geçtikçe şekil değiştirişini, aşkın nefrete dönüşmesini ve insan egosunun, her şeyin üstüne nasıl çıktığını da görme imkânı verir.

Daha çok içsel bir söyleşiyi andıran bu kitabın, deneme tarzında başlıklardan oluştuğunu ifade etmiştim. İnsanın 'ben'liğini enine boyuna irdeleyen, ruhsal boyutunda aslında her insanın kendi iç âlemindeki konuşmalarını cesurca yazmıştır.

Son olarak kitabın arka kapak yazısını yazmak istiyorum:

Suçsuzluğumu Affet, bir şairin romanı. Zafer Acar bir şairin kelimelerinden bir romancının cümlelerine uzanıyor ilk romanıyla. Bu günün dünyasında, bu günün İstanbul'unda aşk, ayrılık, hasret, kin, acı nasıl yaşanırsa öyle yaşanıyor bu romanda. Okurunu hırpalıyor, kanatıyor. Tepkisiz kalamayacağınız büyük bir ilk roman başarısı.

Yokluğunu bile unutmak istediğim gün, gerçekten unutmak istediğim gün, bir diş hekimine gidecek, seni çenemde açtığın o deliğe gömeceğim, "kendi kazdığın kuyuya düştün" diyeceğim, diş hekimine "bu dişi bir anıt mezar gibi yap, orada eski sevgilim yatacak" şeklinde sipariş vereceğim...

Suçsuzluğumu Affet
Zafer Acar
Okur kitaplığı.
424 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 13.08.2012 11:06 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 15:14
2760

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.